Bitcoin Ajandası

Rusya’da Kripto Hacimleri Düşüşte! Yaptırımların Sonuçları Görülüyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Rusya’da Kripto Hacimleri Düşüşte! Yaptırımların Sonuçları Görülüyor!

Rusya’da Kripto Hacimleri Düşüşte! Yaptırımların Sonuçları Görülüyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Dünya üzerindeki pek çok kripto para borsası Rusya’ya karşı uygulanmak isteyen yaptırımlara itiraz ederken, yaptırım uygulayan finans kuruluşları ve hizmetlerden ödeme almayı reddediyor. Bu doğrultuda Rusların yatırım yapabileceği kripto piyasaları son derece kısıtlı görünüyor. Üstelik bu durum birçok Rus yatırımcının servetini kripto parayla kaybedebileceği korkusuyla temkinli yaklaşmasına neden olurken, piyasalarda yaşanan tüm bu gelişmeler kripto hacimlerinin düşmesini de tetikliyor.

Rus Yaptırımlarından Sonra Kripto Hacimleri Düşüşte!

Rus Yaptırımlarından Sonra Kripto Hacimleri Düşüşte!
Rus Yaptırımlarından Sonra Kripto Hacimleri Düşüşte!

Ödeme hizmeti veren Visa, Mastercard ve Amerikan Express Batı’nın ambargolarını bahane ederek Rusya’daki hizmetlerini geçici olarak durdurdu. Üstelik birçok banka da yine Rusya’daki hizmetlerini durdurma kararı aldı.

Dijital varlık sağlayıcısı olarak tanınan Kaiko’dan elde edilen bilgilere göre, Binance’ın geçtiğimiz günlerdeki hamlesinin akabinde Tether ve Bitcoin’in ruble türünden işlem hacminde düşüş yaşadı ve şu andaysa Rusya-Ukrayna geriliminin öncesindeki seviyelerde seyrediyor. 

Diğer yandan ruble ve hyrvnia türündne kripto ticaretinde farklı bir duruma vurgu yapan Kaiko, BTC/UAH kripto hacimlerini artış gösterdiğini belirtti. Bu veriler Ukraynalıların finansal belirsizlikten dolayı kripto piyasalarına yöneldiğine işaret ediyor.

BTC/RUB verilerini incelediğimizdeyse kripto hacimlerinin Rusya yatırımlarından, özellikle de SWIFT yasağından sonra genişlediğini görüyoruz. Batı tarafından Moskova’ya uygulanan ambargonun bugüne kadarki en katı yaptırımlar olduğu düşünülüyor. Üstelik bu yaptırımlar Rusya’nın dünya üzerindeki birçok finans piyasasında fiili olarak engellenmesini sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir