Bitcoin Ajandası

NFT 101: Sahte NFT Koleksiyonu Nasıl Anlaşılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. NFT 101: Sahte NFT Koleksiyonu Nasıl Anlaşılır?

NFT 101: Sahte NFT Koleksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Sahte NFT koleksiyonu ve bunun gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen NFT dolandırıcılığı, çoğunlukla piyasaya yeni giriş yapan kullanıcıların blok zinciri teknolojisi konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmamasından faydalanır. Dolayısıyla bu gibi durumlarla yatırımcıların mağdur olmaması adına NFT dolandırıcılığına karşı savaşması son derece önemlidir.

Günümüz şartlarında pek çok yatırımcının karşı karşıya kaldığı sahte NFT koleksiyonu ve bu alanda gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetleri, yatırımcıların ciddi kayıplar vermesine neden olur. NFT meraklılarının bu gibi durumlar karşısında NFT’nin kendisini, internet sitesini ve içerik oluşturucunun profilini dikkatlice incelemesi, sahte NFT koleksiyonu anlayabilmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Sahte NFT koleksiyonunu tespit edebilmek adına dikkat edilmesi gereken daha farklı durumlar da bulunur. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde NFT dolandırıcılığının kurbanı olmamak adına hangi hususlara dikkat edilebileceğinden bahsettik.

NFT Dolandırıcılığı Yaygın mı?

NFT Dolandırıcılığı Yaygın mı?
NFT Dolandırıcılığı Yaygın mı?

NFT dolandırıcılığının yaygın olup olmadığına kısa bir yanıt vermek gerekirse; evet, son derece yaygın bir durumdur. 2020 ve 2021 yıllarında NFT’ler ve meta veri havuzlarının popülerlik kazanması, dolandırıcıların da dikkatini çekti. NFT pazarı, sahte NFT koleksiyonu gibi yöntemlerle kendileri için masum kurban yakalayan dolandırıcılar açısından çekici bir hal aldı.

NFT ve kripto para sektörüne yeni giriş yapan birçok yatırımcı, blok zinciri ve NFT teknolojisini anlamakta güçlük çekebiliyor. Yatırımcıların bu iki temel alanda sahip olduğu eksiklik ve bilinçsizlik, dolandırıcıların tecrübesiz NFT yatırımcılarından faydalanmalarına yol açıyor.

NFT pazarında yeni bir NFT oluşturmak için düşük bir engel bulunur. Bu, sanatçılar, kreatifler ve NFT vizyonerleri açısından bir avantaj olsa da aynı zamanda art niyetli kişilerin sahte NFT koleksiyonunu hızlı ve düşük maliyetlerle üretebileceği anlamına da gelir. Fakat her birini büyük bir kriz olarak değerlendirmek gerekmez. Sahte NFT koleksiyonlarını anlayabilmek için derlediğimiz 6 ipucu sayesinde bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçebilmek mümkündür. Diğer pek çok yatırım alanında olduğu üzere NFT’ler konusunda da zaman ayırmak, sabır göstermek ve araştırma yapmak, yatırımı güvende tutmaya yardımcı olacaktır.

Sahte NFT Koleksiyonunu Anlayabilmek için 6 İpucu

1.     NFT Satıcısının Kimliğini Kontrol Edin

Direkt olarak bir satıcıdan NFT satın aldığınızı düşünüyorsanız, satış yerini doğrulamak adına satıcının internet sitesini ve sosyal bağlantılarını kontrol etmeniz gerekir. Bir dolandırıcının hazırladığı siteye değil, gerçek bir NFT satıcının oluşturduğu internet sitesini incelediğinizden emin olmalısınız.

Çeşitli sosyal medya platformlarındaki ve resmi internet sitelerindeki bilgileri çapraz kontrol etmek her zaman için avantajlıdır. Sitede yasal bilgi bulmakta zorlanmanız yüksek ihtimalle kötüye işarettir. Başka bir seçenek de güvenilir NFT topluluklarından yardım almak ve bağlam istemek olacaktır. Yine güvenilir kaynaklardan kullandığınızdan emin olmanız ve bir kişinin sözüne güvenmemeniz gerekir.

İkincil piyasada koleksiyonluk ürün arayışındaysanız nereden geldiğini tespit edebilmek adına cüzdan adresini ve NFT’nin zincir üstündeki kimliğini kontrol etmeniz önemlidir. Pazar yeri satıcının cüzdan adresini gizli tutuyorsa, bu durumda ekstra dikkat etmeniz gerekir.

2.     NFT Sitesini Kontrol Edin

Dolandırıcıların sahte NFT koleksiyonu için oluşturduğu siteyi gerçek koleksiyon sitesinden kopyaladığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle NFT web sitesi meşru görünse dahi yanlış bir URL’ye sahip olabilirsiniz. Sahte bir NFT sitesinde çoğunlukla dikkatli incelendiğinde görülebilecek eksik ayrıntılar, düşük kalitede metinler ve uydurma işaretlere rastlanır.

Bununla beraber NFT sitesinin yasal olup olmadığını anlamadan asla cüzdanınızı bağlamamanız gerekir. Cüzdanı sahte bir siteye bağladığınızda, o kişilerin cüzdanınıza erişim son derece kolay olacaktır.

3.     NFT Sözleşme Adresini Doğrulayın

Satıcının cüzdanı ve NFT’nin zincir üstü verilerinin dışında, sahte NFT koleksiyonuyla alakalı dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de sözleşme adresidir. Koleksiyonun tam sözleşme adresini güvenilir bir kaynaktan bulmanız ve adresi doğrulamanız önemlidir.

4.     NFT Satış Hacmini Kontrol Edin

Popüler bir koleksiyondan NFT satın alıyorsanız, NFT’nin daha öncesinde takas edilmiş olma ihtimali bulunur. Bunu, bir blok zinciri gezgininde ya da NFT pazar yeri toplayıcısındaki NFT’ye bakarak kontrol edebilirsiniz. Daha önce satışı gerçekleştirilmemişse daha derin bir araştırma yapılması gerekir.  

Diğer yandan yeterli bir satış gerçekleştirilmiş olsa dahi, bu işlemlerin aynı ya da az sayıda cüzdan içermediğinden emin olabilmek adına etkinlik geçmişini kontrol etmesi önemlidir. Çünkü bu, satıcının kendi satışlarını manipüle etmek adına kendi NFT’lerini alıp satan bir dolandırıcı da olabilir.

5.     NFT Fiyatına Bakın

NFT’nin fiyatının gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir. Bir NFT’nin istenilen fiyatıyla kıyaslamasını görebilmek adına bütün serinin taban fiyatını kontrol etmek gerekir. Bu durumu bir örnekle açıklamamız gerekirse; 5 bin dolara satışta olan bir CryptoPunk bulursanız, bunun gerçek bir varlık olma olasılığı son derece düşüktür. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere fiyat gerçek görünse dahi az sayıda cüzdan tarafından manipüle edilmediğinden emin olabilmek adına kontrol edilmesi gerekir.

6.     Bir NFT Ters Görüntü Araması Kullanın

Orijinal bir NFT satın aldığınızı düşünebilirsiniz. Fakat durum sandığınız gibi olmayabilir. NFT’nin görüntüsünü tersine çevirerek çevrimiçi göründüğü gibi diğer örnekleri de görebilirsiniz. Bunlardan bazıları yasal olurken, bazılarınınsa başka bir sanatçı tarafından görüntünün daha önce oluşturduğunu ve bir NFT adına lisanslamadığını görebilirsiniz. Bununla beraber orijinal değil, sahte NFT koleksiyonuna sahip olabilirsiniz.

NFT Ticareti Yaparken Güvende Kalın

Binance NFT Marketplace gibi güvenilir borsalar üzerinden işlem gerçekleştirirken dahi akıllıca davranmanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz ipuçları harika bir başlangıç olurken, sahte NFT koleksiyonlarını anlayabilme konusunda son derece faydalı olacaktır. Bütün blok zinciri işlemlerinin nihai olduğunu unutmamak gerekir. Bir şeyin tam anlamıyla doğru görünmediğini düşünürseniz, içgüdülerinize güvenmeniz ve herhangi bir varlık satın almak için acele etmemeniz gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir