Bitcoin Ajandası

Samourai Cüzdanından Gizlilik Artırıcı Stonewallx2 Nasıl Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Samourai Cüzdanından Gizlilik Artırıcı Stonewallx2 Nasıl Kullanılır?

Samourai Cüzdanından Gizlilik Artırıcı Stonewallx2 Nasıl Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Samourai Cüzdanı Stonewallx2 kavramını Bitcoin kullanımıyla yan yana anacağız. Kripto ticaretinin günden güne artış gösterdiği bir ortamda değişik teknik kavramlarla karşılaşmamız da kaçınılmazdır. Peki nedir bu Samourai Cüzdanı Stonewallx2?

Samourai Cüzdanı Stonewallx2 üzerine konuşurken bazı teknik kavramların karşımıza çıktığını da görüyoruz. Konumuzun, bir Bitcoin işlem gizlilik savunması olarak kısaca ifade edilebileceğini belirtmek isteriz.

Samourai Cüzdanı Stonewallx2

Samourai Cüzdanı Stonewallx2
Samourai Cüzdanı Stonewallx2

Bitcoin kullanıcılarının gizliliğini sağlamak için Samourai Cüzdan, Whirlpool ve CoinJoin uygulamaları aracılığıyla kullanıcılara anonimlik sağlamaya yarayan yeni özellikler ve iyileştirmeler getirir.

Samourai Cüzdan, uygulamalar haricinde Tor tabanı olan iletişim katmanı Soroban’ı uygulamasıyla öne çıkmaya başladı. Soroban, iş birliğine dayanan işlem çerçevesiyle etkileşim kuran kullanıcılara önemli UX iyileştirmeleri getirmesiyle biliniyor. Bunu da Stowaway ve Stonewallx2 gibi araçlarla ortaklık kurarak yapıyor.

Bitcoin kullanımı sırasında gizliliği korumak ve işlemlerin oluşturulmasına çok dikkat etmek gerekir. CIOH olarak bilinen ortak giriş sahipliği yöntemleri zincir analiz şirketlerince Bitcoin kullanıcılarını izlemek amacıyla kullanılır. Bu yöntemler, bir Bitcoin işleminde birden çok girdi oluştuğunda bu girdilerin aynı varlıkla ilgili olduğunu varsayar. Bu varsayımları kırmak istendiğinde farklı tekniklerden yararlanılabilir.

Stowaway

Samourai Cüzdanı tarafından getirilen Stowaway aracı, gizlilik kurmak için kullanılan tekniklerden biri olarak öne çıkar. Bir Bitcoin gönderimi sırasında gizlilik güçlendirilmek istenildiğinde Stowaway’i kullanılabilir. Böylece işlem yapılırken gönderilen Bitcoin miktarı gizlenir.

Örneğin, bir kişi, belli bir miktar Bitcoin’i bir Stowaway işlemiyle göndermek istediğinde gönderen ve alıcı işleme girdi sağlamak yoluyla iş birliği yapacaktır. Sonrasında bir çıktı alıcıya, değişiklik olarak geri verilecek ve diğer çıktı da alıcıya katkısı ve ödemesiyle beraber verilecektir. Bununla birlikte, giriş veya çıkışların hiçbiri gönderilen Bitcoin miktarıyla eşleşme göstermeyecektir.

Stowaway’da İletişim

Alıcı ve göndericinin işlemlerinin zamanlamasını bant dışı şeklinde iletmeleri gerekmektedir. Göndericinin, Samourai Cüzdan uygulaması haricinde bir telefon görüşmesi, mail veya mesaj gibi bir iletişim yöntemiyle alıcıyla iletişime geçmesi gerektiği anlamını taşır.

Böyle bir gönderimde işlemi dışarıdan gözleyen için gönderimi yapılan gerçek miktarı belirlemek mümkün olmayacaktır. Kullanılan teknikle gözlemci, yapılan işlemin girdi ve çıktılarının niteliği hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamayacaktır.

Bitcoin topluluğunda Stowaway, PayNyms ve BIP 47 gibi gizliliği artırıcı araçların öne çıktığı gözlemleniyor. 28 Şubat 2021 tarihinde bir grup Bitcoin gizlilik savunucusu girişimde bulunduğunu biliyoruz.

Stowaway, operasyon kullanarak bir uydu işleminin bir ödeme meşalesini geçerek ortak girdi sahipliği buluşsal yönteminde kesinti oluşturmak amacıyla tasarlanmasıyla öne çıkar.

Bitcoin İşlemleri ve Gizlilik

Bitcoin kullanıcılarının en çok önem verdiği konu işlem gizliliğidir. Bu açıdan Bitcoin platformunun da bunu önemseyerek farklı teknik özellikler geliştirmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Samourai Cüzdanı Stonewallx2 olarak ifade ettiğimiz teknik de bunun göstergesidir.

Samorai Cüzdanı üzerinden kullanılan Stonewallx2 tekniğiyle oluşturulan gizlilik, Bitcoin işlemlerinin açığa çıkmasını engelleyerek daha sağlıklı ve güvenli bir işlem altyapısı oluşturuyor.

Bitcoin ticareti yapanların en çok üzerinde durdukları konunun, yapılan işlemlerin açığa çıkması tehlikesinin ortadan kalkması olduğu düşünüldüğünde Stonewallx2’nin ve benzer gizlilik sağlayıcılarının önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

Bitcoin’de İşlemler Güvenli Mi?

Her dijital platformun içinde kendine has zafiyetlerin olması muhtemeldir. Ancak burada dijital saldırı olarak bilinen hacklenme tehlikesine karşı güçlü ekonomik platformlar öne çıkmaktadır.

Basit bir saldırıya bile direnme gücü olmayan dijital ekonomilerin çok çabuk dağılacağı gerçeği ortadadır. Altyapılarını güçlü tutan platformnların, kullanıcılarına da güvenli bir ortam garantisi sunması beklenir.

Bir dijital yatırımcı en başta kullandığı platformun güvenlik özelliğinin güçlü olmasını bekleyecektir. Platform içinde yapacağı işlemlerin güvenlik içinde gerçekleşmesini istemek, bir yatırımcının en doğal beklentisidir.

Dijital ekonomik platformlar, kullanıcılarını herhangi bir endişeye düşürmemek adına gizliliği öne almaya çalışırlar. Yazımızda konu ettiğimiz Stonewallx2 aracı da bu amaçla kullanılmasıyla bilinmektedir.

Kripto Dünyası ve Teknik Konular

Kripto Dünyası ve Teknik Konular
Kripto Dünyası ve Teknik Konular

Kripto dünyası içinde pek çok teknik kavramla karşılaşılması durumu ortaya çıkacaktır. Tamamen teknolojik bir ortam olması sebebiyle kripto dünyasında farklı kavramların olması da kaçınılmazdır.

Normal bir kullanıcı elbette tüm kavramları öğrenme imkanına sahip olmayabilir. Bir kripto yatırımcısı için öncelik güvenlik ve kârlılık durumudur. Bunları sağlayan platformlar yaygın olarak kullanılacaktır.

Bitcoin’i güvenlik ve kârlılık açısından değerlendirdiğimizde şimdiye kadar bunu sağlayan bir görüntüyü taşıdığını söylememiz mümkün olacaktır.

Anlık yükseliş ve düşüşlerin görülme ihtimalini kabul eden bir kullanıcı, Bitcoin’le ilgili iyi bir strateji izlediğinde platform kaynaklı sorunla karşılaşmayabilir. Ancak bu bir para oyunudur. Düşüşler ve yükselişler bazen ciddi kayıp ve kazançları da beraberinde getirebilir.

Kazanç ve Güvenlik

Geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto dünyasında da kazanç ve güvenlik beklentisinin oluşması gayet normaldir. Kazanç elde etmek isterken bunu güvenli bir platform üzerinden elde etmek en temel yatırımcı isteğidir.

Samourai Cüzdanı Stonewallx2 konusuna bitirirken kullanıcıların bir ekonomik platformdan istek ve beklentilerini yansıtmayı da faydalı görüyoruz.  İyi bir dijital ekonomik platform sağladığı kazanç kadar güvenli olduğu sürece öne çıkıp yaygınlaşacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir