Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım NFT’ler

Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım NFT’ler

NFT/Token
Eylül 24, 2021 tarafından Esra Yılmaz
77
Sanatçılar üzerinde oldukça geniş çaplı özgürlük sağlayan dijital ortamda üretme durumu sanat ve teknolojiyi birleştiren akım NFT üzerinden ciddi fiyatlarda alıcı buluyor.
Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım NFT’ler

Sanatçılar üzerinde büyük özgürleştirme sağlayan dijital ortamda üretme durumu, yine dijital ortamlar üzerinden ciddi fiyatlara alıcıları ile kavuşuyor. Sanat ve teknolojiyi birleştiren akımda NFT tam adıyla non-fongible token denilen bu eserler üzerinden dijital sertifika vererek sanatsal eserleri eşsiz kılıyor.

Türkiye üzerinden bu konuda üretim yapan sanatçılar her geçen gün daha da artış gösteriyor. Onlardan biri de Kadir Ölmezkaya. 3.5 yıl öncesinde dijital içerik üretimlerinde başladığını söyleyen Ölmezkaya, sanatın dijital boyutunda kendine tam olarak yer edindiğini belirtti. Sanat ve teknolojiyi birleştiren akım olan NFT için gerçek sanat eserlerinin gerçek değerlerinin dijital dünyada anlaşıldığı bir alan olmasıyla bu alanın gelişmeye devam edeceğini aktardı.

Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım

Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım
Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım

Sanatsal tasarım işine, tesadüf eseri başladığından ve bu işi keyifle yaptığından bahseden Ölmezkaya şunları söyledi;

“Ben okuldayken, defterinin arkasını hayalindeki şekillerle karalayan biriydim. Kendi sosyal medya hesabım için görsel içerik üretirken bundan ne kadar keyif aldığımı fark ettim. Böyle bir yeteneğim olduğunu bilmiyordum. Bundan 3,5 yıl önce başladığım digital sanatlarda şu anda kendi öğrencileri olan, eserleri dijital ortamlarda satılan bir sanatçıya dönüştüm.”

Geçmişlerde resim yapan sanatçıların ölümlerinin ardından kıymetlenmesi üzerine çoğu zamanlarda hak edilen değerlerinin verilmediğini söyleyen Kadir Ölmezkaya, NFT sektörün için güvenli bir liman olmaya doğru dönüşüm gösterdiğini ve buradaki sanatçıların kendi haklarını garanti altına aldıklarını anlattı.

Gerçeküstü Çalışmalarda Mesaj

Gerçeküstü çalışmalarında mesaj veren estetik üretimler yaptığını söyleyen Ölmezkaya bu konudaki görüşlerini şöyle aktardı;

“Yapabileceklerinin tek sınırı, hayal edebileceğiniz şeyler. Ben de bu sınırları zorlamak istiyorum. Kendi hayal dünyamı ürettiğim eserlerle insanların dikkatine açmak istiyorum. Buna manipülasyon sanatı da denebilir. Verdiğim çevirimiçi kurslarda öğrencilerime bunu anlatmaya çalışıyorum. Bunun tekniklerini herkes öğrenebilir, ancak gerçek sanatçılar ürettikleri eserlerle kendilerini ortaya koyarlar.”

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle