Bitcoin Ajandası

Sandbox Alpha Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Sandbox Alpha Nedir?

Sandbox Alpha Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Play to earn olarak bilinen oyna kazan anlamına gelen Sandbox Alpha etkinliği üzerine bir duyuru yapılması sonrasında SAND fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkma başarısını göstermişti.

Animoca Brands’in sanal oyun firması olarak bilinen Sandbox, metaversenin bir bölümünü, çok haftalı özellik taşıyan bir oyna kazan şekli olan Alpha etkinliği vasıtasıyla ilk defa oyunculara açtı. Bu da metaverse mecrasına ilgili olanları fazlasıyla heyecanlandırdı.

Sandbox Alpha’nın Metaverse’de İlk İzlenimleri

Sandbox Alpha’nın Metaverse’de İlk İzlenimleri
Sandbox Alpha’nın Metaverse’de İlk İzlenimleri

Sandbox oyun dünyası, kullanıcıların metaverse mecrasında harcadıkları zaman içinde iki taraflı kazanma modeli vasıtasıyla para kazanmalarına imkan hazırlamasıyla bilinmektedir.

Oyuncuların oyun içinde arazi satın alma, NFT oluşturma ve farklı görevleri yerine getirerek Sandbox tokeni olarak bilinen SAND kazanma durumları söz konusudur. Bunların yanında kazanmış oldukları SAND tokenlerini stake etme imkanına da sahip olurlar.

Sandbox’un 17 Kasım 2021 tarihindeki duyurusunda etkinliğin 29 Kasım 2021’de Türkiye saatiyle 16.00’da başlayacağı ve 20 Aralık’a kadar süreceği bildirilmişti.

Sandbox Alpha’ya Kimler Erişebilir?

Etkinlikte sadece 5000 kullanıcıdan meydana gelen belli bir grup, Sandbox ekiplerince geliştirilmiş olan 18 oyunda harcadıkları süre içinde 1.000 SAND’e kadar token kazanma ve 3 özel NFT kazanma şansına sahip oldular.

Ödül olarak dağıtılan 3 özel NFT, yalnızca etkinlik sırasında mevcut olarak bulundu. Bu NFT’ler, orta çağ tarzı bir kapı, siyah ve mavi bir ejderha ve Sandbox metaverse mecrasında kullanılabilen uzun bir kılıcı tasvir eden özelliklere sahiplerdi.

The Sandbox Alpha Etkinliğine Nasıl Erişilir?

Etkinlikte Alpha Pass kavramı da ortaya çıktı. Bu, etkinliğe 5000 kişinin tam olarak erişimini sağlayan bir NFT biletinin ifadesiydi. Biletler, 29 Kasım ve 19 Aralık tarihlerinde OpenSea ortamının ikincil piyasasında da satışa sunulmasıyla öne çıktı.

5000 kişilik ekip içinde yer edinme şansı yakalayamayan oyuncular, çeşitli konum ve görevler içeren çok oyunculu bir oyun modu olan Alpha Hub’a erişme imkanına sahip oldular ama P2E ödülleri için bir şans elde edemediler.

Animoca Brands’in kurucu ortak ve başkan unvanlarına sahip olan Yat Siu, etkinlik öncesinde konu hakkında tecrübe edinmek isteyenlere tavsiyede bulunarak, Discord üzerinde bir topluluğa katılmayı ve sohbet etmeyi önerdi. Yat Siu, ortam üzerinde arazi satın almanın, dünyada herhangi bir gayrimenkul satın almakla aynı olduğunu belirtmişti.

Sandbox, SoftBank Vision Fund 2’nin liderliğinde bulunan 93 milyon dolarlık B Serisi fonlama turunu kapatarak da dikkat çekti. Şirket, projenin 4 yıldır geliştirilmeye çalışıldığını ve metaverseyi ileriye doğru olacak şekilde başlatacağını açıkladı.

Finansmanın, yeni oyun ve canlı tecrübeler geliştirmesinde bulunup popüler marka ve fikri mülkiyetlerle ortaklıklar kurmaya çalışarak Sandbox’u ölçeklendirme tasarısı biliniyor.

Sandbox Alpha Etkinliği Sonrası

Sandbox Alpha Etkinliği Sonrası
Sandbox Alpha Etkinliği Sonrası

Sandbox Alpha etkinliği vasıtasıyla metaverse mecrasının tanıtımı yapılmış oldu. Özellikle sanal oyunseverlerin büyük ilgisinde olan metaverse mecrası bu tür etkinliklerle daha çok öne çıkıyor.

Belirli bir süre içinde gerçekleşen etkinliğin asıl amacı oyunseverlerde bir ilgiyle birlikte alışkanlığı oluşturabilmek. Şu an için metaverse mecrasının tam manasıyla yaygınlaşmadığı biliniyor. Hem bu etkinlik hem de diğer metaverse girişimlerinin sonucundaysa metaversenin adından çokça bahsedilmeye başlandı.

2021’in sonuna doğru metaversenin kullanıcılarla yan yana gelmesi konusunda atılan adımlar kendini belli ederken 2022 içinde bu sürecin hızlanması bekleniyor. Son birkaç ay içinde metaverseye dikkatlerin çekilmesi de bunun bir işareti olarak algılanabilir.

Sandbox Alpha etkinliği ve diğer platformların etkinlikleri üzerinde bir değerlendirme yaparsak sonuç açısından olumlu konuşabiliriz. En azından büyük bir kitlenin metaverseye şüpheli bakmadığı ortaya çıkmış oldu. Tabii bunda en büyük pay, son birkaç yıldır gelişmede zirveyi yakalayan dijital ekonomi platformlarına aitti.

Artık çoğunluk, dijital platformlardan korkmayı çok geride bıraktı. Metaverse mecralarında asla gerçekliği bulunmayan arsalara çuval dolusu para dökülmesi de bunun apaçık kanıtıdır. Peki bundan sonrası ne olur? Birilerinin bu soruyu sorduğundan eminiz.

Metaverse ve Sonrası

Metaverseye dikkat çekilmesinin etkinlikler vasıtasıyla başarılı bir şekilde yürütüldüğü söylenebilir. Artık çok fazla kullanılan kelimeler arasında o da yerini aldı. Facebook’un aylar önce ismini Meta olarak değiştirmesinin sırrı da yeni yeni ortaya çıktı ya da daha iyi anlaşıldı.

Metaverse çağının kripto paralar kadar çok konuşulup konuşulmayacağı ya da istikrarlı bir şekilde sürüp sürmeyeceğiyse merak konusu oluyor. Gelişmelerin takibiyle şu an için bu mecranın heyecan oluşturduğunu söyleyebiliriz. İleriki günler için nasıl bir seyir izleyeceğiyle ilgili bir şey söylemekse yanıltıcı olabilir.

Sanal oyunlar üzerinden daha büyük kitlelere ulaşmayı başaran metaverse teknolojisi, süreci yine buradan devam ettirmeyi tercih edebilir. Diğer alanlarda metaversenin etkilerini görmek içinse bir süre daha beklememiz gerekiyor. Facebook isminin Meta olarak değiştirilmesiyle de anlaşılıyor ki büyük sosyal ağların da bu konuya ilgisi büyük. Kendi platformları için metaverseyi kullanma ve geliştirme eğiliminde görünüyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir