Bitcoin Ajandası

SEC Başkanı Gensler: Kripto Paralar SEC Alanına Girmeli!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC Başkanı Gensler: Kripto Paralar SEC Alanına Girmeli!

SEC Başkanı Gensler: Kripto Paralar SEC Alanına Girmeli!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, teknoloji alanında olan ilgisi yönüyle regülasyonlar konusunda daha öteye geçilmeyeceğini belirterek kripto paralar SEC alanına girmeli görüşünü paylaştı.

SEC başkanı Gary Gensler, kanal olarak Bloomberg’te yaptığı konuşmasında teknoloji alanında gelişmelere karşı olan ilgiye yönelik regülasyon kurallarında da kripto paraların SEC alanına giriş yapması üzerine regülasyonlarda da geçiş yapmayacağını belirtti.

“Teknoloji konusunda tarafsızım. Hatta ondan ciddi şekilde etkileniyorum. 3 yıl öğrettim, ona yaslandım ancak yatırımcıların korunması yönünde tarafsız değilim. Biri spekülasyon yaratmak istiyorsa bu, onun bileceği iş. Bizim tüm devlet birimleri olarak dolandırıcılara karşı, yatırımcıyı korumak gibi görevimiz var.”

Kripto Piyasası SEC Yargı Alanına Girmeli!

Kripto Piyasası SEC Yargı Alanına Girmeli!
Kripto Piyasası SEC Yargı Alanına Girmeli!

Daha önce görev yapan başkan Jay Clayton’dan diğer görevine geçiş yaptıktan sonra kripto para toplulukları tarafından gelen alkışlarla Gensler’dan şu zamana kadar beklenen hamlelerin gelmemesi dikkat çekmişti. Kripto para dünyasında özel olarak Gensler’in üniversitede blok zincir ve kripto paralar konusunda ders vermesi SEC için EFT kabulünde önemli rol olacağını öngörmüştü. Ancak bunun yanı sıra 8 aylık süre içinde beklenen hedeflerin hiçbiri gerçekleşmedi.

Gensler bu durumda mecburen açıklamalarda bulundu ve hafiften Jay Clayton tarzına da yaklaşması kripto para konusunda değerlendirme üzerinden SEC başkanı, Bitcoin ile benzeyen birimlerde emtia olarak sayılan varlıkların yanı sıra yüzlerce menkul kıymet olması gereken token’ın da olduğunu belirtti. “Kripto piyasası SEC alanına yargı kategorisi altında girmeli” dedi.

Gelişme Sonrası Gensler Açıklaması

Son zamanlarda hem küçük hem de büyük yani kurumsal yatırımcılar ile büyük bir ilgi olduğu düşünülen kripto paraların regülasyonlarda birebir uçuş yaşayacağını belirten Gensler kripto para dünyasında her zaman kullanılan otomobil örneği üzerinden açıklamalarda bulundu:

“Otomobiller de, devletlerin araç kullanım ve trafik kuralları çıkarmasından sonra ana akım oldu. Herkes için daha güvenli oldular. Kripto paraların da ana akım olması için her şeyin SEC kotrolünde olması lazım. Daha geniş bir adaptasyon için bu gerekli.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir