Bitcoin Ajandası

SEC Davaları Piyasayı Kötü Etkiledi: Çıkışlar Arttı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC Davaları Piyasayı Kötü Etkiledi: Çıkışlar Arttı!

SEC Davaları Piyasayı Kötü Etkiledi: Çıkışlar Arttı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Binance ve Coinbase gibi iki büyük kripto borsasına karşı açılan SEC davaları kripto piyasalarını olumsuz yönde etkiledi. Bu durum borsalardan yüksek meblağlarda fon çekimine yol açtı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Coinbase ve Binance gibi iki büyük kripto para borsasına dava açması sektörde panik havası yarattı. Bu paniğin oradan kaldırılması adına iki borsanın da üst düzey yöneticisi dava haberlerinin gündeme gelmesinin ardından topluluk üyelerini konuya ilişkin bilgilendirmeye devam ediyor.

SEC Davalarının Ardından Borsalardan Çıkış Arttı

SEC Davalarının Ardından Borsalardan Çıkış Arttı
SEC Davalarının Ardından Borsalardan Çıkış Arttı

SEC’in Coinbase ve Binance US’e açtığı davaların medyaya düşmesinin ardından bu borsalarda para çekim işlemleri artış gösterdi. Blockchain verilerine göre bu davalara bir tepki olarak bir kullanıcılar 4 milyar dolarlık fon çekimi gerçekleştirdi. Nansen ve Glassnode gini analitik şirketlerinin verilerine göre ise Ethereum ağı üzerinde 3,1 milyar dolarlık bileşik net gelir ve BTC’de 864 milyon dolarlık bir çıkış yaşandı.

Kripto para yatırımcıları düzenleyicilerin kısıtlamaları sebebiyle endişeye kapılarak söz konusu borsalardaki fonlarını toplu olarak çekti. Binance, dünyanın en büyük kripto borsası olarak ticaret hacmi konusunda önemli bir çıkış yaşadı. Coinbase’de de Ethereum aracılığıyla büyük bir fon çıkışı görüldü. Bu durum, yatırımcının güvenini büyük ölçüde sarsarken, bir rezerv raporu ve FTX’in iflası gibi faktörlerin de etkisiyle ciddi bir düşüş yaşadı.

Bu gibi davalar sebebiyle artış gösteren para çekme işlemi borsalardaki varlıkların küçük bir kısmına tekabül etse de borsalar bu işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirdi. Coinbase kullanıcılarına, SEC’in taktiklerine yönelik olarak dikkatli olmaları ve kısa süre içerisinde USD çekmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Binance US ise dolar mevduatı hesaplarını askıya aldı ve USD paritelerini kısa süreli olarak kaldırdı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir