Bitcoin Ajandası

SEC Spot Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi: İşte Yeni Tarih!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC Spot Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi: İşte Yeni Tarih!

SEC Spot Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi: İşte Yeni Tarih!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Spot Bitcoin ETF Kararı Bir Süre Daha Düşünülecek

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC), bir spot Bitcoin ETF talebini daha ertelemeye karar verdi. Bitwise şirketinin 14 Ekim 2021’de gerçekleştirdiği spot Bitcoin ETF başvurusunda son kararı verebilmek adına 1 Temmuz’u seçen SEC, bu başvuruyu bir süre daha değerlendirmek istediğini belirtti.

Spot Bitcoin ETF Kararı Bir Süre Daha Düşünülecek
Spot Bitcoin ETF Kararı Bir Süre Daha Düşünülecek

Bitwise tarafından NYSE Arca ortaklığıyla gerçekleştirilen Bitcoin spot ETF başvurusuyla alakalı olarak kurumdan birtakım açıklamalar geldi. Söz konusu bu açıklamalarında SEC, komisyonun başvuruyu onaylaması ya da reddetmesi konusunda daha uzun süre değerlendirmeyi uygun bulduğunu dile getirdi. Bu sayede önerilen kural değişiklik ve bununla alakalı yapılan değerlendirmeleri tartışabilmek adına yeterli süreye sahip olunacağını da belirtti.

Daha Önce Yapılan Başvuru Geri Çekilmişti

Hatırlanacağı üzere daha önce de vadeli bir ETF başvurusu gerçekleştiren Bitwise, bu başvurusunu 2021 Kasım döneminde geri çekmişti. Başvuruyu geri çekme nedeni olarak bu türden yatırım fonların son derece karmaşık ve maliyetli olmasını göstermişti. Şirket yönetiminde yer alan Matt Hougan ise konuya ilişkin yorumunda spot Bitcoin ETF’lerinin daha sağlıklı olduğundan bahsetmişti.

SEC’in 1 Temmuz’a eretelediği bu kararın ne yönde olacağı tahmin edilemezken, kurum şimdiye dek SkyBridge, Fidelity ve Valkyrie’nin Bticoin spot ETF başvurularını reddetmişti.

SEC Başkanı Gary Gensler konuya yönelik sergilediği tutumla kripto dünyasının tepkisini çekerken, vadeli ETF’lerin spot olanlara nazaran daha fazla yatırımcı dostu olduğunu savunuyor. Uzmanlarsa vadeli ETF’lerin daha karmaşık ve yatırımcı korumasından uzak olduğunu söylüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir