Bitcoin Ajandası

SEC Talebi Üzerine O Metaverse Fonu Kapatıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC Talebi Üzerine O Metaverse Fonu Kapatıldı!

SEC Talebi Üzerine O Metaverse Fonu Kapatıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

2021 yılının mart döneminde yaşanan boğa sezonunun tam ortasında Republic Realm Metaverse Emlak Fonu’na start verilen Republic şirketi, SEC tarafından sunulan öneri ve geri bildirimler nedeniyle metaverse fonunu kapattığını duyurdu.

Konuyla alakalı olarak önemli açıklamalarda bulunan şirket, fonun başlatıldığı 2021 Mart döneminden bu yana kripto para endüstrisinde regülasyonlar da dahil olmak üzere pek çok farklı dinamiğin değiştiğini belirtti. Aradan geçen 2 yıllık sürede gelişen regülasyonlar ve SEC’ten gelen geri bildirimlerin bu fonla alakalı bir gelecek görülmesini engellediğini dile getirdi. Bu nedenle fonu kapatmak zorunda olduklarını ifade eden şirket yetkilileri, buna benzer yeni bir teklif ve fon sunabilmek adına yeni bir çalışmaya başladıklarını da belirtti.

Metaverse Fonu Neyi Amaçlıyordu?

Metaverse Fonu Neyi Amaçlıyordu?
Metaverse Fonu Neyi Amaçlıyordu?

Republic Realm Metaverse Emlak Fonu, 2021 Mart dönemi öncesinde akredite yatırımcılarına, 2021 Aralık dönemindeyse bütün yatırımcılara açılmıştı. İlk olarak SandBox, Decentraland ve Axie Infinity gibi metaverse platformlarında gayrimenkul satın almak ve uzun vadeli yatırım yapmak için kullanılan bu fon, en yüksek seviye olarak kabul edilen 75 milyon dolar seviyesine kısa süre içerisinde ulaşmayı başarmıştı.

Metaverse dünyasının gelişmesiyle beraber adı geçen platformlarda inşa edilecek olan alışveriş merkezleri, organizasyon alanları ve diğer çeşitli alanlarla beraber gerçekleştirilen yatırımların değerlenmesi, yatırımcıların bu kazançtan pay almasına olanak sağlayacaktı.

Metaverse fonu, ilk başladığı gün ve diğer yatırımcılara açılmasıyla beraber totalde %145’lik bir büyüme kaydetti. Fakat FED’in para sıkılaştırma politikaları ve Rusya-Ukrayna arasında çıkan savaş gibi gelişmeler kripto para piyasalarını olumsuz yönde etkilerken, bu durum genel olarak işlerin kötüye gitmesine neden oldu.

Hisse kitle fonlaması olarak da bilinen bu gibi yatırım türleri, şirketlerin kalabalık yatırımcı kitlesine menkul kıymet satışı gerçekleştirerek fon elde etmesine ve karşılığındaysa genel hisse sunma olanağı sağlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir