Bitcoin Ajandası

SEC’nin Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma Açıldı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. SEC’nin Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma Açıldı!

SEC’nin Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma Açıldı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto paralar arasında en büyük ikinci sabit coin olan USDC ihraççısı Circle şirketi üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturma açıldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, SEC’nin yürütme komisyonundan Temmuz ayı içerisinde, “soruşturmaya yönelik bir çağrı talebi” aldığını ve kurum üzerinden de tamamen işbirliği içinde hareket ettiğini duyurdu. Yeni hedef ise USDC ihraççısı Circle için soruşma açmak oldu.

Coinbase borsası üzerinden Lend ürününü kaldırmaya neden olan SEC, şimdilerde USDC ihraççısı Circle şirketi hakkında bir soruşturma başlatarak farklı bir adım sergilemiş oldu. Temmuz ayı içerisinde başlatılan bu soruşturma, Circle tarafından resmen açıklanarak netliğe kavuştu. Yapılan açıklamalar üzerinden de SEC’nin, Circle’ı destekleyen varlıkları, müşteri programları ve operasyonlar hakkında bazı dosyalar talep ettiği ve bilgi almak istediği belirtildi.

Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma

Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma
Yeni Hedefi USDC İhraççısı Circle için Soruşturma

Daha öncelere bakıldığında bir SPAC anlaşması aracılığıyla halka açılmayı plânladığını duyurarak gündeme gelen Circle’dan konuyla ilgili yapılan açıklamalarda net olarak “Soruşturma konusunda SEC ile tamamen iş birliği içindeyiz.” Söylemleri geçti. Ancak SEC’nin özel olarak hangi konular üzerinde belge talebinde bulunduğu ya da soruşturma açtığı hakkında da herhangi bir bilgi verilmedi.

SEC tarafından gelen bu hamle ise Circle’ın kurumsal USDC sahipleri üzerinden yüksek faizli bir ürün olan Circle Yield’e dahil edilmesinden tam olarak 1 ay sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

ABD’nin En Büyük Borsası Olan Coinbase

Daha önceden hatırlanacağı gibi ABD’nin en büyük borsası olan Coinbase için getiri ürünü Lend için bir soruşturma başlatılmıştır. Bu durumun sonunda da borsa ürünlerinin rafa kaldırıldığını açıklamıştı. Bilindiği üzere Coinbase de Circle şirketi gibi USDC ihraş eden Center Konsorsiyumu’nun bir üyesi olmaktadır. Circle, SEC’nin soruşturma bilgisini ağustos ayında da vermişti. Ancak konuyla ilgili detaylı bilgilendirmede bulunmamıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir