Bitcoin Ajandası

SEELE Coin Nedir? Seele-N Projesinin Amacı Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. SEELE Coin Nedir? Seele-N Projesinin Amacı Nedir?

SEELE Coin Nedir? Seele-N Projesinin Amacı Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Seele-N projesi, 4’üncü nesil blokckchain adı verilen bir zincirle çalışan proje olarak ifade edilmektedir. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde projenin detayları ve SEELE Coin hakkında merak edilenlere değindik. Bununla beraber projenin kullanıcılarına ne vadettiği, nasıl çalıştığı ve SEELE Coin’in nereden satın alınacağı gibi konulardan bahsettik.

Seele-N Projesi Nedir?

Seele-N Projesi Nedir?
Seele-N Projesi Nedir?

Seele-N projesi, kendisini Blockchain 4.0 olarak tanımlayan bir projedir. Bitcoin ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde Blockchain 1.0 olarak kabul edilmekteydi. 2013 yılında Ethereum, Blockchain 2.0’ın standart teknolojisi olarak ifade edilen akıllı sözleşme konseptini piyasaya sundu. 2017 senesine kadar daha başarılı bir çalışma performansı, zincirler arası çözümler, güçlü yönetişim ve çeşitli teknolojilerle EOS, DFINITY, Cosmos gibi birtakım gelişim gösteren ağlar ortaya çıktı. Bu ağlarsa 3’üncü nesil Blockchain olarak nitelendirildi.

Diğer yandan Seele-N projesi ve SEELE Coin, yakın bir zamanda kripto endüstrisi alanında daha fazla gelişme, ilerleme ve etkiye sahip olan, blok zinciri teknolojisinde devrim niteliği taşıyan bir proje niteliğine sahip olacak. Bitcoin ve Ethereum’la aynı özelliklere sahip olan söz konusu bu proje, birçok kripto meraklısı tarafından Blockchain 4.0 ürünü olarak kabul edilmektedir.

Projenin bu şekilde kabul görmesinin nedeni, esneklik, ölçeklenebilirlik, gerçek dünyaya odaklanabilir olmasıdır. Sağlık, nesnelerin interneti (IoT), yönetişim, fintech, sosyal uygulamalar ve daha fazlası için kullanıma açıktır. Diğer yandan tüm ekonomisi bu gibi konuları desteklemektedir.

31 Mart 2019 tarihinden bu yana kullanımda olan Seele-N projesi ve SEELE Coin, yeni nesil halka açık bir blok zinciri projesi olarak da ifade edilebilmektedir. Bu projenin en önemli amacıysa yüksek performanslı, güvenli ve ölçeklenebilir bir blok zinciri ağı oluşturmaktır.

Seele-N Projesi Kullanıcılarına Ne Sunar?

Seele-N projesi ve 4’üncü nesil blok zinciri teknolojisinin kullanıcılarına sunduğu bazı avantajlar mevcuttur. İlk olarak konsensüs mekanizması, işlemlerin oldukça hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlamaktadır. Bunun dışında protokol, zincirler arası daha başarılı bir yönetişim sağlamaktadır. Zincirler arası çalışma modeli aracılığıyla topluluk üyeleri, Seele-N protokolün ayrılmadan diğer ağlara bağlanabilme şansına sahiptir.

Projenin sunduğu avantajlardan bir diğeriyse ziyaretçi sayısı ne kadar fazla olursa işlemin de o kadar hızlı bir algoritma kullanmasıdır. Merkezi olmayan ve düzenlenmiş döviz kurlarına sahip çeşitli token sistemlerini de yine Seele-N protokolünde bulabilmek mümkündür.

Seele-N projesinin sağlamış olduğu avantajlar bu kadarla sınırlı değildir. Tüm bunların dışında blok zinciri mimarisi ve uygulamalarından oluşan bir büyük bir ekosistem sunmaktadır. Dünya genelindeki her türlü kaynağın bilgi alışverişi yapabilmesi ve daha verimli iş yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Şimdilerde proje, ekosistemi daha verimli hale getirebilmek adına çeşitli çalışmalar yürütüyor. Buna göre, veri etkileşimleri ve zincir kırılmalarını inceleyebilmek adına Stanford, Oxford, UCLA e IBM Watson ile çalışmalar yürütmektedir. Proje geliştiricileri, hız ve güvenlik adına artan gereksinimleri karşılayacak bir protokol geliştirmeyi amaçlamaktadır. 

Seele-N Protokolü Nasıl Çalışır?

Seele-N protokolü, Matrix-Proof-of-Work Konsensüs Algoritması, SeeleTech’in geliştirdiği ve protokolün ana ağında hayat bulan yenilikçi bir PoW fikir birliği algoritması olarak ifade edilmektedir.

Geleneksel Proof of Work, konsensüs algoritmasıyla kıyaslandığında mPoW, madencilerin daha karmaşık matrisleri hesaplaması gerekmektedir.

SEELE Coin ise Ethereum tabanlı platformda çalışan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Projenin yerel tokeni olarak da ifade edilen SEELE Coin’in dolaşımdaki arz miktarı şimdilerde 699.592.066 adet olarak biliniyor. Toplam arzı 30.000.000.000 adetle sınırlı olurken, maksimum arzı hakkında bir veri bulunmuyor.

Bunların dışında Seele-N, sadece epileptik sayısını ayarlamak adına değil, çoklu epileptik eğriler dijital imza algoritmasını çalıştırmak adına da geliştirilmiştir. Ayrıca projenin resmi internet sitesinde yer alan Seele Scan sayfasında da protokolde yapılan bütün işlemler ve akıllı sözleşmeler, anlık, detaylı olarak paylaşılmaktadır.

SEELE Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Seele-N protokolünün üst düzey yöneticisi (CEO) görevini operasyon araştırması açısından doktora derecesine sahip olan Maolin Zheng tarafından yürütülmektedir. Bunun ile beraber protokolün araştırmalarını matematik alanında doktora sahibi olan Shawn Xin, fizik alanında doktorası olan Luke Tseng ve bilgisayar bilimleri alanında doktorası olan Eva Chan tarafından yürütülmektedir.

Seele-N protokolü, anti-asic algoritması ve Seele ana ağında 2000 TPS ile daha üst seviyede verimli eşzamanlılık adına başlangıç noktası olarak istenen ve istek sayısı arttıkça büyük oranda ölçeklenebilirliği olan Seele Sharding Teknolojisi tarafından desteklenmektedir.

Projeye ilişkin yapılan açıklamalara göre Seele-N protokolü, uyumlu, güvenli, hızlı, verimli ve enerji tasarrufu sağlayan bir protokol olarak nitelendirilmektedir.

Ayrıca son verilere göre şimdilerde protokol üzerinde 1600’ün üzerinde hesap ve 300’den fazla akıllı sözleşme bulunmaktadır.

SEELE Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

SEELE Coin ile alakalı merak edilen konulardan bir diğeri de projenin yerel tokeninin nereden ve nasıl alındığıdır. Bu projeye yatırım yapmak isteyen birçok kripto meraklısının, SEELE Coin listeleyen borsalara erişim sağlaması gerekmektedir. SEELE Coin listeleyen bu borsalardan birkaçını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • UniSwap
 • Huobi Global
 • Bibox
 • Hotbit
 • Gate.io
 • CoinEx

Söz konusu olan bu borsalar, kripto piyasalarının en güvenilir borsaları arasında yer almaktadır. SEELE Coin satın alınabilmesi için yatırımcıların bu borsaların herhangi birinde hesap oluşturması ve kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sayede SEELE Coin satın alım emri oluşturabilmek ve birkaç dakika içerisinde yerel tokenin hesaba geçmesini sağlayabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir