SegWit Nedir?

SegWit Nedir?

Kripto Para
Nisan 7, 2021 tarafından Esra Yılmaz
48
Alternatif bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkan ve kullanıcılara yenilik sağlayan kripto paraların ilki bitcoin olarak bilinmektedir.
SegWit Nedir?

SegWit Nedir?

SegWit Nedir?

Bitcoin, kısa zaman için sunduğu avantajlı alt yapısı sayesinde çok geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından yatırım aracı olarak kabul görmüştür. Bunun neticesinde de, öngörülü davranarak bitcoine yatırım yapan kişiler, oldukça iyi bir kazanç sağlamıştır. Bitocin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto kullanıcı adlı kişi tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerin neticesinde, farklı bir finansal hizmet sunmak için geliştirilen bitocin, kripto para birimlerinin önünü açarak, farklı birçok terimin hayatımıza girmesine neden olmuştur. Bitcoinin herhangi bir yönetim tarafından kontrol altında olmayan merkeziyetsiz yapısı onun en temel avantajlarından biridir. Bunun yanında, açık kaynak kodlu oluşu ve kullanıcılara şeffaf bir hizmet sunması da bitcoine ve dolayısı ile kripto paralara olan güvenin oluşmasını sağlamıştır.

Bitcoinin kısa zaman içinde yakaladığı başarılı ivme, zaman zaman olumsuzluklar ile karşılaşsa da etkilerini hiçbir zaman yitirmemiştir. Öyle ki, bitcoinden yola çıkarak birçok farklı kripto para birimi de geliştirilip kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Bu kripto para birimleri içinde rekabet ortamında tutunabilen de olmuştur, devam edemeyip piyasadan silinen de olmuştur. Ancak, hiçbir kripto para birimi bitocinin yakaladığı başarıyı yakalayamamış ve bu kadar geniş bir işlem hacmine sahip olamamıştır.

Bir blok zinciri teknolojisi ile hizmet veren bitcoin, alım, satım veya ödeme işlemlerine izin veren bir kripto para birimi olarak tanımlanabilmektedir. Şartlar, hizmetler ve işleyiş şekli önceden belirlenerek piyasaya sürülmüş olsa da, bitcoinin teknik ve teknolojik gelişme süreci devam etmektedir. Bu süreçte, kullanıcılar açısından en yeni gelişme ise SegWit  (Segregated Witness – ayrılmış tanıklık) teknik iyileştirmesi olarak bilinmektedir.

SegWit, bitcoin core ekibi tarafından sunulan bir teknik iyileştirmedir. Ayrıca, bu durumu bitcoin topluluğunun desteklediği ve onay verdiği de bilinmektedir. Bu onay süreci neticesinde de SegWit sisteme dahil edilmiştir. SegWit, bitcoin transfer işlemleri sırasında ele alınan yöntemlerin çok daha kalay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bunun için, transferi sağlanacak olan verinin şifrelenerek imzalanması ve verinin bu imzasının, işlem verisi dışına alınması oluşturulmaktadır. Bu sayede çok daha düşük boyutlu veri transferi işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu duruma olanak sağlaması ve böylece bir blok zincirine daha fazla işlem dahil edilebilmesine olanak sağlaması SegWit’in temel hedefi olarak özetlenebilmektedir. Dolayısı ile bu durum SegWit’i dikkat çekici ve avantajlı bir hale getirmektedir.

SegWit’in Avantajları Nelerdir?

SegWit'in Avantajları Nelerdir?

SegWit sistemi değerlendirildiğinde, bu sistem içindeki verilerin, ayrı bir bloğa aktarılması yerine 1 MB olan bitcoin blok boyutu kapasitesini 4 milyon birim blok kapasitesine çıkardığı görülmektedir. Bu işlemler seri hale getirilmiş şekilde gerçekleştirilmektedir. Tanıklık verileri tek bir birim, çekirdek blok verisini dört birim olarak ele alır ve bu şekilde gerçekleştirir. Bu durumun bir sonucu olarak da, bitcoin blok zincirindeki blokların boyutları sabit kalmaktadır. Ancak, bir bloğun taşıyabileceği veri miktarında artış sağlanmaktadır.

Tanığın içindeki her byte veri miktarı, SegWit tarafından 1 MB oluncaya kadar 0,25 byte olarak ele alınmaktadır. Bu hesaplama yöntemi, bir bloğun eski kapasitesine göre 4 kat daha fazla veri taşıyabilir hale gelmesini sağlamaktadır. Ancak, elbette ki veri taşıma kapasitesinin arttırılması durumu taşınan verinin küçültüldüğü anlamını taşımamaktadır.

Bu yöntem ile yapılan işlem, mevcut verinin 1 MB limitini arttırması için olanak sağlamak şeklinde tanımlanabilmektedir. Ancak, bahsi geçen bu işlem yalnızca tanıklık verilerini (witness data) etkilemektedir. Kalan veriler bu işlemin devamında da blok kapasitesi olan 1MB’a kadar 1 byte olarak devam ettirilmektedir. Bunun yanı sıra, maksimum blok hacmi olan 4MB birime ulaşana kadar 4 birim olarak ele alınmaya da devam edilmektedir.

SegWit güncellemesi kapsamında, bir blokta daha fazla veri taşınması işleminin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Ancak, bunun yanı sıra, çok imza gerektiren işlemler için daha fazla güvenlik sağlanması ve herhangi bir açık oluşmasının engellenmesi de sağlanmaktadır. İmza hash operasyonlarının doğrusal ölçeklendirilmesi, betik sürümlemesi gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. SegWit’in sunduğu bir diğer avantaj ise işlemin genişletile bilirlik sorunlarını gidermesidir.

Daha önceki dönemlerde, gerçekleştirilen işlemlerdeki bilgilerin dışarıdan bir müdahaleye imkan verilmemesi içib imzalar mevcuttur. Ancak, bu imzaların kendilerini koruyan özel bir güvenlik mekanizması söz konusu değildir. Bu da tehlikenin devam ettiğini göstermektedir.  Dolayısı ile herkese mevcut işlemin kimliğini değiştirme imkanı sunulmaktadır. SegWit sisteminin geliştirilmesi ile birlikte, imzalar işlemin kimlik verisinden kaldırılmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak da herhangi birinin imza verilerinin değiştirilmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. 

SegWit Güncellemesi Nedir?

SegWit Güncellemesi Nedir
SegWit Güncellemesi Nedir?

SegWit, bitcoin blok zincirinde gerçekleşen bir sistem güncellemesi olarak tanımlanabilmektedir. Ayrıca, kullanıcıların blok zincirine bağlanarak bitcoin alım ve satım işlemleri için yararlandıkları yazılımların, SegWit ile güncellemesine gerek kalmamaktadır. Oluşturulan bu gelişme ise soft-fork (kısmı çatallanma) şeklinde isimlendirilmektedir. Bitcoin blok zincirinde bir transfer işleminin yapılabilmesi için alıcının bitcoin adresi, gönderim tutarı, gönderim ücreti ve mevcut ise gönderi mesajı bir araya getirilmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra gönderici adresin özel anahtarıyla imzalanmaktadır. Bu işlemin ardından imza verisi, işlem verisiyle birlikte ağa yayınlanır.

Gerçekleştirilen transfer işleminin ağda her kullanıcıya açık kaydının sunulabilmesi için, gönderici adres, alıcı adres, gönderim tutarı, gönderim ücreti ve işlem zamanı verisi ayrıca şifrelenmemiş olarak da gönderilebilmektedir. Bu işlem sayesinde, her kullanıcı blok zincirinde adres ve işlem sorgulaması yapabilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle