Bitcoin Ajandası

SelfKey Teknolojisi (KEY) Nedir? Kim Tarafından Geliştirildi?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. SelfKey Teknolojisi (KEY) Nedir? Kim Tarafından Geliştirildi?

SelfKey Teknolojisi (KEY) Nedir? Kim Tarafından Geliştirildi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
4 0

Kripto sektöründe önemli bir yere sahip olan SelfKey teknolojisi, kripto topluluğunun kimlik bilgilerini ve çeşitli belgelerini kullanıcının kendi elektronik ortamında saklamasına yardımcı olan bir sistemdir. Blok zinciri üzerine kurulan ve merkezi olmayan bu sistem sayesinde güvenilir bir yatırım ortamı elde edebilmek mümkündür. Bu sistemin nasıl çalıştığı, kim tarafından geliştirildiği gibi konularsa yatırımcılar açısından soru işaretidir.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda SelfKey teknolojisinin ne işe yaradığı, KEY Coin’in ne olduğu, sistemin nasıl çalıştığı ve kim tarafından geliştirildiği gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

SelfKey Teknolojisi Nedir?

SelfKey Teknolojisi Nedir?
SelfKey Teknolojisi Nedir?

SelfKey, kişisel bilgilerin sahibinin kontrolünde olmasını sağlayan, blok zinciri üzerine kurulmuş ve merkezi olmayan bir Self-Sovereign Identificaiton System (SSID) oluşturmak üzere faaliyet gösteren bir sistem olarak tanımlanabilir.

Bu türden bir sistem sayesinde kripto topluluğu, kimlik bilgilerini kendi elektronik ortamında saklama şansı elde edebilir. Bu durum, kişisel bilgilerin sadece bir defaya mahsus olmak üzere sisteme girilmesi gerektiği ve blockchain’de kalıcı bir bilgi olması anlamı taşır. Kripto topluluğuna evrensel olan dijital kimlikleri aracılığıyla pek çok hizmet ve ürüne erişim imkânı sunan bu sistemin yer aldığı pazarları görüldüğünde, bu sistem daha değerli bir hal alabilir.

SelfKey’in mimarı, 2013 yılından bu yana piyasalarda hizmet veren Müşteri Tanı konusunda Hong Kong çözüm sağlayıcısı olarak tanınan KYC Chain’dir. Söz konusu olan bu şirket, dünya çapındaki finans kuruluşları, müşteri portföyü, hukuk ve göçmenlik şirketlerini kullanır.

SelfKey Nasıl Çalışır?

SelfKey sistemi, ekosistemdeki eylemleri daha kolay hale getirecek yerel tokenin dışında iki farklı bileşenden meydana gelir. Bu iki bileşense;

 • SelfKey Cüzdan
 • SelfKey Marketplace’dır.

2018 yılından bu yana beta sürümüyle kullanılan SelfKey cüzdan, topluluk üyelerinin çeşitli kişisel bilgilerini güvenli olarak saklayıp depolamasını sağlayan bir teknolojidir. Bununla beraber topluluk üyelerinin kripto para portföyünü yönetebilmesine de imkân sunan bu cüzdanlar, ERC-20 tokeniyle desteklenir.

SelfKey Kim Tarafından Geliştirildi?

SelfKey teknolojisinin arkasındaki ekip, Büyüme, Geliştirme, Hukuk ve Danışmanlık gibi sektörlerde en az 80 kişinin çalıştığı son derece geniş bir ekiptir. Ekibin bir kısmı platformun hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olan mühendisler ve geliştiricilerden oluşurken, ekibin başındaki isimse KYC Chain CEO’su Edmund Lowell’dir. Lowell, kimlik alanında birtakım şirketler kurmuş ve seri bir girişimci olarak tanınır.

Diğer yandan protokol, projeye rehberlik etme konusunda faaliyet gösteren oldukça geniş bir danışman grubunu da bünyesinde barındırır. Söz konusu danışmanlar sadece platformun ilerlemesi ve geliştirilmesi konusunda değil, aynı zamanda ihtiyaç duyulan düzenleyici kuruluşlarla iletişim kurma konusunda da katkı sağlayabiliyor.

KEY Coin Nedir?

KEY Coin, SelfKey platformunun yerel kripto para birimi olarak tanımlanır. Hisse senedi belirteciyle beraber giden KEY, Ethereum blockchain üzerine kurulu olan bir ERC-20 belirteci olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda bu coini, ağda değer oluşturmaya yardımcı olan bir yardımcı program belirteci olarak da nitelendirebilmek mümkündür.

Mevcut piyasalarda SelfKey pazarındaki ürün ya da hizmetlere ulaşabilmek adına KET Coin’in kullanılması bekleniyor. Üstelik noter tasdiki, sertifika ve doğrulama faaliyetleri ya da sigorta poliçesi başlatılması gibi alanlarda da KEY Coin kullanılması planlanıyor.

SelfKey Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto kullanıcıları açısından faydalı bir teknoloji olarak değerlendirilen SelfKey’le alakalı avantajları ve dezavantajları da ayrı bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojisinin artıları ve eksileri şunlardır:

Avantajları

 • Küresel açıdan dijital kimlik çözümünün, üyelerin birtakım servis sağlayıcısında KYC ihtiyaçlarını etkili ve problemsiz bir şekilde tamamlanmasına imkân sağlaması,
 • Kullanıcıların her zaman için kendi bilgilerini kontrol edebilme şansına sahip olması,
 • Alanında uzman olan son derece geniş bir geliştirici ekibe sahip olması SelfKey’in avantajları arasında yer alır.

Dezavantajları

Avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunan bu teknolojinin eksileriyse şunlardır:

 • Oldukça rekabetçi bir niş girişiminde olması,
 • Zaman zaman rekabetçilik nedeniyle dijital kimlik sorunlarını çözüme kavuşturmaktan çok uzak olması,
 • Uzun geliştirme süreci göstermesi, SelfKey dezavantajlarından bazılarıdır.

KEY Coin Yorum ve Gelecek Tahminleri

SelfKey sistemi, son derece maliyetli KYC işleme problemini çözüme kavuşturabilmek adına faaliyet gösteriyor. Küresel kimlik çözümlerinin, topluluk üyeleri açısından kimlik belgesine ihtiyaç duyulan pek çok farklı hizmete sıkıntısız erişim sağlayacağı düşünülüyor. KYC ihtiyaçlarının sadece artışı dikkate alındığında, SelfKey çözümünün daha da kullanışlı bir teknoloji haline geleceği bekleniyor.

SelfKey teknolojisi yerleşik bir işletme ve işinin ehli bir ekip tarafından destekleniyor. Üstelik faaliyet göstermeye başladığı ilk günden birden fazla güçlü iş ortaklıkları yapan bu platform, geliştirici ekibi sayesinde ürün ve hizmetlerini daha hızlı bir şekilde pazarda sunabiliyor. Bu durumda Key Coin’in yakın gelecekte sektörün öncü kripto para birimlerinden biri olabileceği tahmin ediliyor.

KEY Coin Nereden Alınır?

Maksimum arzı 6 milyona sabitlenen SelfKey’in yerel tokeni KEY Coin, yazım esnasında (8 Haziran 2022) yüzde 6’lık değer artışıyla 0.0043 dolardan işlem görüyor. Üstelik bu kripto para birimi günümüzde birçok farklı borsada işlem görürken, en bilindik borsalarsa şunlardır:

 • Binance
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Phemex
 • WazirX
 • Bitrue
 • CoinDCX
 • Tokocrypto
 • Giottus
 • LATOKEN
 • Cointiger
 • HitBTC

Söz konusu bu borsalar üzerinden KEY Coin satın alarak yatırım yapabilmek ya da ekosistem içerisindeki işlemler için ödeme gerçekleştirebilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir