Bitcoin Ajandası

Shiba Inu 2025 Fiyat Tahmini: (SHIB), İlham Kaynağı DOGE'yi Yenebilir mi?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Shiba Inu 2025 Fiyat Tahmini: (SHIB), İlham Kaynağı DOGE’yi Yenebilir mi?

Shiba Inu 2025 Fiyat Tahmini: (SHIB), İlham Kaynağı DOGE’yi Yenebilir mi?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

SHIB, pozisyonu hızla geri vermesine rağmen, Ekim 2021’de piyasa değeri açısından DOGE’yi geçmeyi başardı. Shiba Inu‘nun önümüzdeki beş yıl içinde bunu tekrar yapacak gücü var mı?

Shiba Inu Nedir?

Shiba Inu, 2020 yılında Dogecoin’e rakip bir kripto para birimi olarak yalnızca Ryoshi olarak bilinen anonim bir kurucu tarafından piyasaya sürüldü. İlk bakışta, ikisi arasında çok fazla benzerlik var: ikisi de kendilerini mem paraları olarak tanımlıyor ve logoları olarak Japon av köpeğini kullanıyor.

Shiba Inu Nedir?
Shiba Inu Nedir?

Daha derine inersek, önemli bir ayırıcı faktör vardır. Dogecoin 2013 yılında bir şaka olarak yaratıldı ve yükselişini sosyal medya sohbetlerinden alan bir kripto para anlamına gelen ‘meme coin’ ifadesi onu tanımlamak için icat edildi. Ancak Dogecoin, Elon Musk’ın biraz yardımıyla ilk 20 kripto para birimine girmeyi başardı.

Shiba Inu ise tamamen merkezi olmayan bir kripto projesi olma hedefiyle oluşturuldu, yani tamamen kendi topluluğu tarafından yönetilecek. Bu projenin potansiyeli, kripto para biriminin birçok yatırımcıyı çektiği anlamına geliyor.

SHIB’nin Daha Fazla Büyüme Potansiyeli Var mı?

Bir kripto para biriminin değerini etkileyebilecek birçok faktör vardır, ancak fayda, önemli bir bileşen olarak gelişmiştir. Ethereum’un yaratılmasından sonra, kripto projelerinin sadece bir değer deposu rolünden ziyade amacına artan bir odaklanma var.

SHIB, önümüzdeki beş yıl içinde büyüyebilecek bir kripto para birimi olduğunu öne süren gözlemcilerden övgü alan fayda geliştirme potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Temmuz 2021’de Shiba Inu, kendi merkezi olmayan borsası ShibaSwap’ı başlattı. Diğer merkezi olmayan borsalarla aynı işlevlerin çoğuna sahiptir, ancak bu işlevler için köpek terimleri kullanır: kullanıcılar likidite sağlamak için “kazabilir”, hisse jetonlarını “gömebilir” ve bir jetonu diğeriyle değiştirmek için “getirebilir”.

Kripto projesinin farklı belirteçlerden oluşan kendi ekosistemi vardır. SHIB’nin yanı sıra, insanları ShibaSwap kullanmaya teşvik eden bir simge olan LEASH ve projenin %100 merkezi olmayan hedefini sağlamak için tasarlanmış bir yönetim simgesi olan BONE vardır.

Shiba’nın daha fazla fayda sağladığı ve dolayısıyla daha fazla potansiyel değer sunduğu duygusu birçok uzman tarafından hissedilmektedir. Uzmanlar şunları yazdı: “Shiba Inu masaya birkaç yeni fikir getiriyor ve Ethereum ağına dayalı olması, yeni teknolojileri Dogecoin’den daha kolay entegre edebileceği anlamına geliyor.” Ancak aynı zamanda Dogecoin’in birçok avantajına da işaret ediyor.

Dogecoin: Daha Büyük Topluluk, ‘Daha Çekici’ Arz

Finder, Dogecoin’in daha geniş topluluğunu, daha fazla fiyat verisini ve daha fazla kamuya açıklığını vurgular. Dogecoin, Shiba Inu’dan yedi yıl daha uzun süre çalıştığı için bu şaşırtıcı değil ve ilk hamle avantajını sağlıyor.

Dogecoin’in ilk hamle avantajı hafife alınmamalıdır. Orijinal meme parası, Shiba’nın yaklaşık 100’üne karşı 1000’den fazla tüccar tarafından kabul edildi. Dogecoin ayrıca, onu “halkın kriptosu” olarak adlandıran Elon Musk’ın desteğine de sahip. Musk ayrıca Ekim 2021’de elinde herhangi bir SHIB bulunmadığını açıklamıştı.

Dogecoin’in tokenomikleri, yeni gelen rakibine göre bir avantaj olarak selamlanıyor. DOGE, erişilebilir eşler arası işlemler için tasarlanmış enflasyonist bir para birimi olarak oluşturuldu. Şu anda dolaşımda 132 milyar DOGE var ve her yıl yaklaşık olarak fazladan beş milyar ekleniyor.

Bu arada, Shiba Inu bir katrilyon token arzıyla piyasaya çıktı. O zamandan beri yarısı, SHIB’yi yakan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e gönderildi. Bu, dolaşımda 500 trilyondan fazla SHIB veya gezegendeki her bir kişi için 60.000’den fazla SHIB bıraktı. Coin Rivet’ten bir eleştirmen bunu “gülünç” ve “çok daha az karmaşık” bir yaklaşım olarak nitelendirdi.

SHIB, DOGE’yi Daha Önce ‘Öldürdü’

Shiba Inu’nun büyük tiraj arzı, fiyatının son derece düşük olduğu anlamına gelir; 30 Aralık 2021 itibariyle sadece 0,000033 ABD doları, Dogecoin’in 0,17 ABD doları fiyatının küçük bir kısmı.

Büyük fiyat farklılıklarına rağmen, Dogecoin ve Shiba Inu, piyasa değerine göre sıralandığında, eski 12. ve SHIB 13. sırada yer alıyor. Shiba, rakibini geride bırakabileceğini kanıtladı. 28 Ekim 2021’de Shiba Inu, SHIB’nin 0,0008 $ değerine ulaşmasının ardından Dogecoin’in piyasa değerini geçerek sıralamada dokuzuncu sıraya ulaştı. SHIB daha sonra bir fiyat düşüşü gördü ve sıralamada DOGE’nin altına düştü.

SHIB’nin rakibinin piyasa kapitalizasyonunu geçmesi oldukça yakındır, ancak fiyatını geçmek daha zor olabilir.

2025 için Shiba Inu Fiyat Tahmini

Bazı uzmanlar, SHIB’nin daha büyük bir fiyat ivmesi oluşturması için daha fazla jeton yakmaya başlaması gerektiğini savunuyor. Kripto para birimi, NowPayments kullanan her işlemden sonra SHIB’nin bir yüzdesini yakacağını açıkladı, ancak dolaşımdaki arzında zorlukla bir düşüş yaşadı. PlanetCrypto, Shiba Inu’nun en olası yolunun 0,01 dolara daha fazla yakmaktan geçtiğini söyledi.

Bazı Shiba boğaları 2025 yılına kadar 1 dolarlık bir fiyat öngörüyor. Nasdaq kısa süre önce kripto paranın fiyat geçmişinin başka bir fiyat artışı için iyi bir zemin sağladığını belirtti. Tokenin fiyatı Kasım 2020’den bu yana %60.000.000 arttı. Nasdaq’a göre SHIB’nin 1$’a ulaşmak için mevcut fiyatından %30,000’in biraz üzerinde bir artış görmesi gerekiyor, bu da Nasdaq’a göre “tarihsel performansına kıyasla nispeten hafif”.

Yine de Shiba Inu’nun 2025 için fiyat tahminlerinden elde edilen fikir birliği, 1 doların olası bir hedef olmadığını gösteriyor. Gov Capital , madeni paranın gelecek yıl 0,001 dolara ulaşacağını ve 2025 için SHIB fiyat tahmininin 0,007 dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Bu, Gov.Capital’in beş yıl içinde 0,70 doları geçmeyi beklediği Dogecoin tahmininden çok daha düşük.

Ne yazık ki SHIB için, gelecek yıl 0,0004 ABD dolarından 2025’te 0,0001 ABD Dolarına sabit bir artış tahmin eden PricePrediction’ın benzer bir tahmini.

CoinPriceForecast biraz daha iyimser bir tahmin verdi. 2025 için Shiba Inu madeni para fiyat tahmini 0,0003 dolar, yine de 2025’te Dogecoin için öngörülen 0,32 dolar kadar yüksek değil.

DigitalCoinPrice , SHIB’nin önümüzdeki beş yıl içinde 0,0001 dolar bariyerini bile kıracağını düşünmüyor. 2025 için Shiba Inu fiyat tahmini 0,0007 ABD dolarıdır. ‘Dogecoin katilinin’ 2028 yılına kadar 0,0014 $’a ulaşmasını bekliyor. Bu arada DigitalCoinPrice, Dogecoin’in 2028’de 0,70 $’ı geçeceğini tahmin ediyor.

Shiba Inu’nun en azından mevcut dolaşımdaki arzıyla 1 $ işaretine ulaşması pek olası görünmüyor. Nasdaq’a göre SHIB, mevcut arzıyla 1 dolara tırmanmayı başarırsa, piyasa değeri 550 trilyon dolara ulaşacak ve üretilen tüm mal ve hizmetlerin değerinin beş katından fazla olacak.

Ortak tahmin, SHIB’nin önümüzdeki beş yıl içinde kabaca 0,001 ABD dolarına yükselmesi yönünde. Bu, Motley Fool , Nasdaq ve Reuters’den olanlar da dahil olmak üzere bazı analistlerin meme parasını bir yatırım portföyüne eklememelerini tavsiye etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir