Bitcoin Ajandası

Shiba Inu (SHIB) Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Kripto yatırımcılarının incelediği kavramlardan biri de Shiba Inu’dur. Bu platform hakkında önemli bilgiler aktaracağımız yazımı bir yatırım tavsiyesi değil, bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Başlayalım…

 Shiba Inu Nasıl Ortaya Çıktı?

 Shiba Inu Nasıl Ortaya Çıktı?
Shiba Inu Nasıl Ortaya Çıktı?

Platform, 2020 yılı ağustos ayında Ryoshi takma ismi altında anonim olarak meydana getirilmiştir. Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi ünlülerin verdiği röportajlar ve attığı tweetler ile ilişkili hale gelen coinin etkisiyle platformun meme tokenı hızlı bir değer yükselişi ile karşılaşmıştır

Shiba Inu, Dogecoin platformunun Srypt altyapılı mining algoritmasının Ethereum tabanlı bir karşılığı olmayı amaçlar. SHIB tokenı, Alaska Inu (LAS) ve Alaskan Malamute Token (LASM), Baby Dogecoin (BabyDoge), Dogecoin (DOGE), JINDO INU (JIND) gibi köpek temalı kripto para birimlerinin bir parçası olması ile öne çıkar.

Çok özel bir köpeğin ismi olarak bilinmektedir. Shiba Inu, köpek resimli tokenlara yatırım yapmaları için milyonlarca insana esin kaynağı olmuştur. Shiba Inu platformunun resmi web sitesindeki bilgilere göre SHIB, merkeziyetsiz bir borsa olma özelliği gösteren kendi ShibaSwap’larında listelenir. 

DeFi, merkezi olmayan tanımı ile ifade edilse de bu özelliğinin tersine ekonomik bir özelliğe de işaret eder. Platformun kurucusu Ryoshi, Shiba Inu ile ortaya çıktığında “Merkezi olmayan, kendiliğinden topluluk oluşturma açısından bir örneğiz.” ifadesinde bulunmuştur. Ryoshi, bu girişimlerinin hayale sığmayacak kadar büyük olduğunu ve büyük bir atılım olduğunu açıklamıştır.

Platformu, radikal kurallara dayanan başarı alışkanlığını yıkmanın, özgürlüğe ve yeni keşiflere giden bir yol kurmanın önemini ortaya çıkarma anlamında da öne çıkması ile biliniyor.

Shiba Inu’yu Eşsiz Yapan Ne?

Shıba Inu web sitesi, dünyanın pek çok yerinden köpekleri ilham alan sanatçıları, Shıba Inu topluluklarını NFT pazarına dahil ederken sanatsal Shiba hareketini destekleme davetinde de bulunmaktadır.

Platform, Shiba Inu Kurtarma Derneği ile canlı birer varlık olan Shıba Inu köpeklerini kurtarmak amacı ile bağış toplama konusunda Amazon Smile’dan yararlanarak kampanya oluşturması ile bilinmektedir.

Merkeziyetsizleşmenin Nedenleri

Tüm resmi yapıların ya da diğer özel kurumların sistemlerinde merkezileşmenin öne çıktığı bilinir. Pek çok yönetim sistemi, gücünü kendi içinde görev yapanlara eşit olarak dağıtmaması ile öne çıkar.

Kripto para fikri, geleneksel aşamalara aykırı olarak zenginliğin elde edilebilme yöntemini yeniden tanımlama amacı ile ortaya çıkmıştır. Çoğu kripto para biriminin bir kurallar sistemi ile çalışması durumu söz konusudur.

Sürekli değişkenlik gösteren ekonomik ortam içinde kendi bağımsızlıklarını üstlenmeyen kripto para birimleri, belirsizlik ile mücadele etmeleriyle öne çıkar. Shiba Inu ise bu belirsizlik ihtimaline karşı daha güçlü bir yapı sahibi oluşu ile diğerlerinden ayrılır.

Shiba Inu Geçmişi

Shiba Inu Geçmişi
Shiba Inu Geçmişi

Shin Inu projesi incelendiğinde “Pratikte olduğu gibi mücadele edilebilir.” sözündeki gibi bir vurgu söz konusudur.

Ortaya çıktığından itibaren ShibArmy olarak tanınması ile bilinmektedir. Bu, sadece bir takma isim gibi değerlendirilmemelidir. Birçok kullanıcı için ShibArmy, kimliklerinin bir parçası konumundadır.

Shiba Inu Gelişim Süreci

Projeye herhangi bir altyapı geliştirmesinden ziyade temelden başlanmıştır.

Proje ekibi; yeni geliştiriciler, moderatörler, tasarımcılar, pazarlamacılar ve shillers ekibi olarak ortaya çıkmıştır. Ekibine dünyanın bir yerinden katılım olduğunda katılımcılar, yeteneklerini en iyi nerede sergileyebileceklerini bularak çalışır ve ona göre sonuç alırlar. Projede çalışan ekip, Shiba Inu türü köpekleri sever.

Kurucu ekip, ShibArmy’nin oluştuğu kaynak sebebi ile gurur duymuş, bu durum gelecek için heyecan sağlamıştır. Proje kurucusu Ryoshi, SHIB’i sıfırdan başlatmayı tercih etmiş ve para birimi geleceğini ShibArmy ekibinin sorumluluğuna bırakmıştır. Sıfırdan başlamanın, ekip çalışanlarının verimini oldukça artmasını sağlar.

Ryoshi, ShibArmy sahiplerini, başarıdaki kaynak olarak görür. Bunun yanında kullanıcılar ve binlerce sahip, yönetici, sohbet odası lideri, mod, sosyal medya fenomenleri, meme mizahşörleri, shillers ve ekip üyeleri, platformdaki tüm başarının kaynağı olarak belirtilir.

Neden Ethereum?

ShibArmy ekibi, neden Ethereum’un tercih edildiği sorusunu, Miyamoto Musashi’nin, “Binlerce şey hakkında bilgi edinmek için birini çok iyi bilmek gerekir.” anlamındaki sözü ile açıklamıştır.

Farklı blok zincirlerini bilinirken platformda neden Ethereum ağının tercih edilme nedeni ilgi konusu olmuştur. Ethereum’un basit ve amaçlı olmasının bu tercihte etkisi büyüktür.

Proje kurucusu Ryoshi, Shiba serüvenini, Ethereum’a olan ilgisine bağlamaktadır. Ethereum ağı; güvenli, iyi kurulması ve gerçekten merkeziyetsizliğe izin verdiği için Shiba projesine önem katar.

Ryoshi, projenin düzenleme ve gelişiminde özgür olmasını sağlamayı öncelik olarak almıştır. Bunun için Ethereum bu amaca ulaşmada bir yol olarak tercih edilmiştir. ShibArmy ekibi, platformun tokenlarını bir cüzdanda muhafaza edip ödemeleri bağımsız olarak toplama imkanına sahiptir.

Toplam Arzın Yarısı Vitalik Buterin’de

Ryoshi, platformdaki toplam arzın %50’sini Vitalik Buterin cüzdanına gönderme tercihinde bulunmuş ve bu durumdan sonra “Hassas bir nokta olmadan büyüme de oluşmaz. Buterin bizi zorlamazsa Shiba Inu büyüyerek yaşayacaktır.” Açıklamasında bulunmuştur.

Ethereum’un özelliklerinin, ShibaSwap için olumlu yansımaları, platformun çalışma ve gelişmesini de olumlu etkilemektedir. Ethereum 2.0, gün geçtikçe daha süretli ve daha ekonomik işlemleri sağlarken ShibaSwap, ERC-20 tokenlarına ve Ethereum Blockchain’e lazer odaklı, en yaygın ve en yüksek hacimli borsa olmayı hedeflemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir