Bitcoin Ajandası

Siacoin Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Siacoin Nedir?

Siacoin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Son dönemde kripto paraların yaygınlaşmasıyla birlikte çeşitlilikte de artış hızı yaşanıyor. Bunlardan biri de Siacoin olarak öne çıkıyor. Blok zinciri tabanlı dağıtılmış, merkeziyeti bulunmayan bir bulut depolama platformu olarak bilinmekte olan Sia’nın yerel fayda belirteci şeklinde tanımlanmaktadır. Anlık olarak yükselmesi ve düşmesi ile biliniyor.

Sia, kullanıcıların, kullanım dışı olan depolama alanlarına erişim kiralayabilecekleri, bulut depolaması için güvenli bir pazar yeri olarak hareket etmesi ile öne çıkıyor. Siacoin nedir? sorusunun karşılığı ilk olarak bu şekilde verilebilir. Ayrıntıları ise başlıklar altında inceleyelim…

Siacoin Nedir? Siacoin’in Kurucuları Kimlerdir?

Sia içinde anlaşmalar ve işlemler, akıllı sözleşmeler ile yapılıyor. Aynı zamanda ağda depolama amacı ile ödeme yapmak için bir değişim aracı olma özelliği taşıyor. Projenin temel amacı internetin omurga depolama katmanı haline gelmek olduğu görülüyor. 2015 Haziran’ında resmen başlamış oldu.

Sia ilk başta 2013 yılı ortasında David Vorick’in RensselaerPolytechnicInstitute’de bilgisayar bilimi eğitimi alırken tasarlaması ile oluşum sürecine girdi. Vorick’in 2013 Eylül’ünde bir HackMIThackathon’da konsepti sunmasının ardından kısa bir süre sonra projenin gelişimine katılan üniversite arkadaşı LukeChampine ile bu fikri e-posta yolu ile geliştirmeye başladı.

Vorick ve Champine, öğrencisi oldukları üniversitenin girişimcilik merkezi vasıtası ile daha sonra projeye yatırım yapacak olan RaptorGroup’un kurucusu yatırımcısı JimPallotta’ya tanıtıldı. Sonrasındaki süreçte de Siacoin’in gelişip yaygınlaşması hız kazandı.

Siacoin’i Eşsiz Yapan Nedir?

Siacoin'i Eşsiz Yapan Nedir?
Siacoin’i Eşsiz Yapan Nedir?

Sia’nın uzun vadeli hedefi mevcut depolama çözümleri ile rekabet edebilmektir. Bu rekabet içinde Amazon, Google ve Microsoft gibi büyük bulut depolama sağlayıcılarını kendisine rakip olarak almaktadır. Merkezi olmayan yapısı sebebi ileSia, rekabetçi depolama oranları sağlayabilir.

Sia ağında depolanan dosyalar 30 şifreli bölüme ayrılmıştır ve her bölüm yedekli durum için benzersiz bir ana bilgisayara yüklenmesi ile bilinir. Yükleyiciler ile ana bilgisayarlar arasında olan anlaşmaların, Sia’nın blok zinciri içine kaydedilmesi ve akıllı sözleşmeler yolu ile uygulanması durumu söz konusudur. Sia, bir nevi kiracıların Sia kullanarak ev sahiplerine ödeme yapması ve ev sahiplerinin de teminat olarak akıllı sözleşmelerde Sia’yı kilitlemesi ile ağda ödeme yöntemi olarak harekette bulunur.

Sia ve Siacoin’in arkasında bulunan şirket olarak bilinen Skynet, bulut tabanlı bir medya akış uygulaması olan SiaStream ve dosya paylaşım ağı olan Skynet ağı da dahil olmak üzere Sia ağının üzerine kurulan birkaç ürünü ilan etti.

Şirket, Bain Capital Ventures, Paradigm ve INBlockchainile birlikte birkaç tur fon ve hibe elde etti. Aynı zamanda Sia ağındaki depolama ile ilgili her işlem, şirketin 2. kripto para birimi olan Siafund sahiplerine dağıtılan %3,9 ücrete tabi olmaktadır. Skynet Siafund’un yaklaşık%85’ine sahip bulunmaktadır.

Dolaşımda Kaç Siacoin (SC) Coin Var?

Azami bir arzı bulunmaz. Akıllı sözleşmeler yolu ile işlemleri güçlendirmek için kullanılmak amacı ile tasarlanmış bir fayda jetonu olduğu için proje, üretilebilen ve depolanabilen sınırsız miktarda veriyi etkin bir şekilde eşleştirmek için sınırsız bir tedarik olması gerektiğini açıkladı.

Yeni Siacoin, Sia blok zincirinin iş kanıtı madencilik algoritması aracılığı ile madencilik ödülleri olarak tanıtıldı. İlk önce madencilik ödülü 300.000 Siacoin’de başladı. Sonrasında 2020 yılı temmuz ayı ile 30.000’e ulaşana kadar her bir blok üretildiğinde 1 Siacoin oranında azalış eğilimi gösterdi. Blok ödülü artık 30.000 Siacoin olarak netlik kazanmış oldu.

Ana bilgisayarlar jeton kaybına uğradığında veya teminatları olumsuz eylemler nedeni ile iade oluşmadığında ekosistemden çıkarılır. Gelecekte, geliştirme ekibi, ev sahiplerinin gerçek olduklarını ve iyi niyetli olduklarını ispatlamak için gelirlerinin içinden küçük bir yüzdeyi yakmalarını gerektiren bir yanık kanıtı mekanizması sunmayı planlıyor.

Siacoin Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

Siacoin Ağı Nasıl Güvende Tutulur?
Siacoin Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

Sia blok zinciri, işlem üzerine dayalı algoritma kullanılarak güvence altındadır. Bu, madencilerin blok zincirine yeni bloklar eklemek için birbirleri ile rekabet ettiği ve çoğunluğun bunun gönderilmesi için bir kaydı onaylaması gerektiği anlamına gelmektedir.

Sia’nın kurucu ortağı Vorick, 2017 Haziran’ında ağ güvenliğini sağlamanın en iyi yolunun iş kanıtı olduğunu savundu. Sia’nın geliştirme ekibine göre, ev sahiplerinin ağın operasyonlarına dahil olmak için teminat verme mecburiyeti, kötü aktörleri geri tutabiliyor.

Vorick, kötü niyetli bir aktörün ağa saldırma eğilimini, büyük enerji ihtiyaçlarına ve donanım maliyetlerine bağlayarak iş kanıtının ağı güvencede tutmanın en iyi yolu olduğunu iddia etmektedir. Bu sebep ile de savunmasını bunun üzerine kurmaya çalışmaktadır.

Bunun yanında Siacoin’de büyük bir doğal afet veya jeopolitik olay haricinde ağın kapatılamayacağının teminatı olarak yüklenen verileri 30 segmente böldüğü ve daha sonra dünya çapında dağıtıldığı gerçeğine dikkat çekilir. 30 ana bilgisayardan 10’u ağa yapılan bir saldırı sonrasında sağ kurtulduğunda dosyalar yine de alınabilecektir.

Siacoin’i (SC) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Satın almak için Binance, OKEx, Huobi Global ve Upbit gibi kripto para borsalarında işlem yapabilmek mümkündür. ABD doları ve Güney Kore wonu gibi itibari para birimleri, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi kripto para birimleri ve stabilcoinTether (USDT) gibi spot piyasalarda işlem görme özelliğine sahiptir.

Ne İşe Yarar?

Sia platformu içinde veri depolama karşılığı olarak aylık kira ücreti ödemek olanağı sunması ile öne çıkar. Bunun sonucunda hem madencilik yapıp kazanç sağlamak hem de borsa işlemleri sonucunda kâr elde etme imkanı ortaya çıkar.

Siacoin’in (SC) Avantajları Nelerdir?

Siacoin’in (SC) Avantajları Nelerdir?
Siacoin’in (SC) Avantajları Nelerdir?

Merkeziyetsiz bulut depolama alanında lider projeler arasında olan coin; Amazon ve Google gibi hizmet sağlayıcılarına kıyas ile çok daha ekonomik ücret imkanları sunar. Bunun ile birlikte kullanıcı verilerinin 3.kişiler ile paylaşılma ihtimali söz konusu değildir. Bu gibi özelikleri sebebi ile geleneksel bulut sağlayıcılara göre daha hızlı ve güvenilir hizmet sunma durumuna sahiptir.

Siacoin Yorumu

Siacoin ile ilgili yapılan yorumlar değerlendirildiğinde yatırımcıların oldukça güven besledikleri görülüyor. Özellik ile son zamanlarda kripto para birimlerinde yaşanan artışların Siacoin’de de görüldüğü dikkate alınır ise yatırımcıların ve piyasa takipçilerinin güvenlerini anlamak mümkün görünüyor.

Yatırımcıların bu para birimi ile ilgili güvenlerini daha açık bir şekilde anlayabilmek için güncel verilere ve öncesinde bulunan gelişim grafiğini iyi analiz etmek gerekir.

Siacoin’in Dezavantajları

Siacoin, oldukça güçlü rakiplerle mücadele etmek zorunda kaldığı için yatırımcıları üzerinde belirsizlik hissine neden olur. Belirli bir kesimin tam güvenini kazanırken belirli bir kesim ise daha mesafeli yaklaşması ile bilinir.

Amazon gibi bulut depolama hizmetleri sunan firmalar ile rekabet içinde bulunan Sia ağı ile işlem yapar. Bu kapsam içinde ağın başarılı olabileceği her an coin fiyatı etkilenebilir. Sanal cüzdanlar da ağ saldırısına uğrama tehlikesi ile karşılaşabilir. Bunun sebep ile çevrimdışı olarak saklanması tavsiye edilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir