Bitcoin Ajandası

Silicon Valley Bank’ın Satışı Gerçekleştirildi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Silicon Valley Bank’ın Satışı Gerçekleştirildi!

Silicon Valley Bank’ın Satışı Gerçekleştirildi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığı çöküş ve yaptığı iflas başvurusuyla gündeme gelen Silicon Valley Bank’ın satışı gerçekleştirildi. FDIC tarafından yapılan açıklamaya göre banka First Citizens Bank’e satıldı.

Bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin tetiklenmesine neden olan SVB için yeni haberler gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Yakın bir geçmişte gerçekleştirdiği iflas başvurusuyla finans piyasalarında bomba etkisi yaratan bankanın satılma kararı açıklandı. Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) tarafından yayımlanan rapora göre, Silikon Valley Bank’ın satışı (SVB) First Citizens Bank’a gerçekleştirildi. Bankanın ana şirketi olan First Citizens BancShares ise SVB’nin satın alındığını kabul etti.

Silicon Valley Bank’ın Satışıyla Alakalı Detaylar Açıklandı

Silicon Valley Bank’ın Satışıyla Alakalı Detaylar Açıklandı
Silicon Valley Bank’ın Satışıyla Alakalı Detaylar Açıklandı

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda First Citizens Bank, SVB’ye ait olan 72 milyar dolarlık varlığı 16,5 milyar dolarlık iskontoyla satın aldı. FDIC tarafından yayımlanan raporda SVB’nin iflas etmesinin Mevduat Sigorta Fonu’na maliyeti neredeyse 20 milyon doları buldu. Olaylar zincirinin sonunda FDIC, First Citizens BancShares’den 500 milyon dolar değerinde hisse satın aldı. 27 Mart Pazartesi (bugün) itibariyle SVB’ye ait olan 17 banka şubesi, First Citizens Bank olarak faaliyet göstermeye başlayacak.

Peş peşe gelen bankacılık sorunları, küresel finans piyasalarında çeşitli sorunları da beraberinde getirdi. FDIC tarafından yapılan duyuruyla az da olsa sektördeki krizler hafiflemiş gibi görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir