Bitcoin Ajandası

Silvio Micali Kimdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Silvio Micali Kimdir?

Silvio Micali Kimdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1697 0

Yarım asırlık dönemin en önemli matematik ve bilgisayar bilimcilerinden biri olarak nitelendirilen Silvio Micali, bugünkü piyasalarda en önemli block zincir ağlarından Algorand’ın kurucusu olarak biliniyor. Merkezi olmayan ve ölçeklenebilir niteliklere sahip olan Algorand ağı sayesinde gerek tüketicilere gerekse yatırımcılara önemli avantajlar sağlayan Micali, geliştirdiği bu sistem ile adını tüm dünyaya duyurdu. Üstelik Algorand ağının kripto para birimi olan ALGO ile de borsada yerini almayı başardı.

İmkansız olan bir üçlemi çözüme kavuşturarak bir imkansızı gerçekleştiren Silvio Micali, diğer blockchain ağlarına kıyasla daha hızlı çalışan bir sistem geliştirerek kullanıma sunmuştur. Öte yandan ALGO aracılığıyla 500’ü aşkın proje gerçekleştirilmesine ve 100 milyonun üzerinde adrese erişim sağlanmasına olanak tanıyan ünlü bilgisayar bilimcidir. Ayrıca ALGO kanalında gümüş ve altın gibi madenlerin alış-verişine de olanak sunuyor.

ALGO’nun Yaratıcısı Silvio Micali

ALGO’nun Yaratıcısı Silvio Micali
ALGO’nun Yaratıcısı Silvio Micali

Dünya üzerinde ALGO’nun Yaratıcısı olarak tanınan Silvio Micali, dünya üzerindeki öncü matematik ve bilgisayar bilimcileri arasında yer alıyor. Sıfır bilgi teknolojileri, kriptografi, ekonomik tasarım mekanizmaları, sözde rastgele üretim ve güvenli protokoller gibi pek çok konuda araştırmalarda bulunan Micali, hayatı boyunca gerçekleştirdiği çalışmalar ve yürüttüğü projelerle RSA, Gödel ve Turing Ödülü gibi ödüllere layık görülmüştür. Gödel Ödülü teorik bilgisayar bilimi ve RSA Ödülü kriptografi alanında verilen bir ödül olurken, Turing Ödülü ise bilgisayar biliminin Nobel Ödülü olarak verilmiştir.

Silvio Micali, Algorand’da merkezi bulunmayan blockchain ağlarıyla alakalı teori, kripto finansmanı, güvenlik ve bu gibi çeşitli konularda denetim çalışmalarını yürütüyor. Yaklaşık olarak 38 yıldır MİT Öğretim Üyesi olarak görev yapan Algorand Yaratıcısı Silvio Micali, Accademia dei Lincei, Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ile Ulusal Mühendislik Akademisi’nin bir parçası olmaya devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra bilgisayar bilimi dalında California Üniversitesi’ndeki görevine de devam ediyor.  

Eğitim ve Kariyer Süreci

Algorand’ın kurucusu Silvio Micali, 13 Ekim 1954 tarihinde İtalya’nın Palermo şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır. Herhangi bir sorunu takıntı haline getirme eğilimleri çocukluk yıllarına kadar uzanan Micali, hayatla alakalı pek çok sorunun yanıtını kendinde aramaya çalışmıştır. Nefes aldığı, yaşamını sürdürdüğü bu dünyanın aslında var olup olmadığı ya da bu durumun yalnızca bir zihin yanılgısından ibaret olup olmadığı gibi konuları torik problem haline getirebiliyordu.

Tüm bu soruların kendisini rahatsız etmesi sebebiyle çevresindekilerle iletişim problemleri yaşamaya başlayan Micali, hayatıyla ilgili yalnızca bir şeyi, uzun süre boyunca takip ettiğinden bahsediyor. Kendi dünyasında “uzun süre” olarak tanımladığı sürenin 5 yıla tekabül ettiğini de belirten ünlü matematik bilimci, bir problemi belirlemek, problem hakkında çeşitli araştırmalarda bulunmak ve çözüm bulmak adına harcadığı zamanın 5 yıl olduğundan bahsediyor.

ALGO’nun Yaratıcısı Silvio Micali, 1974 yılında 20 yaşına geldiğinde Roma Sapienza Üniversitesi Matematik bölümünde lisans ve lisansüstü eğitimine başlamıştır. Bu süreçteki eğitiminde algoritmaları keşfeden Micali, teorik bilgisayar bilimi alanında doktora eğitimini tamamlamak üzere 1978 yılında California’ya yerleşmiştir. Berkeley’deki üniversitede derslere başlamış ve ilk doktora konusu olarak dağıtık hesaplama temellerini oluşturan Bizans Anlaşması’nı konu edinmiştir. Bu üniversitede kriptografi eğitimi de aldıktan sonra Post Doktora eğitimi için Toronto Üniversitesi’ne gitmiştir.

Dünya üzerindeki en önemli bilgi teknolojisi araştırma merkezi olarak bilinen yapay zeka laboratuvarında görev alan Silvio Micali, kriptografi alanında 10 yıl boyunca çalışmalar yürütmüştür. Bu süre zarfından sonra yeni bir alan olarak ekonomik mekanizmalar üzerine çalışmaya başlamış, mevcut olmayan, farklı bir açık artırma yöntemi geliştirme kararı almıştır.

Silvio Micali Bitcoin ile Tanışarak Algorand’ı Yarattı!

Silvio Micali Bitcoin ile Tanışarak Algorand’ı Yarattı!
Silvio Micali Bitcoin ile Tanışarak Algorand’ı Yarattı!

ALGO’nun Yaratıcısı Silvio Micali, Bitcoin ile 2015 yılında tanışmıştır. Bu dönemi hayatında “mükemmel bir fırtına” olduğunu dile getiren Micali, block zinciri ağını ekonomik mekanizmaların, kriptografinin ve dağıtılmış hesapların ortak noktası olarak kabul ediyor. Bitcoin ağı ve sistemi ile alakalı yaptığı araştırmalarda bazı açıklıklar tespit eden bilgisayar ve matematik bilimcisi, bu tespitin ardından kendi izinsiz block zinciri ağını geliştirme fikrini ortaya koymuştur.

Algorand’ın kuruluş fikri ilk olarak bu şekilde ortaya çıkarken, Micali ve beraberindeki 8 MIT üyesi ile beraber toplam 11 kişi Algorand’ı kurmayı ve ALGO’yu geliştirmeyi başarmıştır. Limitsiz bir ekonomi adına güven veren bir altyapı sisteminin oluşturulması hedeflenen bu projede, her an her yerde tüketicilere fayda sağlayacak bir şeffaf ve kapsayıcı bir sistem geliştirilmiştir.

2018 Haziran döneminde ana ağını resmen başlatan Algorand, sahip olduğu konvensüs mekanizmasıyla saniyede 1000’i aşkın işlemi gerçekleştirebilme yetisine sahiptir. Üstelik tümüyle yeni ilkeler doğrultusunda baştan geliştirilen temel bir blockchain ve akıllı kontral üretimi yapabilme niteliği de taşıyan Algorand, imkansız olan üçlemin bir arada olmasını da sağlayabiliyor.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e göre block zincirinde ölçülebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlikten oluşan üçlem bir arada bulunamaz. Fakat Algorand, bir arada bulunması imkansız olan bu üçlemi çözerek çok önemli bir ağ haline gelmiştir.

Bu özelliği sayesinde hızlı bir ölçülebilirlik, minimum enerjiyle madencilik yapabilme, blokları net ve hızlı bir şekilde ekleyebilme gibi olanaklar sağlıyor. Son derece güçlü bir teknolojiyle çalışan ALGO, 500’den fazla projeye ev sahipliği yaparken, aynı zamanda 100 milyonu aşkın adrese de sahip görünüyor. Üstelik tüketiciler ALGO üzerinden gümüş ve altın gibi madenlerin alış ve satışını gerçekleştirebiliyor.   

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir