Bitcoin Ajandası

SKALE Network Nedir? SKL Coin Nereden ve Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. SKALE Network Nedir? SKL Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

SKALE Network Nedir? SKL Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Skale ya da bilinen bir diğer adıyla SKALE Network, merkez olmayan yapılarla akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi üzerine tasarlanmış olan bir tür blockchain ölçeklenebilirlik projesi olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birçok kripto meraklısı açısından merak konusu olan bu projenin yerel tokeniyse SKL Coin olarak bilinmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde SKALE Network projesi ve onun kripto para birimi SKL Coin hakkında merak edilen detaylardan bahsettik.

SKALE Network Nedir?

SKALE Network Nedir?
SKALE Network Nedir?

SKALE Network’ün proje geliştiricisi Skale Labs şirketidir. Her ikisi de yazılım sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübe sahibi Stan Kladko ve Jack O’Holleran tarafından 2018 yılında kurulan Skale Labs’ın merkezi San Francisco’da bulunmaktadır.

Söz konusu olan bu geliştirici şirket, yüksek hızda fikir birliği sağlayan ve merkezi olmayan uygulamalar olarak ifade edilen dApp’lerde akıllı sözleşmelerin çalıştırılmasını sağlayan bir tür blok zinciri ölçeklenebilirlik platformudur. Proje geliştiricileri SKALE Network ağını, Ethereum ağının ölçeklenebilirlik problemine bir çözüm sağlayabilmesi amacıyla merkezi olmayan ve Ethereum ağına yan zincir olacak şekilde tasarlayıp geliştirmiştir.

SKL Coin Nedir?

SKL Coin, Skale Network’un yerel kripto para birimi olarak ifade edilmektedir. ERC-777 standardına sahip olan bu varlığın ağ içerisinde bazı fonksiyonları bulunmaktadır. SKL Coin sahibi olan topluluk üyeleri, SKALE ağı içerisinde gerçekleştirilen bütün oylamalara dahil olabilme şansına sahiptir. Ağ dahilinde node’ları doğrulayanlar, bu eylemleri karşılığında yerel tokenle ödüllendirilmektedir.

SKALE ağının madencilik modeli, madencilik havuzlarında farklı bir işleyiş oluşturabilmek adına düğümün gücü ve boyutundan ziyade davranışını göz önünde bulunduracak şekilde tasarlanmıştır. Belli sayıda doğrulayıcıyla devam eden SKALE Network ağında, SKL Coin’leri stake ederek ödül kazanabilmek mümkündür.

SKL Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Diğer birçok kripto projesinde olduğu üzere SKALE projesinde de en çok merak edilen konulardan biri SKL Coin’in nereden ve nasıl satın alınacağıdır. SKL Coin’i listelediğinde borsaların herhangi birinden satın alabilmek mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken adımlarsa aşağıdaki gibidir.

 • Borsaya Kaydolmak: Kripto para borsaları, yatırımcıların bu türden varlıkları satın almasına, satmasına ya da takas yapmasına olanak sağlamaktadır.
 • Oluşturulan Hesabı Doğrulamak: Birçok kripto para borsası, kullanıcılarının kimliklerinin doğrulayabilmek adına kişisel belgeler talep edebilmektedir.
 • Para Yatırmak: Borsa cüzdanına kredi/banka kartı ya da banka havale/EFT yoluyla para aktarma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Satın Alma Emri Oluşturmak: SKL Coin sahibi olmak için satın alım emri oluşturulması gerekir.
 • Saklamak: Satın alınan varlıkları borsa cüzdanı aracılığıyla saklamak ya da satmak mümkündür.

SKALE Network Piyasa Verileri

Kripto para piyasası, dijital para birimleri olan kripto varlıkların ticaretinin gerçekleştirildiği piyasalardır. Kripto paralar, blok zinciri teknolojisinden faydalanılarak oluşturulurken, aynı zamanda işlemlerin kaydedildiği bir ağ üzerinden yürütülürler.

Piyasa verileri, kripto varlıkların işlem hacmi, fiyatı, arz ve talep dengesi gibi bilgileri içermektedir. Bu bilgiler, kripto yatırımcılarının piyasa hareketliliğini anlamalarına ve yatırımlarını farkındalıkla yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Piyasa verilerini genellikle kripto para borsalarından, piyasa analiz sitelerinden ya da bu gibi platformlardan elde edebilmek mümkündür. Çoğu zaman grafik ya da tablo halinde sunulan bu veriler, yatırımcıların kripto paralarla alakalı analiz yapabilmesine ve bilinçli bir yatırım gerçekleştirebilmesine yardımcı olmaktadır.

SKL Coin Arzı Ne Kadar?

Coinmarketcap tarafından elde edilen verilere göre SKL Coin’in toplam arzı 5.447.166.667 adetle sınırlıdır. Diğer yandan dolaşımdaki arzı 4.178.186.004 SKL olurken, maksimum arzıysa 7.000.000.000 SKL olarak bilinmektedir.

SKL Coin ATH ve ATL’si Ne Kadar?

SKALE Coin’in en yüksek değere ulaşması genellikle arz-talep dengesine, piyasa koşullarına ve düzenlemeler gibi faktörlere bağlıdır. Çünkü kripto paraların değeri, kısa ya da uzun vadeli yatırımcıların gerçekleştirdiği ticari işlemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

SKL Coin’in ATH’si yani bu zamana kadar ulaştığı en yüksek seviyesi 12 Mart 2021 tarihinde gördüğü 1,22 dolar seviyesi olarak bilinmektedir.

SKL Coin’in ATL’si yani gördüğü en düşük seviyesiyse 31 Aralık 2022 tarihinde düşüş gösterdiği 0,01 dolar seviyesidir.

SKL Coin Fiyatı

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kripto para birimlerinin fiyatı, piyasa koşulları, arz-talep dengesi ve regülasyon gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Arz, kripto paranın toplam miktarını ifade ederken, talepse varlığın ticaretiyle alakalı isteği ifade etmektedir.

Kripto varlıkla alakalı talebin arzdan fazla olması durumunda fiyat yükseliş gösterecektir. Bunun tam tersi durum söz konusu olduğundaysa fiyat düşüş gösterecektir. Fiyatın belirlenmesinde haberler, düzenlemeler, yatırımcıların psikolojik durumları gibi etkenler de etkili olabilmektedir.

Örneğin; bir kripto paranın bir ülke tarafından yasaklanması, regülasyonlara maruz kalması ya da negatif yönde yapılan haberleri fiyatın düşmesine neden olurken, olumlu olarak yapılan haberler, yatırımcıların güveninin artması gibi durumlar fiyatın artmasına yol açabilmektedir. Buna karşın kripto para birimleri son derece volatil varlıklar olduğundan fiyatların belirlenmesi kesin değildir. Dolayısıyla yatırım yaparken son derece dikkatli olmak gerekir.

Bu gibi faktörlerden etkilenen SKL Coin’in Coinmarketcap verilerine göre güncel fiyatıysa (6 Mart 2023 tarihindeki fiyatı) 0,04089 dolar seviyesidir.

SKL Coin Hangi Borsalarda İşlem Görüyor?

Günümüzde kripto paraların alım, satın ve takas işlemlerinin gerçekleştirme imkânı sunan pek çok farklı kripto borsasıyla karşılaşabilmek mümkündür. Bu borsalar, belirli kripto para birimlerinin listesine ekleyerek işlem gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla satın alınmak istenen kripto para biriminin hangi borsada işlem gördüğü hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. SKL Coin’in işlem gördüğü borsaları da şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • BtcTurk
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Bitstamp
 • Gemini
 • DigiFinex
 • Huobi
 • Coinbase Exchange
 • HitBTC

Bu gibi kripto para borsaları üzerinden hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması gerçekleştiren yatırımcıların SKL Coin alması, satması ya da takas işlemlerini gerçekleştirebilmesi mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir