Slovenya Kripto Varlıklara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor!

Slovenya Kripto Varlıklara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor!

Haberler
Eylül 1, 2021 tarafından Esra Yılmaz
81
Slovenya yerel basın açıklamalarındaki duyurusunda yaptığı konuşmalara göre ülkenin vergi dairesinin değişikliğe gittiğini ve kripto varlıklara vergi getirebileceği teklifini ortaya koydu.
Slovenya Kripto Varlıklara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor!

Slovenya kripto varlıklara vergi getirme çalışmalarının başlatılacağı üzerine duyurusunu yerel basın üzerinden duyurmayı tercih ederek kullanıcıların tepkisini sorgulamaya aldı.

Slovenya yerel basın üzerinden çıkarılan haberlere göre, ülke içerisinde vergi dairesinin kripto varlıklara vergi getirmeye hazırlandığı konusunda vergilendirme kurallarında değişiklik yapılması fikri ortaya atıldı. Değişiklikler üzerine kripto varlıklarda harcama ya da fiat para üzerinden dönüşüm sağlama konusunda uygulama yapılması için işlemlere %10’luk vergi düşünüldü.

Vergi Dairesi, Kripto Varlıklara Vergi Uygulamasını Basitleştirmek İstiyor!

Vergi Dairesi, Kripto Varlıklara Vergi Uygulamasını Basitleştirmek İstiyor!
Vergi Dairesi, Kripto Varlıklara Vergi Uygulamasını Basitleştirmek İstiyor!

Slovenya Cumhuriyeti Mali İdaresi (FURS), kripto varlıklarda geçerli olan vergilendirmeler için rejimlerde değişiklik yapılmasını önerdi. FURS, mal ve hizmetlerin harcanma sırasında ya da nakit para çekimlerinde kripto varlıklarda %10 vergi uygulamak istediğini duyurdu.

Sloven vergi dairesi mevzuat değişiklikleri için kabul esilmesi konusunda yeni vergilendirme planını uygulamaya almayı istiyor. FURS, kripto varlıklar üzerinde oluşan gelire ülke içerisinde vergilendirme şeklinde önemli basitleşmeler görüleceğini düşünüyor.

Sermaye Kazancı Vergisi Ödemek!

Şu an için farklı bir sistem üzerinde durulan konu kripto varlıklar vergi konusu oldu. Örnek olarak, bir ticari faaliyetin parçası olarak kripto varlıkların trade yapması, kripto satışların elde edilen kazançlarından sermaye kazançlarından vergi ödemesi yükümlülüğü gibi.

FURS, şu an için bazı durumlara yönelik binlerce işlemleri kontrol etmek zorunda kalıyor. Yetkili, giderek dijitalleşme sağlayan dünya üzerinde daha basit bir vergilendirme çözümlerine kavuşmak için ısrarcı.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle