Bitcoin Ajandası

Solana Ağ Sorunları Devam Ediyor: Kriz Büyüyor mu?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Solana Ağ Sorunları Devam Ediyor: Kriz Büyüyor mu?

Solana Ağ Sorunları Devam Ediyor: Kriz Büyüyor mu?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Solana, Ethereum’un yerini alacağı düşünülen önemli kripto projelerinden biriydi. Fakat son zamanlarda yaşanan Solana ağ sorunları nedeniyle devam ederken, bu durum krizin büyüyüp büyümediği sorusunu akıllara getirdi.

Yıllar öncesinde Bitcoin, geleneksel finans ürünlerine rakip olması amacıyla tasarlandı. Bitcoin’in piyasalarda oluşturduğu heyecan, beraberinde pek çok farklı altcoin’in de piyasaya sürülmesini sağladı. Ripple, Ethereum ve Stellar gibi çeşitli projeler yıllardır yatıcımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yükselişe geçen kripto para furyası, beraberinde rekabet ortamını da getirdi. Ethreum’un ölçeklendirme ve hız sorunlarına ilişkin geliştirilen Solana, yeni Ethereum olarak nitelendiriliyordu. Fakat bu proje, uzun zamandır ağ kesintileri ve çeşitli problemlerle savaşıyor. Popüler projede yaşanan bu kan kaybı, bu dev projenin sona yaklaştığına mı işaret ediyor?

Solana Ağ Sorunları Her geçen Gün Artıyor

Solana Ağ Sorunları Her geçen Gün Artıyor
Solana Ağ Sorunları Her geçen Gün Artıyor

Merkezi olmayan akıllı sözleşmeler protokolü Solana, Ethereum’un en önemli rakibi olarak başladığı hikayesinde çeşitli aksaklıklardan dolayı kan kaybı yaşamaya devam ediyor.

Geride bıraktığımız hafta sonu kesinti ve aksaklık gibi Solana ağ sorunları yeniden gündeme geldi. Söz konusu bu sorunlar geliştiriciler tarafından ağın dondurulmasına karar verilmesinin ardından gündemde bomba etkisi yarattı. Ayrıca son ağ kesintisi için bir neden de gösterilemedi.

Yaşanan problemlere odaklanan proje geliştiricileri, ağın yeniden kullanıma başlanabilmesi için test çalışmaları gerçekleştirdi. Fakat bu çalışmalar ağı yeniden başlatamadı. Ekosistemden gelen yorumlar, ağın “forking” ile karşı karşıya olduğunu ve derhal yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti.

Daha önce pek çok kez dibi gören Solana, aynı şekilde bu dipten kurtulmayı başardı. Fakat Ethereum katili olarak ifade edilen bu projenin ağ sorunları ve FUD dalgalanmasıyla savaşı bitecek gibi görünmüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir