Solana Luna Yield Olayı: Milyon Dolarlık Token’lar Artık Yok!

Solana Luna Yield Olayı: Milyon Dolarlık Token’lar Artık Yok!

Haberler
Ağustos 21, 2021 tarafından Esra Yılmaz
257
Solana üzerinde bulunan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Luna Yield, aniden çevrim dışı oldu. Luna’nın internet sitesiyle birlikte bütün sosyal medya hesapları kapatıldı. Solana Luna Yield ile ilk kötü görüntüyü de elde etmiş oldu.
Solana Luna Yield Olayı: Milyon Dolarlık Token’lar Artık Yok!

DeFi sözlüğünde ‘rug pull’ ifadesi, genellikle proje kurucularının, yatırımcıların paralarıyla birlikte ortadan kaybolması anlamına geliyor. Luna Yield’de ortaya çıkan bu durum Solana platformundaki ilk büyük rug pull olarak biliniyor. Solana Luna Yield ile yan yana anılır ise bu platformunda itibar kaybına neden olabilir.

Solana Luna Yield faciasında ETH, USDT, YFI, RAY ve USDC dahil olmak üzere çalınan kripto para miktarının 6.7 milyon dolar ya da 10 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Solana Luna Yield Açıklaması

Solana Luna Yield Açıklaması
Solana Luna Yield Açıklaması

Solana’nın IDO platformu SolPAD’den yapılan ilk açıklama içinde Launchpad’deki son IDO konumunda olan Luna Yield’da bazı sorunların olduğu, Luna Yield’in, internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kapattıkları ifade edilerek tüm varlıklarını çektikleri bilgisi paylaşıldı. Açıklamada ek olarak Luna Yield ekibi ile iletişim sağlanamadığı da vurgulandı.

Zararın Bir Kısmı SolPad’dan Karşılanacak

Ardından yapılan ikinci açıklama içinde ise Luna Yield ekibine ait olan adreslerin ve IP adreslerinin tespit edilmeye çalışıldığı ama başarı sağlanamadığı ve Luna Yield IDO’suna katılanların oluşan zararlarının bir bölümünün SolPAD Vakfı acil durum fonlarından karşılanacağı bilgisi verildi.

Bunun ile birlikte Luna Yield (LUNY) fiyatı da %97’den fazla düşüş gördü. Token, 330 dolardan, 9 doların altına kadar gerileme kaydetti.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle