Bitcoin Ajandası

Solana Protokolunde Islemler Durma Noktasina Geldi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Solana Protokolünde İşlemler Durma Noktasına Geldi!

Solana Protokolünde İşlemler Durma Noktasına Geldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Solana protokolünde işler pek de yolunda gitmiyor. Ağ üzerinde saniyede gerçekleştirilen işlemlerin sayısı neredeyse durma noktasına dayandı. Sorunun nedeni hakkında henüz bir bilgi bulunmazken, doğrulayıcılar eski sürüme geçiş yapmaya başladı. Üstelik bu durum birçok yatırımcının aklına “Solana krizi yakın mı?” sorusunu getirdi.

Solana Protokolünde Neler Oluyor?

Solana Protokolunde Neler Oluyor
Solana Protokolünde Neler Oluyor?

Solana protokolü yeni bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ağ üzerinde gerçekleştirilen işlem sayısında ciddi ölçüde düşüş yaşandı ve işlemler sıfır noktasına ulaştı. Solana Explorer’dan elde edilen bilgilere göre saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı 4 ila 5 bin arasında olurken, şimdilerde 11’e kadar geriledi. Türkiye saatiyle 10’da yaşanan bu sorun, hala çözüme kavuşturulabilmiş değil.

Yetkililer tarafından konuyla alakalı olarak Solana’nın resmi internet sitesinde bir durum güncellemesi yapıldı. Bu güncellemede kümeleme (cluster) konusunda bir problemle karşı karşıya kalındığı ve mühendislerin problemi çözebilmek adına çalışmalar yürüttüğü ifade edildi.

Mühendisler Sorunu Çözmek için Çalışıyor

Solana ağında staking hizmeti sağlayan yazılım şirketi olarak tanınan SolBlaze de konuyla alakalı Twitter hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada şirket, Solana’da ciddi düzeyde bir çatallanma (fork) olduğunu ve bu nedenle blokların yavaş onaylandığını ifade etti.

Protokolün mühendisleri ise problemi çözüme kavuşturabilmek adına iki farklı yöntem belirledi. Bunlardan biri, yazılım sürümünü aşamalı bir şekilde düşürmek olurken, diğeriyse son çare olarak ağı yeniden başlatmak oldu. SolBlaze, doğrulayıcıların v1.14’ten v1.13 sürümüne düşürme konusunda çalışmaların başladığını duyurdu. Bununla beraber yapılan bu çalışmanın Solana Labs tarafından sunulan bir öneri olmadığını, node’ların merkezi olmayacak şekilde eski sürüme geçtiğini de belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir