Bitcoin Ajandası

Solana’da Yeni Blockchain Güncellemesi: Kurucu Ortak Çağrıda Bulundu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Solana’da Yeni Blockchain Güncellemesi: Kurucu Ortak Çağrıda Bulundu!

Solana’da Yeni Blockchain Güncellemesi: Kurucu Ortak Çağrıda Bulundu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Solana Labs kurucularından biri olan Anatoly Yakovenko, protokolde yaşanan çeşitli olumsuzluklara karşın doğrulayıcı node’ları kapsayan Blockchain güncellemesi konusunda çağrıda bulundu.

Projenin geliştirici ekibi haftanın başında, pek çok kullanıcı FTX’in iflası sebebiyle kaygı duyarken, operasyonlarının şeffaflığını ispat edebilmek adına Solana ağının durumunun anlık görüntüsünü paylaştı. Ekip tarafından yayımlanan verilere göre bir saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı ortalama olarak 2 bin civarında. Üstelik ortalama blok süresinde de iyileşmeler gözlemlenirken, şimdilerde 0,5 milisaniyede olduğu görülüyor. Olumsuz yönüyse kullanılan günlük program sayısındaki düşüşe de yansıyan ağ faaliyetlerinde bir azalma görülmüş olması. Bu gibi olumsuzluklara karşın Solana ağı ayakta durabilmek için güncellemelere önem veriyor.

Blockchain Güncellemesi İyileştirmeler Sağlayacak

Blockchain Güncellemesi İyileştirmeler Sağlayacak
Blockchain Güncellemesi İyileştirmeler Sağlayacak

Solana projesinin kurucularından Anatoly Yakovenko, topluluk üyelerine, bütün doğrulayıcıları node’un en son sürümünü içeren 1.13.5’e yükseltme konusunda çağrıda bulundu.  

Kurucu ortağa göre Blockchain güncellemesi, UDP tabanlı protokollerin gereğinden fazla yüklenmesi sebebiyle yaşanan bütün Solana ağ kesintileri de iyileşmiş olacak. Geçtiğimiz dönemlerde bu problem, hala test süreci devam eden Solana ağının uzun zaman kapalı kalmasına yol açmıştı. Solscan’a göre, ağdaki en önemli doğrulayıcıların güncellemesi hala gerçekleştirilmedi. Bütün doğrulayıcıların yalnızca 44,53’ü en yeni sürüm olarak güncellendi.

Node’ların büyük veri sunucuları tarafından engellenmesi, yaşanan uzun süreli kesintiler, merkezi olarak saklanması ve kurucu ortağın kişisel olarak doğrulayıcılardan güncelleme talep etmesi, Solana kullanıcılarının aklında çeşitli soru işaretlerine yol açtı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir