Bitcoin Ajandası

SolScan Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. SolScan Nedir? Nasıl Çalışır?

SolScan Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

Solana ağı üzerinde gerçekleştirilen işlemlerle alakalı bilgi almak ya da cüzdan bakiyesini sorgulamak için kullanılan SolScan, bir çeşit blok zinciri kâşifi olarak ifade ediliyor. Özellikle Solana kullanıcıları için son derece faydalı bir uygulama olan bu platform, ağ üzerindeki çeşitli bilgilere erişim sağlamaya yardımcı olur.

Solana ağı üzerinde cüzdan sahibiyseniz, ihtiyacınız olan bilgiyi saha basit bir hale getiren ve karar verebilmek adına ihtiyaç duyduğunuz en ideal araçları sunan bir platform kullanabilmenin ne denli önemli olduğunun da farkındasınızdır. SolScan uygulamasının SOL kullanıcıları için sunduğu hizmet tam olarak budur. Kullanıcılarına ağ ile alakalı bilgi sağlamasının yanı sıra blockchain’de düzenlenen tüm etkinlikleri rapor ederek detaylı bir fikir sunabilir.

Günümüzde konuyla alakalı pek bilgi ya da fikir sahibi olmayan birçok yatırımcı açısından tümüyle soru işareti olan SolScan’ın ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı ya da nasıl çalıştığı gibi konuları sizin için derledik.

SolScan Nedir?

SolScan Nedir?
SolScan Nedir?

SolScan, ağ kullanıcılarının Solana üzerinde adreslerin hangi işlemleri yaptığını izlemesi ve görsel hale getirmesini sağlayan bir çeşit analiz uygulaması olarak ifade edilir. Bu araç, analitik veriler sunmasının dışında kullanıcılarına Solana protokolünün nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmayı da hedefliyor. Üstelik bu uygulama, öğretici ve kılavuz gibi çeşitli kaynaklar da sunabiliyor.

Bugün bile geliştirme süreci devam eden SolScan analiz platformu, her geçen gün yeni bir özelliğe kavuşuyor. Platforma eklenen en güncel özelliklerden bazılarıysa şunlardır:

 • Bahis ödülü hesaplayıcısı
 • SOL değeri izleyicisi

Platformun geliştirici ekibi, dünyanın pek çok farklı noktasından bir araya gelen gönüllü blok zinciri uzmanlarından oluşuyor.

SolScan Nasıl Çalışır?

Sol Scan, kullanıcılarının belli başlı işlemler, akıllı sözleşmeler ya da cüzdan adresleri açısından bazı dijital varlıkların blockchain’ini inceleme fırsatı sunuyor. Bu aracı ayrıca işlem verilerini gerçek zamanlı ve genesis bloğuna dönen eski verilerde görüntüleyebilmek adına kullanabilmek mümkündür. Bunların yanı sıra Sol Scan, göndericinin ve alıcının adresi, gas ücretleri, miktarlar ve çok daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye de yardımcı olabiliyor.

Sol Scan kullanmak isteyenlerin ana sayfada yer alan arama çubuğuna bilgi almak istediği dijital varlığın hisse senedi simgesinin ya da akıllı sözleşmesinin adını yazarak aratması gerekir. Bu aratma işlemi sayesinde o dijital varlığın Sol Scan sistemindeki ana sayfasına ulaşılacaktır. Bu sayede platformun kullanıcılarına sunduğu çeşitli özellikleri ve avantajları da keşfedebilmek mümkün olurken, aynı zamanda ağ üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler hakkında bilgi alabilmek de mümkün olacaktır.

SolScan Neden Kullanılır?

Genellikle Solana topluluk üyelerinin merak ettiği Sol Scan uygulaması pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanılabilir. Örneğin;

 • Portföyü gerçek zamanlı olarak takip edebilmek,
 • Piyasadaki değişiklikler hakkında bilgi almak,
 • Piyasa trendlerini analiz edebilmek,
 • SOL değeri hakkında bilgi almak,
 • Belirli işlemler hakkında bilgi edinebilmek, SOL Scan kullanım amaçları arasında yer alır.

Riskleri Nelerdir?

Her ne kadar kullanıcıları açısından son derece faydalı bir araç olsa da Sol Scan’ın %100 doğru bir araç olmadığını ve bazı riskleri bulunduğunu da söylemek gerekir. SolScan risklerine birkaç örnek göstermemiz gerekirse;

 • Akıllı sözleşmelerdeki hemen her güvenlik açığını direkt olarak bulamaması,
 • Yanlış pozitifler verebiliyor olması,
 • Açık kaynaklı bir yazılım olması,
 • Bir ağ üzerindeki büyük bir siber saldırının bir parçası olabilme potansiyeline sahip olması gibi durumlar, Sol Scan kullanımının risklerinden bazılarıdır.

Blok zinciri kaşifleri bu türden teknolojileri keşfedebilmeyi ve kullanabilmeyi isteyenler için önemli bir analiz aracıdır. Resmi Solana kaşifi için popüler bir alternatif olarak değerlendirilen Sol Scan, karşılık işlem verilerini son derece okunabilir ve anlaşılabilir hale dönüştürebiliyor. Kullanımı ücretsiz olan ve hesap gerektirmeyen bu analiz programını gelişmiş işlevsellik açısından hesap oluşturarak kullanabilmek de mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir