Bitcoin Ajandası

Sosyal Medyada NFT ve ICO Yoklaması
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Sosyal Medyada NFT ve ICO Yoklaması

Sosyal Medyada NFT ve ICO Yoklaması

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Yazımızda anket ve araştırmalarla elde edilen NFT ve ICO kullanıcı yorumlarından ve bu iki kavramın bugün ne anlam ifade ettiğinden bahsetmeye çalışacağız. Aktaracağımız bilgiler içinde herhangi bir tanıtım amacımızın olmayacağını özellikle belirtmek isteriz. Yazımızda bilgilendirmek esastır, yönlendirmek gibi bir eğilimse söz konusu değildir.

Dijital ekonomi platformlarında yer almak isteyen kullanıcıların geniş kapsamlı bir araştırma sonrasında yola çıkmasının anlamlı olacağı açıktır. Şimdi NFT ve ICO konusunda anket ve araştırmalar neler söylüyor, sorusunu yanıtladıktan sonra bu iki platformun son durumuyla ilgili bilgiler aktaralım.

NFT ve ICO Çılgınlığı

NFT ve ICO Çılgınlığı
NFT ve ICO Çılgınlığı

Yapılan anket ve araştırmalarda Twitter kullanıcılarının NFT hakkında Instagram kullanıcılarından daha çok bilgiye sahip bulunduğunu ve Instagram kullanıcılarının bir kulübün NFT eserini almaya daha yakın oldukları sonucu çıkıyor.

İlk dijital para arzı olarak bilinen NFT ve ICO ile ilgili yapılan anket ve araştırmalarda da platformu tercih edenlerin eğilimleri gözlemlenebiliyor. Peki bu anket ve araştırmalar ne kadar sağlıklı? Elbette kullanıcı eğilimleri günden güne bile farklılık göstermeye açıktır. Bugün yapılan bir araştırma, bir ay sonra daha farklı sonuçlar verme özelliğini taşıyacaktır.

Açılımı Initial Coin Offerings olan ICO’lar 2017-2018 yılları arasında çok popülerdi. İlk başta hiçbir işlev özelliği bulunmayan ICO’lara karşı bir talep patlaması yaşandı ve dijital kullanıcılar, bununla birlikte bir sonraki Bitcoin ya da Ethereum olacağı beklentisiyle farklı projelere milyarlarca dolarlık yatırımda bulundu. ICO’ların çok az bir kısmının borsalarda listelenebildiğini ve yatırımcıların çok az bir bölümünün kâr elde edebildiği görüldü.

ICO’ların etkisizliğinin fark edilmesiyle birlikte ICO’lar popülerliğini yitirdi. ICO çılgınlığı artık çok gerilerde kaldı. Şimdi yeni ama daha istikrarlı bir çılgınlık gündemde. Onun adı Non-fungible Token olarak bilinen NFT’ler.

NFT’ler Baloncuk mu?

Yapılan NFT anketi içinde bulunan NFT’nin ne olduğunu biliyor musunuz, sorusuna Twitter ve Instagram kullanıcılarının %38,5’i biliyorum derken, yüzde 61,5’i ise bilmiyorum dedi. Aynı soruya sadece Twitter kullanıcıları üzerinden bakıldığında %48,4’ü biliyorum yanıtı verirken, bilmiyorum diyenlerin oranı %51,6 olarak görüldü.

Daha önce hiç NFT satın alımı yaptınız mı, sorusuna ise kullanıcıların geneli %11,7 evet ve %88,3 hayır cevabı verdi.

ICO anketinde, ICO nedir biliyor musunuz, sorusunu, Twitter ve Instagram kullanıcıları %23,1 evet ve %76,9 hayır şeklinde cevap verdi.

Yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda ortaya bazı bilgilerin çıktığını söyleyebiliriz. Bu bilgilerden yola çıkarak birkaç tespitte bulunmayı faydalı görüyoruz.

NFT’nin son dönemde sanat yapıtları ile öne çıkmaya başladığı görülüyor. Bu yanıyla da haberlere konu olarak yeni kullanıcıların platforma girişinde artış yaşanabiliyor.

İleriki süreçte NFT’nin daha geniş alanda kullanımda olacağına dair ihtimaller üzerinde duruluyor. ICO ise profesyonellerce daha fazla kullanılsa da kripto takipçilerinin araştırmaları arasında yer alıyor.

Anket ve araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgilerden yola çıkarak NFT ve ICO ile ilgili pek çok soru sormak ve bunlara cevap bulmak mümkündür. Örneğin; NFT’nin ICO’ya göre daha tanındığı ve fazlaca kullanıldığı sonucuna karşın NFT’nin geçici bir pazar olduğuna dair şüpheler hakkında neler söylenebilir?

NFT Gelecekte Ne Olur?

NFT Gelecekte Ne Olur?
NFT Gelecekte Ne Olur?

NFT ile ilgili son yıllarda oluşan popülerlik, kolay kolay sönmeyecek gibi görünüyor. Ancak dijital ekonomi platformlarındaki yükseliş ve düşüşler çokça bilindiği için NFT ileride biter mi sorusu da sorulabilmektedir. NFT gelecekte ne olur, sorusu ile ilgili olarak kesin bir tespitte bulunmadan birkaç yorumumuzu paylaşmak isteriz.

Bugün NFT’nin ilgi gören bir ortam olduğu aşikardır. Özellikle sanat dünyasının da içine sinen yapısı ve sağladığı kazançla yeni kullanıcıların platforma dahil olması hızlanmaktadır. NFT’nin gelecek günlerde her şeyde bulunabileceği gibi bir olasılıksa NFT kullanıcı ve takipçilerini oldukça heyecanlandırmaktadır. Peki bu mümkün müdür?

NFT bugün için özellikle 2020 yılı sonrasında ciddi bir ivme kazanmış ve hala popülerliğini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Platformun içinde bulunan bazı risk ve tehlikeler yanında alım ve üretim cazibesine hitap eden yanı NFT kullanıcılarını beslemektedir.

NFT ve ICObir objenin dijital hale çevrilerek alınıp satılması esasına dayanan NFT’lerle ilgili hemen her şeyin NFT’sinin olabileceğinden bahsedilmesi ise NFT’nin popülerliğini güncel tutmaktadır. Geleneksel ekonomi platformlarında olduğu gibi dijital ekonomi platformlarında da kesin bir kazanımdan bahsetmek kolay değildir. Ancak şu anki görünümüne bakıldığında NFT’nin yakın zaman içinde bir kayıp görüntüsü vermeyeceği tahmin edilebilir. Bu, pazara olan ilgiden de kaynaklanan bir durumdur.

Sanat eserlerinin NFT olarak satılmasıyla daha çok güven ve popülerlik kazanan platformun, bir hüsrana uğraması ya da herhangi bir eleştiri alması sonrasıysa işler tersine dönebilir. Bu açıdan kesin bir gelecek güveninden bahsetmek yanıltıcı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir