Bitcoin Ajandası

Space ID Nedir? ID Coin Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Space ID Nedir? ID Coin Ne İşe Yarar?

Space ID Nedir? ID Coin Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Son zamanlardan sıklıkla gündemde yer alan Space ID projesi, Web3 alan adlarını keşfedebilmek, ticaretini gerçekleştirebilmek ve tek duraklı bir kimlik platformu oluşturabilmek adına geliştirilmiş bir projedir. Söz konusu proje, geliştiriciler açısından Web3 Adı SDK’sı, ve API’sini sunarak çeşitli blok zincirlerindeki kullanımını kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber herkesin kolaylıkla Web3 kimliği oluşturabilmesi adına çoklu ad zincir hizmeti sunmaktadır.

Space ID, Web evreninde kullanıcıların dijital kimliklerini ve alan adlarını yönetmelerine yardımcı olan bir projedir. Bununla beraber proje hakkında merak edilen pek çok farklı detay bulunurken, bunların başındaysa platformun yerel tokeni ID COin gelmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde Space ID projesi ve projenin yerel tokeni ID Coin hakkında merak edilenlerden bahsettik.

Space ID Nedir?

Space ID Nedir?
Space ID Nedir?

Space ID projesi, Web3 alan isimlerini keşfedebilmek, kaydedebilmek, yönetebilmek, alış ve satışını gerçekleştirebilmek, küresel bir ad hizmeti ağı ile tek duraklı kimlik platformu oluşturmayı amaçlayan bir proje olarak bilinmektedir.

Space ID projesi, geliştiricileri açısından Web3 adı SDK’sı ve API’sını sunmakta ve böylelikle çeşitli blok zincirlerinde çalışmasını daha kolay bir hale getirmektedir. Bununla beraber herkes tarafından kolaylıkla bir Web3 kimliği oluşturabilmesi konusunda çoklu zincir ad hizmeti sunmaktadır. Proje, Web3 dünyasında kimlik oluşturulabilmesi açısından kullanıcıların dijital kimlik ve alan adını yönetmesine yardımcı olmaktadır.

Proje, topluluk üyelerinin e-posta adresleri, Twitter ve Githumb da dahil olmak üzere Web2 teknolojisindeki kimliklerini Web3’e aktarabilmelerine imkân sağlamaktadır. Web3 etki alanının işlevselliği açısından birçok farklı uygulamayla entegrasyonunu kolay bir hale getirmektedir. Üstelik topluluk üyeleri, Ethereum Name Service’e benzeyen farklı alan isimlerinin ticaretini yapabilmektedir.

Space ID Projesi Yol Haritası

Space ID projesi, merkeziyetsiz olan blockchain teknolojisiyle desteklenen küresel bir isim ağı oluşturmayı hedefleyen bir grup mühendis ve Web3 tutkunu tarafından geliştirilmiş bir projedir. Projenin geliştirici ekibi, blockchain geliştirme, akıllı sözleşme güvenliği, kullanıcı dostu arayüz tasarımı ve topluluk oluşturma gibi konularda uzmanlık edinmiştir.

Space ID projesinin 2023 yılı için son derece iddialı bir yol haritası bulunmaktadır. Platform, işlevselliğini, kullanılabilirliğini ve benimsenmesini geliştirebilmek adına çeşitli dönem noktalarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Space ID yol haritasından kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • 2023 Yılı 2. Çeyreklik Döneminde: Space ID alan adı sahipleri adına kişiselleştirilmiş ürünlerle NFT’ler açısından koruma altına alınan bir ürün mağazası açın, topluluğun kendi alanını oluşturmasına ve başlatmasına müsaade eden özel TLD alan adlarının başlatma panelini geliştirmek.
 • Q3 2023: Bütün topluluk üyelerinin kimliklerini ve çok zincirli adresleri iki nokta üst üste etki alanı söz grubuyla temsil eden bir SID etki alanı geliştirmek.   
 • Q4 2023: ID Coin sahipleri açısından projenin merkeziyetsiz yönetimini sağlayan SID DAO tanıtımını gerçekleştirmek.

Space ID projesinin amacı, kullanıcılarıyla paydaşlarına değer katmak, Web3 için etki alanı yönetimini konusunda kapsamlı ve yenilikçi bir çözüm sunmaktır. Proje, yol haritasını izleyerek blockchain teknolojisi açısından daha etkili ve erişilebilir bir gelecek oluşturmayı hedefleyen Web3 teknolojisi konusunda liderlik için çabalamaktadır.  

ID Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Space ID Coin, proje ekosisteminin yönetişim tokeni olarak ifade edilmektedir. Yerel token olarak da nitelendirebilmenin mümkün olduğu ID Coin, projeyle alakalı karar alma süreçlerinde önemli bir rol oynaması sebebiyle geliştirilmiş bir varlıktır.

Topluluk üyelerinin projenin geleceği ve yönüyle alakalı söz hakkına sahip olmalarını sağlayan ID Token, ekosistemin büyümesi ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir yere sahiptir. Üstelik topluluk üyelerinin projeye katılım sağlaması ve katkı sunması konusunda teşvik edilmesini de sağlamaktadır.

Space ID’nin lansmanıyla beraber proje, Web3 endüstrisinde liderlik edinebilmek için iddialı bir çalışma yürütmekte ve kullanıcılarına kimliklerini yönetebilmek konusunda geniş kapsamlı bir platform sunmaktadır.

ID Coin’in projedeki işlevlerinden bahsetmemiz gerekirse;

 • Staking: Yerel tokenleri stake ederek Space ID Domain NFT Marketplace işlem ücretlerinde indirim ve Space ID Web3 alan isminin kaydı konusunda indirimli fiyatlardan faydalanabilmek mümkündür.
 • Ödemeler: Ekosistem açısından ödeme aracı olarak işlev görmekte ve Web3 adı entegrasyonunda da kullanılmaktadır.
 • Yönetişim: Yerel tokene sahip olan topluluk üyeleri DAO önerilerine katılabilmekte ve oylama yapabilmektedir.

Bu türden işlevlerle ID Coin, Space ID projesinde önemli bir yere sahiptir.

Space ID Coin Fiyatı ve Arzı

ID Coin arzı projeyle alakalı merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerel tokenin toplam arz miktarı 290 bin adetle sınırlı olurken, piyasa değeri 132 milyon dolar civarındadır.

ID Token fiyatıysa merak edilen başka bir konudur. Tarihi boyunca gördüğü en düşük seviye 22 Mart 2023’de gerilediği 0,38 dolar olarak bilinirken, en yüksek fiyatsa yine aynı gün ulaştığı 0,9 dolar seviyesidir.

Yazım esnasındaysa (10 Nisan 2023) ID Coin fiyatı Coinmarketcap verilerine göre 0,454 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

ID Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

ID Coin, dünyanın en büyük ve engüvenilir kripto para borsalarından biri olarak kabul edilen Binance üzerinden rahatlıkla satın alınabilmektedir. Söz konusu borsa üzerinden hızlı ve kolayca ticaret gerçekleştirebilmek için ilk olarak hesap oluşturulması gerekmektedir. Binance borsasına hesap oluşturan ve kimlik doğrulamasını gerçekleştiren yatırımcılar ikinci aşamada hesabına uygun pariteden para yatırmalıdır. Böylelikle ID Coin satın alım emri oluşturabilmek ya da ticaretini gerçekleştirebilmek mümkün olacaktır.

ID Token satın alabilmenin mümkün olduğu diğer kripto para borsalarını da şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • KuCoin
 • Pancake Swap
 • LBank
 • Phemex
 • Bybit
 • MEXC
 • CoinEx
 • Gate.io
 • Poloinex
 • Bitget
 • NovaDAX
 • BTCEX
 • BingX
 • Uniswap
 • Hotcoin Global

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir