Bitcoin Ajandası

SpaceChain Projesi Nedir? SPC Coin Ne için Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. SpaceChain Projesi Nedir? SPC Coin Ne için Kullanılır?

SpaceChain Projesi Nedir? SPC Coin Ne için Kullanılır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

SpaceChain, son yıllarda kripto para sektöründe adını sıklıkla duyduğumuz ve duymada devam edeceğimiz projelerden biridir. SpaceChain projesi (SPC), telekomünikasyon altyapısına benzer şekilde bir altyapı hedefi kurmayı amaçlayan blok zinciri projesi olarak ifade edilir.

Dünyanın ilk özel uzay ajansı tarafından hayata geçirilen bu projede SpaceChain Tokeni, şebekeye dayalı olarak tasarlanmıştır. Şimdilerde, diğer kripto para birimlerine kıyasla yatırımcıların daha rahat kullanabilmesi adına ikili simge olarak işlev görmektedir.

Kripto para piyasalarında adı sıklıkla geçen bu proje, birçok yatırımcı açısından merak konusu haline gelmiştir. Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, SpaceChain projesi ve projenin belirteci SPC Coin hakkında merak edilen detaylara değindik.

SpaceChain Projesi Nedir?

SpaceChain Projesi Nedir?
SpaceChain Projesi Nedir?

SpaceChain projesi, küresel telekomünasyon altyapısına büyük ölçüde benzerlik gösteren başka bir ağ altyapısı kurma amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Bu blok zinciri projesi tarafından hedeflenen ağ altyapısı, herhangi bir resmi kurum ya da askeri kurumu kapsamayacak şekilde gerçekleştirilecek.

Yalnızca halka, özel ve tüzel kişilere açık olarak tasarlanan SpaceChain, blok zinciri teknolojisi tarafından üretilen düğümler üzerinden uzaya ve uydulara hizmet vermiş olacak. Bu sayede SPC Coin, özel bir uydu altyapısı yaratarak uzaya merkeziyetsizlik sunmuş olacak.

SpaceChain projesi, uzayda açık ve merkeziyetsiz olmakla beraber son derece güvenli bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Bu sayede daha çok insana ulaşmayı planlayan proje geliştiricileri, aynı zamanda uzay alanındaki gelişmelere de hız kazandırmak istiyor.

Projenin geliştirilmesindeki bir diğer amaç, devletlerin uzay konusunda millileşme adımlarına karşı çıkmaktır. Geliştirici ekip, uzayın devletler arasındaki rekabet açısından bir araç ya da kontrolündeki bir alan olmaması gerektiğini düşünüyor. Bununla beraber SpaceChain projesi, ağ yapısını Ethereum ağı üzerine inşa ederek akıllı sözleşme ve dApp’lerin kullanımını mümkün hale getiriyor.

SpaceChain Projesinin Amacı Nedir? Kullanıcılarına Ne Sunar?

SpaceChain projesi, ilk Low Earth Orbit (LEO) uydusunu 2 Şubat 2018 tarihinde uzaya gönderdi. Fırlatma işlemi, konum açısından sabit olan rakiplere kıyasla daha az maliyetlerle gerçekleştirildi. Söz konusu uydu, uzay içi veri depolama, uydu veri işleme, iletim ve uygulama geliştirme gibi durumlar için blok zinciri düğümleri olarak kullanılıyor. Diğer yandan proje, blok zinciri uygulaması ve akıllı sözleşmeler açısından temel hizmet API’sini sağlamak amacıyla Ethereum ağıyla beraber çalışıyor.  

Ethereum ağı üzerine kurulu olan SpaceChain blok zincirinin açık kaynaklı işletim sistemi, proje geliştiricilerine hizmet veriyor. Proje geliştiricileri, SpaceCahin OS adı verilen bu işletim sistemi aracılığıyla uzay tabanlı merkezi olmayan uygulamaları hem hızlı hem de güvenli bir şekilde geliştirebilme şansına sahiptir. Bununla beraber bu uygulamaların test edilmesi ve dağıtılabilmesi açısından ana blok zinciri uygulama sanal alanından faydalanabiliyor. Projenin işletim sistemi, bir mobil uygulama geliştirme platformuna benzer yöntemlerle çalışarak geliştiricilere önemli kolaylıklar sağlayabiliyor.

SpaceChain Projesinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diğer pek çok farklı kripto para projesinde olduğu gibi SpaceChain projesinin de avantaj ve dezavantajları bulunur.

Avantajları

SpaceChain avantajlarından bazıları şunlardır:  

 • Proje, yalnızca zaman içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayabilecek vizyoner, iddialı ve çok yenilikçi bir proje olarak değerlendiriliyor.
 • Projenin geliştirici ekibi, fikirlerin Çinli bilim insanları da dahil olmak üzere Avrupa, ABD ve Çin’den uzay teknolojisiyle blok zinciri teknolojisindeki en başarılı uzmanları çektiğinden bahsediyor. Üstelik bu uzmanlardan bazılarının sözleşme gereği anonim olarak kalması gerekiyor.
 • SpaceChain, Çin uydularına yazılım üreten bir şirketle iş ortaklığı yapıyor.

Dezavantajları

SpaceChain dezavantajlarından bazılarını da şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • SpaceChain protokolü, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bilinir. Projenin son derece mükemmel olduğunu söyleyebilmek mümkün olurken, bir şirket ya da kuruluş olsa bile milyarca dolar kazanç sağlaması mümkün değil.
 • Uzmanlara göre her ne kadar proje gelecek vadetse de kısa vadede SPC tokenlerinin fiyatındaki artış belirsizliğini koruyor.

SPC Coin Nedir? Ne için Kullanılır?

SPC Coin, protokolün yerel tokeni olarak ifade edilir. Bu kripto para birimi, Ethereum ağı üzerinde geliştirilen bir ERC-20 tokenidir.

SPC Coin, SpaceChain protokolünde pek çok farklı kullanım durumuna sahip olmasıyla bilinir. Buna göre söz konusu olan projenin yerel tokeni, proje geliştirici ekibin dApp’leri projenin ağına aktarmasına imkân sunuyor. Bununla beraber veri depolamasına ve SpaceChain uydularında programları yürütmesini mümkün kılıyor. Veri depolama ya da dApp yükleme türünden işlemlerde kullanıcıların SPC Coin üzerinden ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor.

SPC Coin Fiyatı

SPC Coin fiyatı yazım esnasında (4 Ekim 2022) 0,006208 dolar bandında seyrediyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,4676 dolar seviyesine 2018 yılında ulaşan SPC Coin, en düşük seviyesi olan 0,0002641 dolar seviyesineyse 2019 yılında ulaştı.

SPC Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Uzayda ve geleceğin uzay çağında devrim yaratma hedefi bulunan SpaceChain projesinin yerel tokeni pek çok farklı kripto para borsasının listesinde yer almasıyla bilinir. SPC Coin sahibi olmak isteyen kripto para yatırımcılarının söz konusu varlığı listeleyen borsaları tercih etmesi gerekir. SPC Coin’i listeleyen kripto para borsalarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Bittrex
 • UniSwap (V3)
 • HitBTC
 • SushiSwap

Söz konusu olan bu borsalar, kripto para piyasalarının en güvenilir isimleri arasında yer alır. Dolayısıyla SPC Coin sahibi olmak isteyen yatırımcıların bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturması gerekir. Hesap oluşturan yatırımcılar kimlik doğrulama aşamasını da tamamladıktan sonra hesabına SPC paritelerine uygun bir fiat para yatırmalıdır. Bu sayede yatırımcılar kolaylıkla SPC Coin satın alma emri oluşturarak bu kripto para birimine sahip olabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir