Bitcoin Ajandası

Spekülasyon Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Spekülasyonda yapılan işlem tamamı ile kanuna uygun olup aslında borsaların, sanayinin ve hatta ticaretin temelinde bu yatar. Ancak günümüzde birçok kişi spekülasyon kelimesini manipüle etmek anlamında kullandığı ve öyle düşündüğü için kötü bir etki yaratabiliyor.

Birçok anlamı olan spekülasyon için diğer bir anlam ise vurgun yapmak, kar elde etmek, yüksek kar olarak da kullanılır. Buradan çıkartılan anlam ticaret için kullanılırken felsefi anlamda da açıklama gereği duyulan bir kurumsal düşünce yapısı olmuştur. Ekonomi ticaret ve borsa üzerinden kullanımı sağlanan spekülasyon kelimesi ürün ve hizmet üzerinden belirlenen yüksek oranlarda kar elde etme anlamını taşır.

Spekülasyon Nedir?
Spekülasyon Nedir?

Hemen hemen her türlü bilim dalıyla örtüşen ve bir aksiyon şekli olan ayrıca farklı anlamlara yönelerek sahip olunan ve gündelik yaşam üzerinde en çok da kullanımı sağlanan ticaret üzerinden herhangi bir iş ile en yüksek karlılığı sağlamak adına anlam taşır. Yapılan her işte değişiklik göstererek aynı zamanda ürün fiyatlarında da yükseliş göstermesi için karlılık oranlarında belirli kurumlar üzerinden denetleme sağlar. Serbest piyasa üzerinden hakim olunan ve denetim alanında da işlerin her daim sıkı olmasının sağlanamadığı pazar ağlarında yüksek karlılık mevcut olabilir. İşte burada spekülasyon örneği verilebilir. Bir malı adet olarak 3 liradan temin ederek 70 liraya satışını sağlamak tam olarak tarife uymaktadır.

Halk içinde genel anlamda spekülasyon yapma düşüncesi ekstra olarak bir provokasyon olarak da bilinir. İnsanlar bu kelimeyi kışkırtıcı olarak da görürler.

Spekülasyon ve Manipülasyon Farkları Nelerdir?

Spekülasyon ve Manipülasyon Farkları Nelerdir?
Spekülasyon ve Manipülasyon Farkları Nelerdir?

Kelime olarak birbirinden çok fazla anlam taşırlar ve birbirinden oldukça farklıdırlar. Bu durumda ne kadar aynı kökten olsalar da insanlar üzerinden yine farklı olarak algılanır.

Spekülasyon basit olarak anlatılması gerekirse yasalara göre meşru birden çok uygulama alanlarında kabule edilen fakat etik açıdan da bakıldığında kabulü hoş karşılanmayan eylemler için kullanılır.

Özel olarak belirtmek gerekirse gruplar arasında ya da topluluklarda manipüle etmek artık yaygın kullanılmaktadır. Yasalara göre suç olarak ele alınan manipülasyon diğer bir yandan ciddi yaptırımlara maruz kalmaktadır.

İki kavram arasında oluşan fark net bir şekilde görülür. Spekülasyon ne kadar yasaya göre değerlendirmeye alındığında meşru olsa da manipülasyon etik olmayan davranışlar üzerinden birçok topluluk için suç olan yanlış davranışları ele alır. 

Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitleri genel anlamda ikiye ayrılır. Spekülasyon çeşitleri arz ve talep haberlerine dayalı ve fiyat eğilimi tahminine dayalı iki çeşitten oluşmaktadır.

Arz ve Talep Haberlerine Dayalı: spekülasyonlar ikiye ayrılır. Bu başlık da aynı şekilde iki kısma ayrılmaktadır. Bu başlıklardan ilki, fiyat düzeyi tüccarlarıdır. Fiyat düzeylerinde değerlendirmelerin yapılmasına yardımcı olurken haberler, belgeler vb. konularda ilgilenilmektedir.

Diğeri ise haber tüccarıdır. Yatırımcılar burada beklenen arz ve taleplerde değişim olarak elde edilen belirtilerde haber verir ve ilgi duyulur. Her iki durumda da bilgiler üzerinden yatırımcılar gizlemek amacıyla borsa üzerinde çalışma yapamamaktadır. İşleri de kişisel ofislerde yürütülmektedir.

Fiyat Eğilimi Tahminine Dayalı: diğer spekülasyonların çeşitlerinde bu başlık da kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar da birinci olarak kısa süreli alım yapanlar ve satım yapacak olan kişiler işlemler üzerinden kısa sürede satış sağlamaktadır. Bu alanlarda yer alan fiyatlarda düşüş yaşandığında satın alım işlemleri kısa bir sürede yükseliş görürse hemen satış aşamasına geçer. Elde tutulan sürelerde kısa olduğu süreçlerde kar oranları azalırken diğerlerinde pozisyon tüccarları uzun süre boyunca pozisyon koruma sağlamaktadır.

Elde tutulma sürelerinde ise kısa tutulma aşamasında kar oranları azalma görür ve diğer pozisyon süreçlerinde koruma sağlar. Bir ürün fiyatlarında düşüş sağlarken inanç bu yönde olursa vadeli işlemlerde sözleşmeler satışa çıkmaktadır. Beklentiler ise istenilen gibi giderse de ters işlemlerde bu yol üzerinden kazanç sağlamaktadır.

İlk sırada yer alan arz ve taleplerde tahminlere dayalı bir çeşit yer alırken kendi içinde de ikiye ayrılmaktadır. Bu da fiyat düzeyi tüccarlar ve haber tüccarıdır. İkincileri de fiyat eğilimlerinde tahmin geçerliyken çeşitli oluşum gösterir. Bu da kısa süreli alım-satın yapan kişiler ve pozisyon tüccarları olmak üzere ikiye ayrılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir