Staking Nedir? Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Staking Nedir? Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para
Şubat 8, 2021 tarafından Faruk Keresteci
67
Staking başka bir ifade ile stake etmek, bir kripto para zincirindeki faaliyetleri desteklemek olarak tanımlanabilmektedir. Bu destek işleminde kullanıcılar, blockchain cüzdanlarındaki kripto paralarını kilitleyerek, belli bir süre harcamadan ellerinde tutmaktadılar.
Staking Nedir?

Staking başka bir ifade ile stake etmek, bir kripto para zincirindeki faaliyetleri desteklemek olarak tanımlanabilmektedir. Bu destek işleminde kullanıcılar, blockchain cüzdanlarındaki kripto paralarını kilitleyerek, belli bir süre harcamadan ellerinde tutmaktadılar. Aynı zamanda kullanıcılar mevcut kripto paralarını, sisteme destek için belirli bir zaman dilimi içinde kilitli tuttuklarında, kilitli tutulan o zaman dilimi için ödül de kazanmaktadırlar. Kullanıcıların sahip oldukları kripto paralarını kilitleme işlemi için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyaç vardır.

Stake etmek ifadesi, Proof of Stake olarak ifade edilen POS sistemi ile kripto paralar için geliştirilmiştir. Kripto para borsalarındaki operasyonlar için stake etmek kavramının en önemli katkısı, gerçekleştirilen işlemlerde harcanan gücün önüne geçilmesidir. Çok fazla işlem gücünün boşa harcanmasının engellenmesi ile birlikte sistemdeki aksaklıklar da önlenmiş olmaktadır. Staking işlemi, kripto paraların sistem içindeki miktarını da sınırlandırmaktadır. Bu sayede arz ve talep üzerinde de önemli ve olumlu bir etkisi olmaktadır. Staking işleminin gerçekleştirildiği kripto para sisteminde var olan para miktarına göre doğru orantılı olarak kripto para değeri artmaktadır. Yani staking işlemi sırasında, sistemde ne kadar çok para varsa, değerin düşme olasılığı da bununla ters orantılı olarak aynı oranda azalmaktadır.

Proof of Stake Nedir?

proof of stake
Proof of Stake Nedir?

Blockchain cüzdanında tutulan kripto para miktarı kadar kripto para madenciliği yapılabilmesi durumu Proof of Stake olarak tanımlanmaktadır. Proof of Stake sistemi ile, kullanıcılar blockchain cüzdanlarında bulunan kripto para miktarına göre madencilik işlemi yapabilmektedir. Proof of Stake sistemi Proof of Work sistemine alternatif olarak geliştirilmiştir. Proof of Work sisteminde kripto para madenciliğinde çok fazla enerji tüketimi söz konusudur. Bu durumda dolayısı ile kazanç sağlanabilmesi için yüksek oranda elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple, bu enerji ihtiyacının azaltılabilmesi açısında Proof of Stake sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem ile birlikte daha kolay bir işetim ve daha az enerji ihtiyacı ile sağlanmaktadır. Dolayısı ile Proof of Stake için iyi bir alternatif olduğu söylenebilmektedir.

Proof of Stake Nasıl Çalışır?

Proof of Work sisteminde, madencilik işlemi ihtiyaç duyulan cihaz donanımına ve elektrik gücüne bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun için de bilindiği gibi çok yüksek oranda bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Proof of Stake sisteminin çalışma prensibinde ise, kullanıcıların sahip oldukları kripto para birimine göe bir işlem gücü belirlendiği görülmektedir. Dolayısı ile çok daha avantajlı ve kazançlı bir sistemdir.

Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

staking odulleri
Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Proof of Stake sisteminde staking işleminin gerçekleştirilmesi ile kazanılan ödüller, madenciliği yapılan kripto paraya göre belirlenmekte ve değişmektedir. Dolayısı ile buradan da anlaşılacağı gibi, kullanıcıların blockchain cüzdanındaki kripto para miktarı ne kadar fazla ise sağlanacak olan kazanç da aynı oranda yükselmektedir. Bazı kripto para birimlerinde ise belirli bir orandan daha fazla kripto paranın Proof of Stake işlemine maruz kalmasına izin verilmemektedir. Bunun sebebi ise enflasyonun önlenmesi ve mevcut kripto paranın sistemde dolaşımının sağlanmasıdır.

Staking Havuzu Nedir?

Staking havuzları, Proof of Stake işleminde kripto para madenciliği yapacak olan kullanıcıların birleşmesi olarak tanımlanabilir. Yani kullanıcılar ellerinde bulundurdukları kripto paraları birleştirerek daha fazla kazanç sağlamak için bir araya gelmektedir. Başka bir deyişle kullanıcılar varlıklarını birleştirerek yatırım yapmaktadırlar. Bu sisteme göre kazanılan ödüller ise kişilerin yatırım yaptıkları kripto para miktarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzlarının oluşturulması oldukça sistemli çalışmayı gerektirmektedir. Bu havuzların kurulması, geliştirilmesi ve kontrolü zor olduğu için kazanılan ödülün bir kısmını havuzun kurucusu olan kişi almaktadır.

Cold (Soğuk) Staking Nedir?

Soğuk veya cold staking işlemi, kullanıcıların soğuk cüzdan olarak isimlendirilen cüzdanlarında bulunan kripto paraları ile yaptıkları madencilik olarak tanımlanabilir. Cold staking ile kullanıcılar sahip oldukları kripto paraları güvende tutmaktadırlar. Ayrıca Proof of Stake işleminde olduğu gibi kripto para ödülü kazanma durumu cold staking işleminde de söz konusudur. Kullanıcılar, soğuk cüzdanlarında tuttukları kripto para birimlerini başka bir adrese taşıma gibi bir karar aldıklarında madencilik işleminin duracağını bilmeleri gerekmektedir. Çünkü bu hamle ile birlikte mevcut ağdan kopmuş olunmaktadır. Yüksek miktarda kripto para ile yatırımcılık yapan kullanıcılar için en avantajlı ve güvenli işlemlerden biri cold staking olarak bilinmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle