Bitcoin Ajandası

8 Maddede Star Atlas Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. NFT/Token
 4. »
 5. 8 Maddede Star Atlas Nedir?

8 Maddede Star Atlas Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
81 0

Star Atlas projesi de bu potansiyel güce sahip olan projelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüz teknolojisiyle geliştirilen dijital oyunların gücünü ortaya koyan bir projedir. Çift token teknolojisine sahip olan bu oyun projesi, 2620 yılının dünyasını konu edinen ileri görüşlü bir bilim kurgu tasarımıyla dikkat çekmektedir. Blok zinciri tabanlı ve uzay konulu olan bu proje, birden fazla oyuncu için eşsiz bir çevrim içi deneyim sunmaktadır.

Bu devasa meta oyunuyla yeni tanışan birçok insanın aklında soru işaretleri bulunmaktadır. Tüm bu soru işaretlerini giderebilmek adına Star Atlas hakkında en çok merak edilen konuları 8 maddede derledik.

1.     Star Atlas Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman Kurulmuştur?

Meta evrenlerle ilgilenen ve çevrim içi oyun meraklılarının dikkatini çekmeyi başaran oyun metaverse’ünde bulunan çok oyunculu bir online oyun olarak ifade edilmektedir. Yerel tokeni Atlas olan bu oyunun mimarları Deb Lucas, Michael Wagner ve Pablo Quiroga tarafından geliştirilmiştir.

Star Atlas Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman Kurulmuştur?
Star Atlas Nedir? Kim Tarafından Ne Zaman Kurulmuştur?

Oyunu dijital oyun sektöründe ilk olarak 2021 yılının Ocak ayında duyurulmuştur. Piyasaya sürülüş tarihiyse 2021 Ağustos dönemi olarak bilinmektedir.

Oyunun konusu 2620 yılının dünyasıdır. Adeta sinemayı çağrıştıran bir teknolojiyle gerçek zamanlı ortamlarda çevrimiçi oyun deneyimi sunan oyun içerisindeki NFT’leri sayesinde ticaret yapabilme imkânı sağlamakta ve bu sayede gerçek hayattaki varlıklarını da etkilemektedir. Oyunda oyuncular NFC tabanlı ve son derece değerli bir mücevheri bulabilmek adına uzayın derin boşluklarında seyahat etmektedir. Blok zinciri yapısını, metaverse ve oyun içerisindeki ögeleri tecrübe edebilmek için kullanan geliştiriciler, eşi benzeri olmayan bir grafik teknolojisiyle harmanlanmıştır.

2.     Star Atlas Nasıl Oynanır?

Evreni son derece geniş olan bir oyundur. Oyuncular kaynak edinebilmek ve diğer oyuncular arasında galip gelebilmek adına tek başına mücadele etmektedir. Bu mücadelede çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kalabilmektedir.

Oyuncular diledikleri gibi şehir inşa edebilme ve Star Atlas evreninde küçük ölçekli bir ekonomi oluşturabilme şansına sahiptir. Bazı bölgelerin yönetimini alabilmek için de merkezi olmayan otonom organizasyonları (DAO) da geliştirebilen oyuncular, oyun içerisinde elde ettikleri kaynakları gerçek dünyaya aktarabilmekte ve mali bir kaynak elde edebilmektedir.

Diğer meta oyunlarına kıyasla oyunda elde edilen kaynakların satışını sınırlamayan ve tam anlamıyla mülkiyet hakkı tanıyan bir platformdur. Üstelik bu anlamda herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışan Star Atlas’ta oyuncular, tam mülkiyet edindikleri NFT özellikli dijital varlıkları ikincil NFT pazarlarında satabilmek hakkına da erişmektedir.

3.     Star Atlas Oyun Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Pek çok farklı parametreyi eş zamanlı olarak kullanıcılarına sunan Star Atlas oyunu, oyuncularına çeşitli vaatlerde bulunmaktadır. Bu vaatlere birkaç örnek göstermek gerekirse;

Gerek yerel tokeni olan ATLAS’ı gerçek para birimlerine dönüştürme imkânı sunması,

Gerekse son derece gelişmiş bir görüntü kalitesiyle oynama imkânı sunması, bu oyunun vadettikleri arasında yer almaktadır.

Diğer yandan bu oyunda pek çok ittifak, strateji, savaş ve iddia ile para kazanma şansı elde edebilmek mümkündür. Diğer çevrimiçi oyunlarda tüm bu özellikleri bir arada bulabilmek mümkün olmazken, Star Atlas’ın kullanıcılarını bu denkli çok ve önemli avantajlar sağlaması, ön plana çıkmasını sağlamaktadır. 

4.     Star Atlas DeFi Finansal Sistemi

Solana blok zinciri tabanlı bir oyun olarak inşa edilen Star Atlas, ayrıca Serum DEX, başka bir deyişle merkezi olmayan kripto piyasasıyla direkt olarak entegre edilmektedir. Serum DEX entegresi sayesinde oyuncular bu sanal evrende tecrübe edinirken, akıllı sözleşme özelliği taşıyan DeFİ platformlarıyla etkileşim halinde olabilmektedir.

Star Atlas DeFi Finansal Sistemi
Star Atlas DeFi Finansal Sistemi

Bu özellikler sayesinde oyuncular oyun içerisinde pek çok farklı Solana ya da Serum DEX varlıklarını ödünç alma ve verme şansı da elde edebilmektedir. Bunun dışında otomatik piyasa yaratabilmek için farklı likidite havuzlarına da erişim imkânı elde edebilen oyuncular, aynı zamanda büyük ölçüde gelir sağlayan yield farming alternatifleri de önemli bir avantaj olarak değerlendirilmektedir.

5.     Star Atlas Deflasyonist Varlıkları

Dünyanın en popüler meta oyunlarından Star Atlas hakkında merak edilen pek çok konu bulunurken, bunlardan bir diğeri de deflasyonist varlıklardır. Star Atlas deflasyonist varlıkları oyuncuların riskli faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde oyuncular evrendeki gizemli alanları keşfedebilme, en karanlık bölgelere seyahat edebilme, daha fazla kaynak elde edebilmek adına güvenli bölgelerin güvenliğini geçersiz kılabilmektedir.

Bu oyundaki NFT’lerin deflasyonist yapısı dışında birtakım oyun içerisinde harcanabilir öğeler bulunmaktadır. Yakıt, üretim malzemeleri ya da oyuncuya avantaj sağlayacak olan bu öğeler kullanıldığı an itibariyle yok olmaktadır.

6.     Star Atlas Token Nedir? ATLAS Altyapısı

ATLAS, Star Atlas oyununda kullanılan dijital para birimi olarak tanımlanmaktadır. Meta evren ekonomisi açısından önemli bir güç kaynağı olarak nitelendirilen ATLAS, oyuncuların mürettebat, arsa, uzay aracı ya da bu gibi oyun ekipmanlarına sahip olması için gereken bir tokendir.

Daha basit bir dille izah etmek gerekirse ATLAS, platformun hesaplama birimi olmakla beraber ayrıca platformun NFT pazarında kullanılan bir tür dijital varlıktır. 

Solana blockchain üzerine geliştirilen bu yerel token, herhangi bir merkeze bağlı olmayan borsa Serum DEX ve bir merkeze bağlı olarak faaliyet gösteren borsa FTX tarafından desteklenmektedir.

7.     ATLAS Madenciliği Yapılabilir mi?

Star Atlas ile alakalı merak edilen başka bir konuysa ATLAS madenciliğinin yapılıp yapılmadığıdır. Diğer tokenlere kıyasla ATLAS madenciliği yapılabilen bir dijital varlıktır. Bunun dışında Star Atlas bünyesinde de çeşitli şekillerde ATLAS kazanabilmek ve bunu gerçek hayatta bir mali varlığa dönüştürebilmek mümkündür.

8.     ATLAS İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Star Atlas oyunu için ihtiyaç duyulan ATLAS, çeşitli borsalarda işlem görmektedir. ATLAS işlemlerini bu borsalar üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. ATLAS’ın işlem gördüğü borsalara birkaç örnek göstermek gerekirse;

 • FTX
 • Paribu
 • Kraken
 • Bitlo
 • Serum DEX
 • PancakeSwap
 • Gate.io
 • Raydium bu borsalar arasında yer almaktadır.

ATLAS satın almak, satmak ya da bu gibi çeşitli işlemler gerçekleştirmek için bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturmak ve uyumlu bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir