Bitcoin Ajandası

Steem Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Steem Coin Nedir?

Steem Coin Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Steem Coin’e dair merak edilenler, platformun işleyişi, ona bağlı bulunan kripto paralar ve yatırım özellikleri yazımız içinde yer alıyor. Her kripto yazısı gibi bu yazıdan da bilgi edinmeye çalışmak, yatırım tavsiyesi almaktan önde gelmelidir.

Yazımız, bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımayıp Steem platformuna ait merak edilen bilgileri aktarmaya yöneliktir. Kripto para yatırımları için ciddi bir araştırma sonrasında adım atmak yerinde olacaktır. Şimdi Steem Coin ile ilgili bilgileri paylaşmaya başlayabiliriz…

Steem Nedir? Neden Ortaya Çıkmıştır?

Steem Nedir? Neden Ortaya Çıkmıştır?
Steem Nedir? Neden Ortaya Çıkmıştır?

Sosyal medya platformlarında içerik üreticisi konumunda bulunan kişilerin, ürettikleri içerikler karşılığında kripto para olarak kazanç edinmelerini sağlamak amacı ile ortaya çıkmıştır.

Steem Coin’in en önemli çıkış amacı, sosyal medya platformlarının büyük kazançlar sağlamalarına karşı bir tepki içeriği de taşır. Steem Coin, giünden güne yaygınlık kazanan bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Steem Coin’in Özellikleri Neler?

İşlem kapasitesindeki hızlılık ile bilinmektedir. Steem platformunu kullanışlı bir uygulama konumuna getiren ise işlemlerin ücretsiz yapılabilme olanağıdır. Platform ile ilgili yapılan açıklamalarda işlem sayısının, Bitcoin ve Ethereum toplam işlem sayısından daha fazla olduğuna dair bilgiler paylaşılmıştır. Ortaya çıkışında sosyal bir amacın öne çıktığı birçok içerik üreticisi, Steem tabanlı platformlar üzerinden içeriklerine göre bir oran ile gelir sağlama imkanı bulmaktadır. Steem, bu gibi özelliklerinden ötürü içerik üretenlerin büyük ilgisini çekmiş, yaygın kullanımı da artmıştır.

Nasıl Çalışır?

Bilinen birçok kripto para birimi özelliklerini taşıması ile bilinir. STEEM ismi ile çeşitli borsalarda işlemler yaparak değişik alım ve satımları gerçekleştirmek mümkündür. Daha çok içerik üretimi yaparak kazanç sağlanılan, madencilik yöntemi ile de kazanılabilir. Bunun ile birlikte madencilik yöntemi çok tercih edilmeyen bir Steem Coin kazanç şeklidir.

Platforma katılım sağladıkça kazanç imkanı olan bir kripto para birimi olarak öne çıkar. Bu özelliği ile birçok kripto paradan farklılık gösterir. Platformlar üzerinde aktif olmak, içerik üretimi sağlamak ve bu içeriklere oluşan yönelim sonucunda Steem Coin kazanma olanağı ortaya çıkar.

STEEM Nasıl Çalışır?

Çalışma sistematiğini tam manası ile kavrayabilmek için ilk önce platformun kripto para çeşitlerini öğrenmek de fayda bulunur. Steem Coin’e bağlı 3 farklı STEEM türü bulunur. Bunlar;

  • STEEM,
  • STEEM Power,
  • STEEM Dollar .

Bu kripto para türlerinin özelliklerini tek tek inceleyelim:

STEEM

Piyasalar içinde ve borsada rahat bir şekilde alım satımı yapılabilen bir kripto para türüdür. Bitcoin ve Ethereum gibi piyasalarda işlem yapmaya olanak tanıyan bir kripto parasıdır. STEEM’in uzun vadede zarara uğratma riski bulunur. Bunun için kısa vadeler dikkate alınarak satışı yapılarak kâr edinmeye çalışılır.

STEEM Power

STEEM Power, uzun vadeli işlemler baz alınarak üretilmiş bir Steem Coin parasıdır. Bu kripto para birimini 2 yıl süresince satma durumu söz konusu değildir. Bundan ötürü STEEM Power, Steem Coin’in uzun vadeli bir yatırım türü olarak öne çıkar. STEEM Power tokenlarının büyük bir bölümünün hisse sahiplerine gittiği ile bilinmektedir. İçerik üreticilerine giden pay ise %10’lar düzeyinde görülmektedir.

STEEM Dollar

STEEM Dollar, Stablecoin olarak da isimlendirilir. STEEM Dollar’ın özelliği, değerinin zaman içinde düşüş gösterip seyrelme tehlikesi görmemesidir. STEEM Dollar’ı diğer kripto para birimlerinden ayıran farkı budur.

Üretilen içerikler ilgi ile karşılaşır ise STEEM Dollar kazanımı söz konusu olur. Bu durumda ödeminin yarısı STEEM Dollar ile olur. Bunun ile birlikte STEEM Dollar, STEEM Power gibi değer kazanma özelliğine sahip bir kripto para değildir.

Steem Coin Ne İşe Yarar?

Steem Coin Ne İşe Yarar?
Steem Coin Ne İşe Yarar?

İçerik üreticileri için doğrudan kripto para kazanma olanağı sağlaması ile öne çıkar. Böylece içerik üretenler, ilgi gören içeriklerden daha fazla para kazanma şansı yakalarlar. Bir bakıma bu bir ödüllendirme sistemi gibi çalışır. İçerik üreticileri kazandıkları kripto paralar ile istedikleri zaman işlem yapma hakkına sahiptir.

Steemit Nedir?

Steemit, Steem Coin’e bağlı olarak çalışan blockchain tabanlı bir platform özelliğindedir. Steemit bir içerik platformu olarak bilinir. Bu zeminde kullanıcılar, ürettikler içerikleri yükler. Yüklenen bu içerikler karşılığında ise kazanılan ödül STEEM kripto paralardır.

İçeriklerin ilgi görmesi ve yaygınlaşması sonucunda kazancın artması, içerik üreticisinin en önemli amacıdır. Bir defaya mahsus bir satış durumu yerine ödüllendirmenin süreklilik özelliği taşıdığı ve bunun sonucunda Steem Coin kazanılan sistem söz konusudur. İçerik üreticisi konumunda bulunanlar kazançlarının yarısını STEEM Dollar, diğer yarısını ise STEEM Power olarak elde ederler.

Steem Coin Nereden Alınır?

2 şekilde alımı söz konusudur. İlki, herkesçe bilinen piyasa ve borsalardan Steem Coin alınıp satımı seçeneğidir. Bunun yanında Steem tabanına sahip olan platformlar yolu ile Steem Coin temini de mümkündür. Bu, yazımızın genelinde işlediğimiz içerik üretme ile mümkün olmaktadır. Borsalarda en çok alım satımı yapılan kripto para türü ve diğer ismi ile STEEM’dir. Uzun vadeli yatırımlar için STEEM Power tercihi daha uygun olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir