Bitcoin Ajandası

STX Coin Nedir? Stacks Projesi Hakkında Merak Edilenler
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. STX Coin Nedir? Stacks Projesi Hakkında Merak Edilenler

STX Coin Nedir? Stacks Projesi Hakkında Merak Edilenler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber paraların da sanal birimi oluşturulmuştur. İnternet çağının sunduğu bu farklılık bazılarının dikkatini çeker. STX Coin de bu alanda rağbet gören bir oluşumdur. STX Coin ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

STX Coin Nedir?

STX Coin Nedir?
STX Coin Nedir?

STX Token ya da Coin kelimesindeki STX, Stacks sözcüğünün kısaltılmışıdır. Stacks ağının para birimi STX Coin olarak adlandırılır. Bu para biriminin pek çok işlevi bulunur. Örneğin madencileri söz konusu ağda ödüllendirmek için kullanılır. Ayrıca akıllı sözleşme işlemleri gerçekleştirmeyi de sağlar. STX Token sahiplerine staking sayesinde Bitcoin de kazandırır.

Stacks nedir diye aklınıza takılmış olabilir. Stacks; merkezi olmayan, Bitcoin’le entegreli uygulamalar ve akıllı sözleşmelerden meydana gelir. Stacks açık kaynaklı bir ağ olarak tanınır. Bitcoin ve Stacks ağları Bitcoin zincirinde değişiklik yapmaz. Bununla birlikte akıllı sözleşme ve merkezsiz uygulamaları modifiye etmeyi sağlar.

Bu sistemin kullanıcıları STX varlıklarını belli bir vade ile kilitleyebilirler. Böylece vade sona erdiğinde Bitcoin ile pasif gelir kazanabilme imkânına erişirler.

Stacks Projesinin Amacı Nedir?

Blockstack projesi ismini Stacks olarak değiştirmiştir. Stack projesi sahipleri ise Ryan Shea ve Muneeb Ali’dir. Stacks, Exchange ve Securities kuruluşlarınca onaylı ilk coin olma ayrıcalığına sahiptir. Stacks projesi merkezi ABD’de yer alır.

STX Coin projesinin birden fazla amacı bulunur. İlk olarak yatırımcılara Bitcoin üzerine finansal bir sistem oluşturma imkânı sunar. Bu konuda proje Clarity akıllı sözleşmeleri isimli kontratlar iş görür. Bu kontratlar Bitcoin kazanılması umulan işlemler gerçekleştirmeyi sağlar.

STX Coin projesi BTC’yi finansal işlemlerin bir bölümüne ekler. Bu da BTC’nin STX’i belirteç vazifesinde kullanması demektir. STX sahibi bireyler takas ve transferlerde minimum bekleme süresiyle işlem yaparlar.

Stacks Projesi Nasıl Çalışır?

Stacks projesinde kullanıcılar Bitcoin üzerinde çalışan DApp’ler ve akıllı sözleşmeler üretebilirler. Söz konusu ekosistemde Clarity isimli akıllı kontrat yazım dili bulunur. Bu dille yazılan kontratların işlevi koda bakılmak suretiyle kesin biçimde öğrenilebilir. Stack projesi içindeki bu dil NFT’lerin meydana getirilmesini sağlar. Bu şekilde oluşan NFT’ler Stacks blok zincirine yazılır. Böylece Bitcoin güvencesi altına alınmış olur.

Stacks projesi ekosisteminde pek çok merkeziyetsiz uygulama vardır. Bunlara DApp denir. DApp’lar açık kaynak koduna sahiplerdir. Bu da kullanıcıların modifiyesine ve geliştirmesine müsait olduklarını gösterir. Ödeme sistemleri, cüzdan uygulamaları, merkeziyetsiz finans gibi ürünler ekosistemde bulunur. Bu ürünler ya da servisler Stacks projesi kapsamında zahmetsizce kullanıma açıktır.

STX Projesini Eşsiz Kılan Nedir?

Stacks Protokolü öteki birinci katman protokollerden farklıdır. Bu farklılık Proof-of-Transfer algoritmasından ileri gelir. Bu sözcüğün Türkçe karşıtı transfer ispatı anlamına gelir. Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler bu algoritmayla Bitcoin sahibi olabilir. Stacks protokolü algoritması iki taraftan oluşur. Staker’lar cüzdanlarındaki STX’i kilitlerler. Buna karşılık da Bitcoin kazanabilirler. STX madencileri ise Bitcoin harcarlar. Karşılık olarak ise STX Token kazanmış olurlar.

Stack projesi ekosistemini ön plana çıkaran pek çok nitelik bulunur. Örneğin Bitcoin zinciriyle senkronize çalışır ve transfer ispatı kullanır. Bitcoin’i de programlanabilir duruma getirir.

Bu sistem üzerinde gerçekleştirilen işlemler olabildiğince hızlı gerçekleşir. Farklı ülkelerden ve kıtalardan transferlerde bekleme süresi minimuma çekilir.

STX Coin Hangi Borsalarda İşlem Görüyor?

STX Token için pek çok borsa bulunmaktadır. Upbit, KuCoin, Binance, Gate.io, OKEx, Okcoin gibi borsalar STX Token için idealdir.  Ayrıca Cyrito.com Exchange, CoinEx, CoinDCX gibi borsalar da değerlendirilebilir.

STX Coin Fiyatı, Yorumları ve Gelecek Tahminleri

Stacks Coin fiyatı ve yorumları en çok merak edilen konulardandır. Bu konuda bilinmesi gereken bazı noktalar bulunur. Stacks projesi ile ilgili kilit noktaları bu başlıklar oluşturur.

STX Coin Fiyatı

STX fiyatı diğer para birimleri gibi günden güne farklılık gösterir. Günlük takip işinizi görecektir. Bu bilgi doğrultusunda STX Token fiyatı sabit bir değere sahip değildir.

STX Coin Yorumları

STX Token projesi Bitcoin’de bulunan devasa kıymeti ortaya çıkarmayı vaat eder. Yenilikçi bir proje olarak değerlendirilen Stacks projesi pek çok donanıma sahiptir. Bu bakımdan STX Coin yorumları genel olarak olumlu yönde gelişmektedir. Öte yandan sistemin dezavantajları da göz önüne alınmalıdır. Dikkatli ve temkinli olunmalıdır. STX Coin yorumları mutlaka incelenmelidir. Bu çerçevede kullanıma karar verilmelidir.

STX Gelecek Tahminleri

Stacks Coin fiyatı dışında bu oluşumun geleceği de akıl kurcalar. STX Coin gelecek tahminleri de ister istemez araştırma konusu haline gelmektedir. Stacks ile Bitcoin arasındaki bağ çok güçlüdür. Bu bağ kopmadığı sürece STX, Bitcoin’in peşinden gidecektir. Ayrıca ekosistem katılımcılarına özel olarak düzenlenen toplantılar mevcuttur. Bu da ağın geliştiricilerinin ilgi düzeyini gösterir.

Stacks projesi gelecek vaat eden yeni nesil sistem olarak da tanınmıştır. Sistem, katılımcıları ile alakadar olan ağ geliştiricine sahiptir. Bitcoin’de meydana gelen pozitif seyir STX coin’i de aynı yöne doğru çeker.

STX Coin gelecek tahminleri sistemin oturmuş olması göz önünde bulundurularak yapılabilir. Bugüne değin yükseliş gösteren token fiyatı da hesaba katılmalıdır. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde STX Coin yorumları olumlu yönde yapılabilir. Önünün açık olduğu ileri sürülen STX Token yine de büyük bir temkin gerektirir.

STX Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

STX Coin hız çağı için tasarlanmış bir birimdir. Sanal olarak internet üzerinden satın alınır. Stacks Coin satın almak için özel olarak kurulan para borsaları mevcuttur. Öncelikle söz konusu borsalardan birine üyelik sağlanmalıdır. Üyelik eksiksiz bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Ardından cüzdanlarına dolar yahut lira yatırmalılardır. Yatırılan para, token satın almayı sağlar. Stacks Token fiyatı da bu süreçte takip edilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir