Bitcoin Ajandası

SXP Coin Nedir? Geleceği ve Yol Haritası
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. SXP Coin Nedir? Geleceği ve Yol Haritası

SXP Coin Nedir? Geleceği ve Yol Haritası

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
6 0

Son yıllarda yaygınlık kazanan ve gitgide tanınır hale gelen sanal yatırım kendine has terimleri de bünyesinde barındırır. Bu terimler söz konusu yatırımla alakadar olan bireyler için bilinmesi gereken kavramlardır. SXP Coin de bu kavramlar arasında kendine önemli bir yer edinmiş durumdadır.

SXP Coin Nedir?

SXP Coin Nedir?
SXP Coin Nedir?

Yatırım alanında kişiler birbirinden farklı kavramlarla karşı karşıya kalır. Bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak kişiye yatırım işlemlerinde büyük avantajlar sağlayabilir. SXP Coin kavramı pek çok yatırımcı tarafından araştırılır. Kısaca ifade etmek gerekirse SXP Coin yerel kripto para birimidir. Bu para birimi Swipe ekosistemi içinde kullanılır.

Ekosistemin kullanıcı bireylere sunmuş olduğu farklı hizmetlerin ve ürünlerin çalışması adına ilgili altyapıyı meydana getirmektedir. Bu coin türü açık kaynak kodludur. Kullanıcıları oy çokluğu ile ağ kararlarını verirler. Kullanıcıları için ekosistem gerek merkezi olmayan gerekse merkezi dünyalar arası köprü oluşturmayı hedefler.

SXP Coin Joselito Lizarondo tarafından 2019 senesinde kurulmuştur. Blockchain Ethereum olarak bilinir. CoinMarketCap’tan elde edilen veriler doğrultusunda toplam arzı 530 milyon olan bu coinin dolaşımdaki arzı da 480 milyon olarak saptanmıştır. 3 Nisan 2023 tarihi itibariyle piyasa değeri 455 milyon solar olan SXP Coin’in en yüksek fiyatı 5.86 dolar, en düşük fiyatı ise 0.16 dolardır.

Projenin hedefi Blockhain tabanlı ödeme ağı projesidir. Ödeme yöntemiyse kullanım alanı olarak ifade edilebilir. Swipe ekosistemi ilk kurulduğu zamanlarda yalnızca Ethereum ağı üstünde dijital varlık takasına imkân tanımıştır. Binance, Swipe ekosistemini satın alındı. Ardından Binance Smart, Binance Chain ve Ethereum ağları üstünden hemen alım ve satımla ödeme yapmaya izin vermiştir.

Dünya üzerinde bulunan en büyük ödeme ağlarından biri Visa’dır. Visa altyapısı kullanıcı bireylerin hem fiziki hem de sanal olarak elde edilebilen banka kartları ile ödemeleri çok kolay bir biçimde tamamlamalarını mümkün hale getirir. Söz konusu ekosistem fiat para birimleri, NFT’ler ve kripto paralar arasında hemen çevrim yapabilmesini de sağlamaktadır.

Bu ekosistem içerisinde bireyler kendi tokenlerini oluşturabilirler. Ayrıca SXP Coinler stake edilebilir, yeni kurulmuş olan Blockhain projelerine erkenden yardımcı olabilirler. SXP Coinler ile anlaşma sağlamış olan markalardan yapılacak alışverişlerde özel indirim ve avantajlardan fayda sağlayabilmek de mümkündür.

Swipe Ekosisteminin Çalışma Prensibi

Swipe Wallet, Swipe ekosistemine erişimi sağlar. Gerek merkezi gerekse merkezi olmayan borsalarda işlem gerçekleştirilmesi Swipe Wallet ile mümkün hale gelir. Gerçekleştirilen işlemlerin ücretleri kullanıcı bireylerin cüzdanlarında mevcut olan coinler SXP Coinler üstünden tahsil edilmektedir. Bunun yanı sıra SXP’in sınırlı bir arzının bulunması da bir diğer özelliğidir.

Sistemin belirlemiş olduğu sınırlar çerçevesinde SXP coinin toplam arzı yaklaşık 300 milyo adetle sınırlandırılmış durumdadır. İşlem ücretlerinin %80’i ise hemen yakılmaktadır. Gerek yapılmış gerekse yapılacak olan bütün coin yakımlarının ardından sirkülasyonda 100 milyon adet coin kalması hedeflenmektedir.

Swipe ekosistemi pek çok blok zincirinin aksine Delegated Proof of Stake (DPoS) protokolü üstüne kurulmuştur. Cüzdanlarında SXP Coin barındırmakta olan kullanıcı bireyler seçmen olarak ifade edilir. Bu seçmenler mevcut ağın yönetiminde söz sahibi olmaktadırlar. Kullanıcı bireyler delege olarak adlandırılan nod operatörü birimlerini vermiş oldukları oylarla seçmektedirler.

Sistemin ağ emniyetini sağlama ve bunun yanı sıra yapılan işlemleri doğrulama vazifesini oy birliği ile seçilmiş olan delegeler üstlenmektedir. Bunun karşılığında sistemce SXP Coin verilmek sureti ile ödüllendirilirler. Seçilen delege adedi de 53 olarak belirlenmiştir.

Swipe’ın Binance tarafından adım adım satın alınma süreci Ocak 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Bütün ekosistemin mart ayı ile birlikte Solar olarak adlandırılan yeni bir temel ağa taşınması kararı alınmış; bu taşınma işleminin ardından şirket hem hizmetlerine hem de ürünlerine SXP ismini vermeyi kararlaştırmıştır. Böylece Swipe SXP olarak yeniden isimlendirilmiştir.

SXP Coin Geleceği ve SXP Yol Haritası

Son yıllarda dijital ödeme seçenekleri bireyler tarafından içtenlikle kabul görmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Kuvvetli ortaklıklara imza atan şirketler bu oyun içinde yerlerini daha da güçlendirmektedir. Visa, SXP; FTX, Binance tarzı sektörünün öncü şirketleri ile ortaklık kurmuş, bu sayede ödeme sistemleri içinde gelecek vaat eden projelerden biri haline gelmeyi başarmıştır.

SXP, Binance tarafından satın alındıktan sonra tabiri caizse köklü değişimler geçirmiştir. Solar ağına geçişlerini tamamlamış olan SXP temel ağın kurulumunun sona ermesi ile beraber geliştirici ekibi son derece yoğun ve tempolu bir takvim karşılamıştır. Geçişin tümüyle tamamlanmasının ardından 2022 senesinin ilk çeyreğinde yeni ağ üstünde staking yapılabilmesine müsaade edilmiştir.

Öteki kripto para birimlerinden ayrılan SXP, Visa banka entegrasyonu barındırmaktadır. Swipe’in ilk yahut da tek kripto banka kartı olmadığı ifade edilebilir. Ancak öte yandan geliştirilen diğer projelerin aksine kullanıcı bireylerin banka kartı hizmetinden yarar sağlayabilmeleri için SXP stake etmelerine ihtiyaçları yoktur.

Swipe banka kartının birden fazla versiyonunun bulunduğu söylenebilir. SXP token sahiplerinin daha yüksek düzey banka kartları elde edebilmeleri mümkündür. Söz konusu kartlar Spotify’a ya da Netflix’e abonelikler, Airbnb, Uber, Apple Music, Starbucks tarzı markalarda indirim ve avantajlar sunmaktadır.

Swipe cüzdan kullanıcı bireylerin işlem öncesi kripto para birimlerini itibari paraya çevirmeleri zahmetiyle uğraştırmamayı hedefler. Gerçek zamanlı olacak biçimde hizmet ve mal satın almak ya da satmak için kripto para işlemlerinin yapılmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra Swipe cüzdan kullanıcı bireylerin fiat ödemelerini kripto para birimleriyle direkt cüzdan uygulaması içinde yapmalarını sağlar.

SXP Coin Nasıl Temin Edilir?

SXP ilk kez 2019 senesinde dijital borsa üzerinde listelenmeye başlamıştır. Birtakım kripto para borsadı aracılığı ile bu coini elde etmek mümkündür. Bu borsalar arasında:

  • Kucoin,
  • Binance,
  • Gate.io yer alır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir