Bitcoin Ajandası

Takas Edilemez Jetonlar ve NFT İşletmek
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Takas Edilemez Jetonlar ve NFT İşletmek

Takas Edilemez Jetonlar ve NFT İşletmek

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Takas edilemez jetonlar özelliği taşıyan NFT’nin nasıl bir ticaret imkanı sunduğu ve güvenilirliğiyle ilgili soruların pek çok kullanıcıda bulunduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Yazımızda takas edilemez jetonlar üzerinde durarak bir NFT işletmenin inceliklerini vurgulamaya çalışacağız. NFT yatırımları ve kârlılığı üzerine de değineceğimiz yazımızdaki bilgiler bir yatırım önerisi olmamakla beraber uyarı niteliğinde olabilecektir.

Takas Edilemez Jetonlar Neden Yaygınlaştı?

Takas Edilemez Jetonlar Neden Yaygınlaştı?
Takas Edilemez Jetonlar Neden Yaygınlaştı?

Takas edilemez jetonlar olarak öne çıkan NFT’lerin son bir buçuk yıl içinde daha çok yaygınlık kazandığını gördük. Bu durumda hem kripto paraların ilgi görmesi hem de dünyayı etkileyen salgının dijital ekonomi platformlarını öne çıkarmasının etkili olduğu söylenebilir.

Haberlere konu olan NFT’ler, ünlü isimlerin bu platforma dahil olmasıyla kullanıcılarda da ilgi uyandırmaya başladı. Önemli sanatçıların ve ünlü isimlerin NFT pazar yerlerinde yaptıkları yüksek fiyatlı satışlar dikkat çekti.

Herhangi bir sanat eseri özelliği göstermeyen dijitalleştirilmiş bir nesnenin de NFT ortamında ticarete konu olduğu şaşırtıcı gibi gelebilir. Bir tweetin ya da konusuz bir videonun da NFT pazar yerlerinde alım satımının yapıldığı görülmüştür.

Dijitalleştirilmiş bir ürünün alım satımına olanak tanıması açısından NFT, kullanıcılarda heyecana sebep olabilmektedir. Fakat bu heyecana yenik düşerek NFT ortamına girmeden önce iyi bir araştırmanın yapılması gerektiğini özellikle vurgulamak isteriz.

NFT Kullanım Örnekleri

Bir ressamın resmi, bir yapım şirketinin filmi, bir müzisyenin şarkısı, bir yazarın kitabı ya da yazısı ve bunun dışında sanat konusu olmayacak ürünlerin dijitalleştirmeleri sonucunda NFT olarak anılabilirler.

Özellikle ünlü isimlerin NFT’de yer almalarıyla haberlere konu olmasının yanında bu platformda kopya ve değersiz ürünler de bulunabilmektedir. Burada NFT’nin benzersizliği ve değişmezliği akla gelebilir. Ancak bu teknik bir konudur.

Yararlandığı blockhain teknolojisiyle şifrelenerek üretilen NFT’ler içinde kopya ve sahte eserler de bulunabilmektedir. Bu, NFT içindeki en büyük tehlikelerden biri olarak öne çıkar. Aynı zamanda sistemli fiyat artışı sağlanan müzayedeler sonucunda da dolandırıcılık faaliyetlerinin platform içinde gerçekleştirildiği biliniyor.

NFT Popülerliği Sürecek mi?

Ne kripto paralarla ne de NFT’lerle ilgili gelecek yorumu yapmak çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Takas edilemez jetonlar kavramı içinde incelemeye çalıştığımız NFT’lerin şu an için bir popülerlik elde ettiği görülüyor.

NFT’lerin edindiği popülerliğin ne kadar daha süreceği ve gelecekte her şeyin NFT’sinin olup olmayacağı ayrı bir tartışma konusudur. Özellikle dünyanın yaşadığı salgın dönemiyle dijital ekonomik platformların öne çıktığını rahatlıkla görebildik.

Salgının, geleneksel ticaret alışkanlığını sorgulattığı insanlık, dijital ekonomilere yönelmeyi tercih ederek yeni bir kullanımı denemiş oldu. Ancak bunun ileride hangi aşamaya geçeceği ve devam edip etmeyeceğiyle ilgili bir tahminde bulunmak yanıltıcı olabilir.

NFT Nasıl İşletilir?

NFT Nasıl İşletilir?
NFT Nasıl İşletilir?

Takas edilemez jetonlar olarak bahsettiğimiz NFT’lerin işletilmesi, bir dijital yatırımcının merak ettikleri arasında öne çıkar. Peki NFT işletmek kârlı mı, zararlı mı, kolay mı, zor mu? Bunu cevaplamaya çalışalım.

Takas edilemez jetonlar özelliği taşıyan NFT’nin alımından sonra ne kadar sürede kâr getireceği önemli bir konudur. NFT ticaretine girişildiğinde kısa vadede bir kâr beklemek doğru olmayacaktır. O zaman burada bir başka soru ortaya çıkar. NFT’ler kısa sürede kâr vaat etmiyorsa neden popüler oluyor?

NFT’nin popülerliği günden güne artıp haberlere dahi konu olurken platformun kısa vadeli bir yatırım seçeneği olmaması pek çok kullanıcıyı şaşırtabilmektedir.

NFT, insanların elde etme heyecanı üzerine dayalı olan bir platform olarak öne çıkmaktadır. Somut olarak hiçbir değer taşımayan bir nesnenin alındıktan sonra gerçek paraya dönüştürülemez oluşu da ihtimal dahilindedir.

NFT Yatırımları

Takas edilemez jetonlar olarak ele aldığımız NFT ortamındaki yatırımların düşünülerek yapılması gerçeğiyle birlikte nasıl bir yatırım stratejisi belirlenirse belirlensin kripto paralardaki gibi kısa vadeli yükselişlerle karşılaşmak mümkün değildir.

NFT’nin bir para alışverişi platformu değil, dijitalleştirilmiş ürünlerin paraya çevrilme platformu özelliğiyle öne çıktığını unutmamalıyız. Elde etme heyecanına yenik düşenler içinse NFT ortamının büyük tehlikeler barındırdığını vurgulamak isteriz. Bir NFT yatırımına karar verildiğinde yatırımcıyı neler bekler, sorusu burada akla gelebilir.

Herhangi bir NFT pazar yerinde alınmaya çalışılacak eser ya da ürünün, ilk başta sağlayacağı şey satın alma heyecanıdır. Kripto paralarda olduğu gibi belirli bir fiyat ortalamasından ve buna bağlı bir fiyat analizinden bahsedebilmek NFT platformunda mümkün değildir.

Dijital hale getirilmiş bir ürün ya da eserin ticaretinin yapılması esasına dayalı olan NFT’de yatırım yapmaya karar verildiğinde her ihtimalin göz önünde bulundurulması gerekir.

Klasik sanat eseri alımları nasıl kısa vadede sonuç vermezse NFT’de dijital haldeki sanat eserlerine sahip olmak da sanat dışı ürünleri alıp satmak da hemen sonuç vermeyecek ve kâr garantisi sunmayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir