Bitcoin Ajandası

Tarayıcı İçi Madencilik
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Tarayıcı İçi Madencilik

Tarayıcı İçi Madencilik

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Kripto dünyasına şüphe ile bakanların devam eden kuşkularının yanında kripto kavramları üzerinden yatırım planı oluşturmaya çalışanların sayısı da günden güne artış göstermektedir. Kripto dünyasında sürekli telaffuz edilen kavramlardan biri de tarayıcı içi madenciliktir. Yapılan madencilik sonucu ortaya çıkan kripto paraların oluşum süreci ve sonrasında karşılaşacağı aşamalar ilgi çeker.

Biz de yazımız içinde hem genel kripto madenciliği hem de tarayıcı içi madencilik üzerine bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Tarayıcı Madenciliği Yatırımsız Madencilik

Tarayıcı Madenciliği Yatırımsız Madencilik
Tarayıcı Madenciliği Yatırımsız Madencilik

Kripto para piyasası içinde yaptıkları alım satım ile kâr elde edenler olduğu gibi çalışıp üretimde bulunarak para kazananlar da oldukça çoktur.

Bazı ekipmanlar veya güçlü donanıma sahip bilgisayarlar ile kripto para madenciliği yapanlar madenci olarak ifade edilir. Herkeste bu tarz ekipman ve bilgisayarların bulunmaması ihtimali yüksek olduğundan bu durum, kripto madenciliğinin yapılamayacağı anlamına gelmez. Peki  böyle bir ortamda nasıl bir madencilik yapılır?

Burada karşımıza yatırımsız madencilik kavramı çıkar. Yatırımsız madencilikte girişim yapmak isteyenlerin bir bilgisayara sahip olması yeterli olacaktır.

Yatırımsız madencilik yapacakların bilmesi gereken en önemli kural, bilgisayarlarının sahip olduğu performansa göre kazanç elde edecekleri gerçeğidir. Yapılacak madencilik türü yatırımsız olduğu için ortaya çıkan kazanç da buna bağlı olarak az olacaktır. Bu tür bir madenciliğe başlanırken bunun göz önünde bulundurulması gerekir.

Yatırımsız Madencilik İçin Gerekenler

Herhangi bir yatırımın söz konusu olmadığı tarayıcı içi madencilik için ilk başta internet bağlantısı bulunan sıradan bir bilgisayara gerek duyulur. Bu imkanlardan sonra bilgisayar aracılığıyla CPU kullanımına izin verme yolu ile ya da tarayıcı aracılığı ile yatırımsız madencilik yapılarak kripto para kazanmaya başlanılabilir.

Burada yazımızın konusu olan tarayıcı madenciliği için bilgi paylaşımını biraz daha ayrıntılı hale getirebiliriz.

Tarayıcı Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yatırımsız madenciliğe yönelmek isteyenlerin önüne çıkan seçenekler arasında tarayıcı madenciliği de bulunur. Tarayıcı, internete girerek arama ve sonuç almaya imkan veren bir yazılım türüdür.  Akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda bu tarayıcıların mutlaka kullanıldığını biliyorsunuz.

Explorer, Chrome ve Safari gibi tarayıcı programlarının yer aldığı bilgisayarınızın internet bağlantısı ile her an para kazanmak imkanı ortaya çıkmaktadır. Bu nasıl olmaktadır peki?

Tabii tarayıcı üzerinden para kazanmak için de destek programlara ihtiyaç bulunur. İnternette gezinirken para kazanmak istenildiğinde tarayıcı madenciliği öne çıkar.

Burada Minergate ve benzer programlar devreye girer. Bu programların sağladığı olanaklar ile tarayıcı üzerinden tarayıcı içi madencilik yapmak mümkün olabiliyor. Tarayıcı madenciliği yapımına olanak tanıyan programın sistemine kayıt yapıldıktan sonra verdiği eklenti, tarayıcıya kurulur ve kazmak istenilen kripto para türü seçilir. Sistem kaydı ve sonrasındaki aşamalar tamamlandıktan sonra tarayıcıda geçirilen her saniye için madencilik yapılma durumu ortaya çıkar. Tarayıcı ile yapılan kazma işlemlerinin daha çok bilinen ve yapılan CPU bazlı madenciliğe göre bazı farkları bulunur. Bunlardan da bahsedelim…

Tarayıcı ve CPU Madencilik Farkları

Tarayıcı esaslı tarayıcı içi madencilik yapılırken herhangi bir indirme işlemine gerek yoktur ancak CPU esaslı madencilikte ise yazılım indirilmesi mecburiyeti bulunur.

CPU madenciliği, tarayıcı madenciliğine göre daha yüksek elektrik faturaları ve çok daha yıpranmış bir işlemci ile yapılır. CPU madenciliği, daha çok performans sergileyip daha çok kazanç sağlama durumu söz konusuyken tarayıcı madenciliğinde daha az işlem yapılmasından ötürü kazançlar daha düşük seviyede kalır.

Tarayıcı Madenciliği Ayrıntıları

Tarayıcı Madenciliği Ayrıntıları
Tarayıcı Madenciliği Ayrıntıları

İlk başta basit bir görünüm veren ve pratik kullanımı ile öne çıkan tarayıcı madenciliği konusunda bazı ayrıntıları bilmekte fayda vardır. Tarayıcı madenciliği, ismi üzerinde internet aramalarına yarayan programların üzerinden kurulan bir eklenti ile mümkün olmaktadır.

Eklentilerin türüne göre tarayıcı madenciliği de farklı özellikler gösterebilir. Örneğin bazı eklentiler, tarayıcı kapandığında dahi tarayıcı içi madencilik yapmaya devam eder. Bu madencilik yöntemi daha çok verim alma gerçeğini de beraberinde getirir.

Tarayıcı madenciliği konusunda yola çıkmadan önce hangi eklentilerin nasıl sonuçlar verdiği ile ilgili geniş bir araştırma yapılmasında fayda vardır. Yatırımsız olması sebebi ile cazip gelebilecek bu madenciliğin getirisinin fazla olmayacağı gerçeği de unutulmamalıdır.

Tarayıcı Madenciliği Yapanların Yorumları

Zaten internet tarayıcımda geziniyorum, bir yandan da tarayıcı içi madencilik yaparım, mantığı ile yola çıkılarak yapılması ile bilinen tarayıcı madenciliği üzerine çok fazla bilgiye ulaşılamaması da ayrı bir konudur.

Teknik bilgiler dışında tarayıcı madenciliği yapanların birkaç forum dışında görüş ve kullanım tecrübelerini paylaştıkları söylenemez. Bundan ötürü tarayıcı madenciliği yapacakların kendi başlarına yola çıkmaları gerçeği söz konusudur.

Tarayıcı Madenciliği mi CPU Madenciliği mi?

İkisini kıyaslamak doğru bir yaklaşım olmayabilir. Çünkü CPU madenciliği daha profesyonel özelliği ile öne çıkmaktadır. Tarayıcı madenciliği ise aslında kripto üretiminde bireysel girişimlerin de mümkün olduğuna dair önemli bir örnek olarak öne çıkar. Kripto madenciliğini merak edip araştıranlar elbette farklı madencilik türlerini ayrıntılı olarak inceledikten sonra karar vereceklerdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir