Bitcoin Ajandası

Tayland Kripto Yatırımcılarından Vergi Alacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tayland Kripto Yatırımcılarından Vergi Alacak!

Tayland Kripto Yatırımcılarından Vergi Alacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Tayland kripto paralar üzerinde daha baskın bir düzenlemeye giderek dikkatleri çekti. Bundan sonra Tayland’da kripto para yatırımcısı olanlar, sermaye kazancı vergisine tabi olacaklar.

Tayland Maliye Bakanlığına göre kripto para ticaretinden kazanılan kârlar artık %15 vergiye maruz kalacak.

Tayland Kripto Para Vergi Memuru

Tayland Kripto Para Vergi Memuru
Tayland Kripto Para Vergi Memuru

Açıklamada yeni verginin kripto para yatırımcıları ve madenciler için söz konusu olacağı belirtilirken kripto varlık borsalarının bu vergiden muaf tutulacağı açıklandı. Tayland’daki büyük borsalardan bazılarının bankalara ve iş adamlarına bağlı çalıştığı biliniyor.

Tayland’ın en büyük borsası konumunda olan Bitkub, kasım ayında ülkenin en eski bankası Siam Commercial Bank tarafından satın alınmasıyla öne çıkmıştı.

Upbit Tayland, ülkenin en büyük gıda tekeli olan CP Grubu’nun aile üyelerine ait olmasıyla bilinmektedir. Zipmex Tayland, ağustos ayı içinde ülkenin beşinci en büyük borç vereni Bank of Ayudhya’dan 40 milyon dolardan fazla para toplamasıyla adından söz ettirdi.

Verginin Toplanma Yönteminde Belirsizlik Var

Tayland Gelir Departmanı, 2021 yılında ticaret hacmindeki artışın sonrasında 2022 itibariyle kripto para sektörüne yönelik gözetiminde güçlendirmeyi öne alma planında.

Zipmex’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Akalarp Yimwilai, özellikle döviz kurlarının hesapta olacağı bir vergi hesaplamanın kolay olmayacağını düşüneceğini belirterek şunları söyledi:

“Vergi yöntemlerinin ve hesaplamaların daha kısa, net ve anlaşılır olması gerekir. Tanıdığım birçok insan vergi ödemek istiyor ama nasıl hesaplayacağını bilmiyor.”

Şu an vergilerin yıllık dosyalamalar üzerinden alınmasıyla hükümetin borsa kaynaklarından tespit etmesi arasında bir karar verilmiş durumda değil. 

Aralık ayında Tayland Bankası, bireyler ve işletmeler için kripto para faaliyetlerini düzenlemek adına yeni tedbirler alacağının sinyallerini vermişti.

Merkez bankasının, bu ay kripto paralarla ilgili işletmeler konusunda bir danışma belgesi yayınlayacağı biliniyor. Bununla birlikte Tayland Merkez Bankası, ticari bankaları ve yerel işletmeleri, dijital varlıkları ödeme şeklinde kabul etmemelerine dair birçok uyarıda bulunmuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir