Bitcoin Ajandası

Tayland SEC, Ağır Yasaklarıyla Gündeme Geldi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tayland SEC, Ağır Yasaklarıyla Gündeme Geldi!

Tayland SEC, Ağır Yasaklarıyla Gündeme Geldi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
9 0

Tayland SEC, ağır yasaklarıyla kripto para gündemine geldi. Tayland düzenleyicisi, kripto para borç verme ve staking yasaklarıyla alakalı olarak halkın geri bildirimini talep ediyor.

Tayland’ın menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto para şirketlerinin mevduatlarını dağıtmasına ve borç verme hizmeti sunmasına olanak sağlanması gerektiğini düşünüyor. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ülkede staking işlemlerine ve kripto borç verme hizmetlerine potansiyel olarak yasaklanmasıyla alakalı kamuya açık oturum düzenlemeyi düşünüyor.

Tayland SEC Kamuoyunun Görüşüne Başvuracak

Tayland SEC Kamuoyunun Görüşüne Başvuracak
Tayland SEC Kamuoyunun Görüşüne Başvuracak

Tayland SEC, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada dijital para hizmet sağlayıcılarının her anlamda kripto stake etme, borç verme gibi işlemlerinin gerçekleştirilmesini ve bunlara dahil olmasını engelleyen bir yasa tasarısı için kamuoyu görüşlerine başvuracaklarını belirtmişti.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun politikasına göre, hizmetlerin sonlandırılması durumunda yatırımcıların zararının önüne geçebilmek adına VASP’lerin kullanıcıların fonlarını dağıtmasına ve borç verme hizmeti sağlamasına engel olunmalıdır. Bununla beraber SEC, taslak düzenlemenin kripto varlık şirketlerinin denetimi dahilinde daha fazla netleşmesinin beklendiğini, şimdilerdeyse pek denetimin olmadığını belirtti.

SEC’in açıklamasında, 2022 Eylül-Ekim dönemlerinde önerilen düzenlemenin ilkesiyle alakalı olarak halka açık bir duruşma düzenleneceği ifade edildi. Yasa tasarısı, VASP’lerin borç verme, staking yapma ve bu gibi varlıkların daha fazla dağıtılması adına kullanılan mevduatlarını kabul etme, kripto para birimlerine faiz sunma gibi hizmetlerden herhangi birinin reklamının yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Elde edilen bilgilere göre ayrıca ilgili tarafların geri bildirimlerini ve tavsiyelerini 7 Nisan 2023 tarihine kadar Tayland’ın düzenleyicisine web sitesi ya da e-posta aracılığıyla iletilmesi talep edildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir