Bitcoin Ajandası

Tayland’da Kripto Para Yasağı! Ödemelerde Bu Birimler Kullanılmayacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Tayland’da Kripto Para Yasağı! Ödemelerde Bu Birimler Kullanılmayacak!

Tayland’da Kripto Para Yasağı! Ödemelerde Bu Birimler Kullanılmayacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Dijital varlıkları en çok benimseyen ülkelerden Tayland’da kripto para yasağı piyasalara damga vurdu. Çin’de gerçekleştirilen kısıtlamalar ve yasakların ardından önemli ölçüde ikinci el kripto madencilik cihazı pazarının oluştuğu Tayland’da ilginç bir gelişme yaşandı. Kripto parayla ödeme yöntemine resmen yasak getiren Tayland, almış olduğu bu kararı 1 Nisan itibariyle yürürlüğe sokacak.

Kripto Para Yasağı için 1 Ay Süre Tanındı!

Kripto Para Yasağı için 1 Ay Süre Tanındı!
Kripto Para Yasağı için 1 Ay Süre Tanındı!

Ülkenin Menkul Kıymetler Borsası (SEC) tarafından yapılan açıklamalarda dijital varlık hizmeti sunan kuruluşların 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan bu yasağı uygulamaya sokmaları için 30 gün süre tanımlandığı ifade edildi.

Dijital Varlıkların Benimsenmesi Kripto Para Ödeme Yöntemini Getirmişti!

2022 Ocak döneminde ülkenin Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından ortak bir açıklama yapılmıştı. Yapılan bu açıklamada kısa süre içerisinde ürün ya da hizmet karşılığında kripto para yöntemiyle ödeme yapılmasının yasaklanacağı duyurulmuştu. Söz konusu bu kurumlar kripto para yasağına neden olarak dünya genelinde olduğu üzere kara para aklama durumunu göstermişti.

Son zamanlarda kripto para sektörünün gelişme göstermesiyle beraber ürün ve hizmet karşılığında kripto parayla ödeme yapılmasına ilişkin adımlar atılmış ve tüketicilerin kripto para kullanımı kolay hale getirilmişti.

Kripto Para Yasası Meclisten Geçmişti!

Tayland, son zamanlarda kripto para sektörüne yönelik almış olduğu kararlarla piyasalara damgasını vurdu. Martı ayının başında kripto para yasasını kabul eden Tayland hükümeti, yüzde 7 KDV ve yüzde 15 stopaj vergisi kanununu da meclisten geçirmişti. Üstelik Tayland, Hindistan, Filipinler ve Pakistan’ın ardından kripto para kullanımını en çok benimseyen ülke olarak bilinirken, söz konusu yasağın getirilmesi şaşkınlık yarattı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir