Bitcoin Ajandası

TCMB’den Dijital Paralar Açıklaması: Bu Paralar Dikkate Alınmalı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. TCMB’den Dijital Paralar Açıklaması: Bu Paralar Dikkate Alınmalı!

TCMB’den Dijital Paralar Açıklaması: Bu Paralar Dikkate Alınmalı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı İT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı’nda bazı açıklamalarda bulunarak dijital paralar konusuna değindi. Söz konusu varlıkların önemine vurgu yapan Başkan, bu varlıkların ülke gündeminde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Dijital Varlık Kullanımları Ülkenin Gündeminde

Dijital Varlık Kullanımları Ülkenin Gündeminde
Dijital Varlık Kullanımları Ülkenin Gündeminde

Uluslararası ticaret konusunda dijital para birimlerinin tercih edilmesi, son zamanların gündemi en çok meşgul eden konular arasında yer alıyor. İran, konuyla alakalı bir hamlede bulunarak ithalat gerçekleştirmişti. Devam eden süreçte de Rusya ile uluslararası ticarette kullanılması amacıyla dijital varlıklar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda ülkemizde de gündeme gelen konular arasında dijital varlıkların kullanım alanları yer alıyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu İT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı açıklamasında küresel düzeydeki finansal problemler ve onların çözümlerinden bahsetti. Açıklamalarında ağırlıklı olarak finansal çalışmaların çözümlerine değinen Kavcıoğlu, çözüm odaklı yeni finansal sistemler ve dijital para birimleri hakkında konuştu.

Dijital Paralar Dikkate Alınmalı!

Uluslararası açıdan daha entegre bir finansal sistem oluşturulmasının kazan-kazan prensibine kapsamında etkili bir sermaye dağılımına imkân sunacağını dile getiren TCMB Başkanı, konuşmasının devamında dijital varlıkların öneminden bahsetti. Uluslararası ticarette milli para birimlerinin kullanılmasına teşvik edilmesinin ve merkez bankası tarafından dijital varlıkların kullanım olanaklarıyla alakalı çalışma yürütmesinin iki önemli mesele olduğuna dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir