Tether Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Para
Mart 13, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
156
Kripto paraların piyasaya sürülmesinin ardından, alışılagelmişin dışında olan bu para birimi, farklı yatırım araçları arayan kişilerin dikkatini çekmiştir.
Tether Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether Nedir? Kısa bir zaman içinde neredeyse tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılmaya başlayan kripto para birimlerinin sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. İlk kripto para birimi olan bitcoinin hedeflediği başarıyı kısa zamanda yakalaması, yeni kripto paraların da geliştirilmesine öncülük etmiştir. Bu sayede, aynı amaca hizmet eden ancak farklı özellikler taşıyan birçok kripto para birimi geliştirilmiştir. Bu kripto para birimlerinin bazıları piyasadaki varlığını korurken, bazıları rekabet ortamında ayakta kalamamış ve ortadan kalkmıştır.

Tether Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Tether Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether (USDT), geliştirilen bu kripto para birimlerinden biridir. Limited şirketi tarafından geliştirilen ve piyasaya 2015 yılında sunulan bu kripto para biriminin, ERC-20 protokolüne bağlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, tether kripto para birimi blockchain üzerinden işlem yapmaktadır. Tether (USDT), ABD dolarının sanal versiyonu olarak da bilinmektedir. Ayrıca, bu kripto para birimi stabil bir coindir. Yani değeri her zaman, 1 USDT = 1 $ şeklindedir ve bu değerden işlem görmektedir. Konu ile alakalı olarak Tether Limited Şirketi, piyasada yer alan her bir tether (USDT) kripto para birimi karşılığında, kasasında 1 ABD doları bulunduğunu belirtmektedir.

Tether (USDT) kripto para birimine sahip olan kullanıcılar, blockchain sistemi kullanarak mevcut bakiyelerini transfer edebilmektedirler. Ayrıca, bu dijital para,  ERC-20 blockchain sistemine uygun olan sanal kripto para cüzdanlarında saklanabilmekte veya depolanabilmektedir.

Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Tether (USDT) Nasıl Alınır?
USDT Nasıl Alınır?

Yaklaşık olarak her kripto para birimi için satın alma işlemleri benzerdir. Genellikle kripto para birimi sahibi olmak için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan biri gerçek para birimleri ile kripto para satın almak, diğeri ise kripto para madenciliği yaparak binance coin sahibi olmaktır. Ancak her kripto para birimi ile madencilik işlemi yapılamamaktadır. Yalnızca madencilik işlemine izin veren kripto para birimleri ile bu yöntemle kripto para sahibi olunabilmektedir. USDT, alım veya satım işlemleri, bu kripto para ile işlem yapılmasına imkan sağlayan kripto para borsası platformları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kripto para borsası platformlarının seçiminde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu borsalar da, kripto paraların geliştirilmesi ile birlikte çoğalmıştır. Dolayısı ile hepsinin sunduğu hizmet aynı özelliklerde ve kalitede değildir. Öncelikli olarak güvenlik açığı olmadığından emin olunan bir kripto para borsası platformuna üye olmak gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından, kişilerin alım, satım veya takas işlemlerini gerçekleştirmeleri için bir kripto para cüzdanına sahip olmaları gerekmektedir. Ardından bu kripto para cüzdanına, alınmak istenen kripto paranın miktarına karşılık gelen gerçek para yüklenerek satın alma işlemi tamamlanabilmektedir.

Kripto para madenciliği ile kripto para sahibi olunması işleminde ise, kişiler özel şifrelendirme yöntemleri ile hazırlanan matematiksel formülleri çözmektedirler. Bunun sonucu olarak da ödül olarak kripto para kazanılmaktadır. Ancak kripto para madenciliğinin zaman ve uğraş gerektiren bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Her iki yöntem ile elde edilen kripto para da, alım satım veya takas işlemlerinde kullanılabilmektedir.

Bunun yanında, gerçekleştirilen her bir işlem ağda duyurulmaktadır. Bu sayede aynı işlemin ödemesinin birden fazla kez yapılması engellenmiş olmaktadır. Ayrıca, kullanıcıların sahip oldukları kripto paraları, nakit paraya çevirme işlemleri de yine bu kripto para borsası platformları aracılığı ile yapılabilmektedir.

Tether (USDT) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether (USDT) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Tether (USDT) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto paralar ile madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, kripto para borsası platformları aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Kripto para madenciliği, klasik madenciliğe göre daha farklı bir sistemdir. Her iki işlemde de amaç kıymetli bir varlığa ulaşmaktır ancak kripto para madenciliğinde, matematiksel formüller ile hazırlanan şifreleme yöntemleri söz konusudur. Kripto para madenciliği ile ilgilenen kullanıcılar bu matematiksel şifreleri çözmeye çalışarak madencilik işlemini gerçekleştirmektedirler. Bunun sonucunda da çözülen şifre için kullanıcıya ödül olarak kripto para verilmektedir.

USDT kripto para birimine sahip kullanıcılar, bu kripto para ile madencilik işlemini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini merak etmektedir. (USDT) kripto para biriminin madenciliği yapılamamaktadır. Bu kripto para birimi, Tether Limited Şirketi tarafından, her bir tether kripto parasına karşılık olarak, 1 dolar olacak şekilde piyasaya sunmaktadır. Dolayısı ile bu kripto para birimi ile herhangi bir madencilik işlemi yapılmasına olanak yoktur. Kişiler ancak, alım, satım veya takas işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Nasıl Avantajlar Sunmaktadır?

Tether (USDT) Nasıl Avantajlar Sunmaktadır?
Nasıl Avantajlar Sunmaktadır?

USDT, bir gerçek para birimi ile desteklenmektedir. Bu kripto para birimi, ABD dolarına bağlıdır. Bu kripto para biriminin değeri sabittir. Buna karşılık, Tether Limited Şirketi kasasında, bu kripto para biriminin karşılı dolar cinsinden yer almaktadır. Gerçek para biriminin oldukça düşük ücretler ile transfer imkanının bulunması, tether için en büyük avantajı oluşturmaktadır. Tether, kripto para borsası platformlarında, kullanıcılara dolar ile işlem yapabilme imkanı sunmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle