Bitcoin Ajandası

The Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. The Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

The Merge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Yıllardır devam eden araştırma ve testler sonucunda The Merge gerçekleştiriliyor. Ethereum ağının konsensüs katmanı olan PoS’u yürütme katmanı olan PoW ile birleştirilmesini ve zincirin PoW kısmının durdurmasını ifade eden bu birleşme, ağın resmen PoS mekanizmasına geçişini temsil ediyor.

Ethereum ağı açısından son derece önemli bir yere sahip olan ve kripto para piyasalarında da büyük ölçüde değişikliğe yol açacak olan The Merge, birçok kripto meraklısı açısından merak konusudur. Bitcon Ajandası olarak bu yazımızda kripto meraklılarının Merge yükseltmesiyle alakalı bilmesi gereken detaylardan bahsettik.

The Merge Nedir?

The Merge Nedir?
The Merge Nedir?

The Merge, Ethereum ağının daha verimli, çevre dostu, kapsamlı, ölçeklenebilmesi ve sürdürülmesi mümkün olan hale dönüştürülebilmesi için tasarlanmış olan bir birleşmedir.

Merge yükseltmesi düşünülenin aksine doğrudan Etheereum işlem ücretlerini düşürmese de ağdaki enerji kullanımını düze 99’un üzerinde düşüreceğinden sürdürülebilir oluşuna büyük ölçüde katkı sağlayacak. Merge neticesinde Ethereum ağındaki yıllık token ihracı neredeyse yüzde 90 oranında gerileme gösterecek. Dolayısıyla ETH enflasyon oranı da düşüş göstermiş olacak. EIP1559 protokolünün etkisiyle birlikte ETH enflasyonist olmaktan çıkarak deflasyonist varlık niteliği kazanacak.

 • Birleşme öncesinde Proof of Work’te günlük olarak 13 bin 500 ETH çıkarken,
 • Birleşme sonrasında Proof of Stake’de günlük bin 700 ETH çıkarılacak.

Merge’nin Ethereum tarihindeki en karmaşık değişiklik olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

The Merge yükseltmesi yalnızca bu kadarla sınırlı değildir. Bu birleşmeyle yaşanacak bir diğer önemli gelişme madenciler konusudur. PoW blockchain işlemlerini doğrulamak için madencilere ihtiyaç duyulduğu gibi PoS mekanizmaları da işlemleri doğrulayabilmek ve düğümleri yürütebilmek adına bazı doğrulayıcılara ihtiyaç duyar.

Birleşmeden sonra Ethereum ağında madencilere ihtiyaç kalmayacak. Dolayısıyla onlar için bir ödeme de yapılmayacak. Sonuç itibariyle oyuncu değişikliği yapılarak madencilerden doğrulayıcılara geçiş yapılacak.  

The Merge 19 Eylül’de Hayata Geçirilecek!

Ethereum’da ölçeklenebilirliği mümkün hale getirecek olan The Merge, beş aşamalı sürecin ilkidir. Bu aşamalarsa şunlardır:

 • Merge
 • Surge
 • Verge
 • Purge
 • Splurge

Ethereum resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre söz konusu olan bu ilk aşamanın iki genel test ağı olan Ropsten ve Sepolia’dan sonra üçüncü test aşaması olan Goerli’de tamamlandı. Belltarix güncellemelerininse önümüzdeki ayın başında dağıtılması planlanıyor. Bu güncelleme sonrasında 2 haftalık bir birleşme dağıtım süreci olacak. Her şeyin yolunda gitmesi durumundaysa 19 Eylül’de birleşme gerçekleştirilecek.

The Merge Yükseltmesi Sonrasında Ethereum Yol Haritası

Ethereum Merge yükseltmesiyle alakalı bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de yükseltme sonrasunda Ethereum’un yol haritasının nasıl olacağıdır. The Merge teknik açıdan son derece karmaşık bir güncelleme olarak dikkat çekiyor. Ethereum yol haritasının aşamaları şu şekilde olacak:

 • The Merge: Proof of Staye’e (PoS) tam anlamıyla geçiş sağlanacak.
 • The Surge: Halihazırda kullanılan ağa kazandırılacak shard zincirleri Ethereum’un mükemmel ölçeklenebilirlik yolundaki ilk aşamasıdır.
 • The Verge: Ethereum node’leri açısından veri depolamaya yardımcı olan Merkle kanıtlarıyla alakalı güçlü bir yükseltmedir.
 • The Purge: Söz konusu bu dördüncü aşamada doğrulayıcılar açısından ihtiyaç duyulan sabit disk alanı azaltılacak. Depolama işlevsel hale getirilerek ağ tıkanıklığı minimuma indirgenecek.
 • The Splurge: son aşama pek çok farklı ve önemli olan bazı destekleyici testlerden oluşacak. Splurge ile beraber beş aşamalı yükseltme tamamlanmış olacak.

The Merge’den Sonra Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Kripto para sektöründe heyecanla beklenen Merge yükseltmesiyle alakalı merak edilen bir başka konu da yükseltmeden sonra Ethereum ağında ne gibi değişikliklerin yaşanacağıdır. Merge, Ethereum hisse ispatının başlangıcı için sinyal vererek sürdürülebilirliğini artıracak ve çevre dostu olmasıyla dikkat çekecek bir Ethereum devrine start verecek.

Merge sonerasındaki değişiklikler bu kadarla sınırlı kalmazken ayrıca ölçeklenebilirliğini artırabilmek adına starding için bir kapı da aralamış olacak. Bu aşamada uzun yıllardır sürdürülen Ethereum vizyonundaki merkezi olmayan sistem, sürdürülebilir olma ve güvenilirlik konusuna da bir adım daha yaklaşmış olacak.

Diğer yandan kısa vadeli yatırımcılar açısından pozitif yönde gelişmeler de söz konusu olacak. Birleşme sonrasında 6 ila 12 aylık süre zarfı içerisinde kilitli olan ETH’ler sebebiyle fiyat konusundaki satış baskısının azalması bekleniyor.

The Merge sonrasında PoS konsensüsünde blok üreten ve onaylayan düğümler rastgele tercih edilebilecek. Bir sonraki veri paylaşım aşamasının gerçekleştirilmesinin ardından çeşitli düğümlerde verilerin sadece belli bir bölümü saklanabilecek. Üstelik doğrulama da tayin edilen komite tarafından yapılacak. Bütün verilerin kalıcı olarak saklanmasına gerek olmayacağından ağ üzerindeki depolama baskısı da bu şekilde düşürülmüş olacak.

Merge sonrasında yaşanabilecek başka bir değişiklik ya da gelişmeyse güvenlik konusunda olacak. PoS mekanizmasına saldırı düzenlemenin maliyeti de büyük ölçüde artacağından zincirde bulunan ETH’ler PoW zincirine kıyasla daha yüksek standartlarda güvenlik altına alınacak. Bunun en önemli göstergesi GPU ile korunan bir PoW mekanizmasının saldırıya uğraması durumunda ağın herhangi bir direnci ya da esnekliğinin kalmamasıdır.

10 Maddede Ethereum Merge Yükseltmesi

 1. PoS’a geçiş yapan birleştirilmiş Ethereum ağının daha az enerji tüketimi mümkün olsa da ilk aşamada gas ücretlerinde düşüş yaşanmayacak.
 2. Sharding gibi gelecekteki ölçeklenebilirlik yükseltmelerine zemin hazırlamış olacak.
 3. Ethereum ağının karbon ayak izi üzerinde anında ve geniş kapsamlı bir etkiye sahip olacak.
 4. Merge sonrasında Ethereum enflasyon rakamları Bitcoin’e kıyasla daha düşüş olacak.
 5. ETH’yi deflasyonist bir varlık haline dönüştürecek EIP-1559 ve ETH 2.0 gibi iki ana mekanizma bulunacak.
 6. PoS’a geçiş ile beraber Ethereum geliştirme çalışmalarında artış yaşanması bekleniyor.
 7. ETH staking taleplerinde büyük ölçüde artış yaşanacak. Bu işlemin getirisinin ikiye katlanması beklenirken, doğrulama talebinin de artması bekleniyor.
 8. Yükseltme sayesinde daha fazla kurumsal yatırımcı çekileceği düşünülüyor.
 9. Goerli Testnet’in web3 uygulama geliştiricileri açısından tek testnet olacak.
 10. Kripto para geçmişinde ilk defa bir ana protokolün fikir birliği tasarımı tümüyle değişmiş olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir