Bitcoin Ajandası

Theta Fuel (TFUEL) Nedir? Nasıl Çalışır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Theta Fuel (TFUEL) Nedir? Nasıl Çalışır?

Theta Fuel (TFUEL) Nedir? Nasıl Çalışır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Theta Fuel (TFUEL), gücünü blok zinciri teknolojisinden alan yeni nesil bir video ve eğlence platformudur. TFUEL Coin de bu platformun yerel tokeni olarak ifade edilirken, bu platform merkezi olmayan ve topluluk tarafından yönetilen bir yapıya sahip olmasıyla bilinmektedir.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, son zamanlarda oldukça popüler bir hal alan Theta Fuel platformu ve onun kendine has kripto para birimi TFUEL Coin hakkında merak edilen detayları derledik.

Theta Fuel (TFUEL) Nedir?

Theta Fuel (TFUEL) Nedir?
Theta Fuel (TFUEL) Nedir?

Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan ve kullanıcıları için yenilikçi hizmetler sunan tek uçtan uca video alt yapısı Theta Fuel (TFUEL) olarak bilinmektedir. Projenin yatırımcıları da büyük ses getiren isimlerden oluşmaktadır. Söz konusu bu platform, her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği ve yüz binlerce yeni içeriğe ev sahipliği yapan, Youtube’nin en önemli rakiplerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu gerçeğin farkındalığına sahip olan yatırımcılar, Theta Fuel platformunu yakından takip etmektedir.

TFUEL Coin ise platformda gerçekleştirilen işlemlerin ödemesinde kullanılan yerel tokendir. Projenin kripto para birimi olarak da ifade edilen bu varlık, topluluk üyeleri tarafından video akışı sağlamak üzere node’lara ödeme yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Bununla beraber TFUEL Coin kullanım alanlarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Akıllı sözleşmelerin dağıtılmasını sağlamak
 • Akıllı sözleşmelerle etkileşim kurmak
 • Ağdaki diğer kullanıcılara aktarılan video akışlarında ödül kazanmak

Platformun geliştirici ekibine göre Theta tarafından kullanıcılarına sunulan ayrıcalıklar, günümüzün aktif olarak kullanılan online video sektöründe sarsıcı bir etki yaratacak potansiyele sahip. Theta platformunun, Youtube’un 2055 yılında elde ettiği başarıyı kısa sürede yakalayacağı düşünülüyor.

Sektörde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Günümüzde birçok içerik üreticisinin çeşitli platformlar üzerinden yayın yaptığı ve geniş kitlelere ulaşarak kendileri için göz ardı edilemeyecek bir topluluk oluşturduğu herkesçe malumdur. Reklamcılık sektörünün radarına giren bu topluluklar, içerik üreticileri açısından iyi bir kazanç kapısı olarak değerlendiriliyor. Fakat Theta Fuel geliştirici ekibine göre halihazırdaki canlı yayın platformlarıyla alakalı çeşitli problemler, sürecin kalitesiz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu sorunların başındaysa düşük kalitedeki içerikler gelmektedir.

Sektörde hizmet veren içerik ulaştırma platformlarının kullanıcılarına kaliteli içerik sunamadığını düşünen Theta geliştirici ekibi, bu sorunu giderebilmek adına önemli bir adım atmış durumda. Geliştirici ekibe göre videoların yüklenmesi ya da canlı yayında kesinti yaşanması gibi durumlar dünya genelinde en sık rastlanan sorunlar arasında yer alıyor. 

Halihazırdaki sistem dahilinde kullanıcıların ihtiyacının karşılanmadığı ve bir problem olarak nitelendirilen durumlardan biri de veriyle alakalıdır. Projenin geliştirici ekibi, söz konusu platformların, kullanıcıların 4K-8K gibi ihtiyaçlarına yanıt veremediğini düşünüyor. Tahmin edileceği üzere bu nitelikteki içerikler oldukça yüksek veri transfer işlemi gerektirirken, Theta bu problemi de çözüme kavuşturacağını iddia ediyor.

İçerik yayınlarının gerçekleştirildiği ve milyonlarca kullanıcıya hitap eden güncel sisteme atfedilen eleştirilerden bir diğeri de merkeziyetçi ve tekel yapıya sahip olmasıdır. Blok zinciri teknolojisinden güç elde eden Theta Fuel platformu, merkezi olmayan ve topluluk yönetiminde olan bir platformdur. Buna karşın hâlihazırdaki diğer platformların bir şirket ve sunuculara bağlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu türden platformlarda bir sorun yaşanması halinde tüm sektör sekteye uğrayabilir. Tam da bu noktada Theta Fuel geliştirici ekibin bu sorunu eleştirirken, aynı zamanda sorunu çözüme kavuşturmayı da hedefliyor.

Theta’nın Sunduğu Çözümler Nelerdir?

Merkezi olmadan eşten eşe, uçtan uca şifrelemeyle tasarlanan Theta Fuel platformu, daha önce de bahsettiğimiz bütün sektör sorunlarına çözüm üretebilmek amacıyla geliştirilmiş bir projedir. Kullanıcılarının yönlendirdiği ve blok zinciri teknolojisinden faydalanan bu platform, sektörün tek bir merkezden yönetilmesine ve tekelleşmeye karşı çıkıyor. Üstelik bu platformda topluluk üyeleri kaynaklarını ve sahip oldukları bant genişliğini diğer üyelerle paylaşarak TFUEL Coin kazanma şansına erişebiliyor. Topluluk üyelerinin gerçekleştirdiği bu paylaşımlar, platformun ihtiyaç duyduğu teknik desteği de sunmuş oluyor. Bu anlamda topluluk üyelerine sunulan ödüllerse sistemin sürdürülebilirliğine işaret ediyor.

Teknik açıdan en yeni teknolojilerden ve güçlü blok zincirinden faydalanan platform, kullanıcıları için yüksek kalite standartlarına sahip, kesintisiz bir yayın hizmeti sunuyor. Ayrıca platform kullanıcıları bu üst düzey hizmeti çok daha uygun maliyetlerle alabiliyor.

TFUEL Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

TFUEL Token, başka bir deyişle TFUEL Coin, pek çok sayıda borsa üzerinden alınıp satılabilen bir kripto para birimidir. Bu borsalar arasında Binance, Gate.io, Bithumb, Indodax gibi borsalar yer alır. Dünyanın en büyük işlem hacmine ve en fazla kullanıcısına sahip olan kripto para borsalarından Binance, TFUEL Coin için USDT ve BTC ile işlem çiftleri oluşturmuştur. Bu durumda yatırımcılar Binance üzerinden bu iki kripto parayı kullanarak TFUEL Token’e sahip olabilirler.

Kripto para birimlerinin borsalarda listelenmesi ya da işlem görmesi, kripto varlığa daha fazla görünürlük ve likidite sağlamaktadır. Fakat kripto para borsalarının listesinde yer almak her zaman garanti değildir. Ayrıca kripto para birimi açısından gerekli olan tüm kriterleri karşılamak gibi bir zorunluluğu da bulunmamaktadır.

TFUEL Coin’in işlem gördüğü borsaları şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • Binance
 • Gate.io
 • KuCoin
 • Binance.U
 • CoinEx
 • Cyrpto
 • Bithumb
 • BitMart

Bu gibi kripto para borsalarında hesap oluşturan ve kimlik doğrulaması gerçekleştiren yatırımcılar, cüzdanına uygun pariteden para yatırdığında TFUEL Token satın alım emri oluşturabilmektedir. Böylelikle TFUEL Coin birkaç dakika içerisinde hesaba aktarılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir