Bitcoin Ajandası

Theta Network Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Theta Network Nedir?

Theta Network Nedir?

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
51 0

Theta Network, günümüz içerisinde web sitelerine ulaşmak isteyen kullanıcılara coğrafi anlamda kendilerine en yakılarda konumlandırılmış sunucuları yönlendirir ve hizmet almalarını sağlayarak içerik dağıtım ağlarıyla birlikte video akışını son kullanıcılara hizmet sağlamak amacıyla ücret almaktadır. Mevcut bulunan CDN’ler konumları nedeniyle sınırlı bulundukları için giderek artan yüksek kaliteli stream’lere göre oluşturulmuş düzene uyum sağlayamamaktadır.

Theta Network Nedir?
Theta Network Nedir?

Problem olan bu durum için Theta, küresel kullanıcı havuzunda yedek bant genişliği ile bilgi işlem kaynaklarını sunarak videolarda yayınlanmaya izin vermekte ve yapılanlar için ödüllendirme sistemini kullanmaktadır. Daha fazla giderek Theta kullanıcılığına başladığında daha fazla bant genişliği kullanılıyor ve böylece videolardaki akış kalitesi artırılıyor. İşlemlerini kendi blockchainin merkezine alarak Theta, protokol değişikliklerinde onay almak için Theta coin ve işlemleri gerçekleştirmede TFUEL olmak üzere iki kripto para biriminden faydalanıyor. Açık kaynaklı olarak işlem yapan Theta, herhangi birinin yazılımlar üzerinde yeni uygulamalar ve hizmetleri yaratma gücünde aktifliğini arttırdığını iddia etmektedir. Theta Network, aslında sadece Youtube veya Twitch gibi işletmelerde adem-i merkeziyetçi olmadan ucuz ve yeni altyapı oluşturmayı hedeflemektedir.

Theta’nın Kurucusu Kimdir?

Theta’nın Kurucusu Kimdir?
Theta’nın Kurucusu Kimdir?

Theta, 2017 yılında çevrimiçi reklamcılık ve mobil ağlar üzerinde oyun girişimlerinde bulunan Mitch Liu ve daha önce VR streaming teknolojileri üzerinde çalışan Jieyi Long tarafından ortaya çıkartılmıştır. 2018’de 20 milyon dolarlık özel token satışlarının ardından aynı dönemde tam anlamıyla piyasa girmiş bulunmaktadır. Aslında bu projenin arkasında tam olarak San Francisco merkezli firma bulunmaktadır. Danışmanlar kurulu arasında özellikle YouTube kurucu ortağı Steve Chen, Twitch kurucu ortağı Justin Kana ve Verizon’dan üst düzey yöneticiler arasında da Rakuten Viki ve CJ Hello yer alıyor. Yatırımcıları arasında ise Samsung ve Sony İnovasyon Fonu’nun yanı sıra bir dizi VC firması yer almaktadır.

Theta Blockchain’in Avantajları

Theta Blockchain’in Avantajları
Theta Blockchain’in Avantajları

Theta’nın kullanıcılarının sayesinde, video içeriği ve veri dağıtımı için küresel bir altyapıya erişimin olumlu yanları yaşanmaktadır. Bu açık kaynaklı proje kullanıcılarına için, TV / filmler, espor, müzik, eğitim, kurumsal konferans, peer to peer streaming ve başka birçok içerik sağlanmaktadır.

Birlikte Çalışabilirlik

Theta ağının sağladığı bir diğer gelişmeleri ise, genişletilebilir olması ve birlikte çalışabilirliği sağlamasıdır. Ağ, dikey merkezi olmayan uygulamaların (Dapp) oluşturulmasını destekleyerek bu alandaki uygulamalarda ve platformlarda yaşar ve güçlü teknik araç setinden fayda sağlar. Ağda başlatılan ilk DApp ise SLIVER.tv idi.

Theta Nasıl Çalışır?

Theta Nasıl Çalışır?
Theta Nasıl Çalışır?

Üç grup katılımcı sayesinde destek gören bu ağ,

Kurumsal Doğrulayıcı Node: Ağdaki işlemleri işleme hakkı için THETA token’larını stake eden şirketler. Geçerli Doğrulayıcı Node’lar arasında Google ve Samsung bulunur.

Koruyucu Node: Kurumsal Doğrulayıcı Node’lar tarafından önerilen işlem bloklarının doğru olmasını sağlamak için çalışan kullanıcılar.

Edge Node: TFUEL karşılığında bant genişliğini paylaşan veya video akışlarını Theta ağı üzerinden aktaran kullanıcılar.

Theta kullanıcıları için Theta ve Tfuel tokenları bulundurmak veya hisse alabilmek için resmi cüzdanların bulundurulması gerekmektedir. Bunun için kullanıcılar Theta Cüzdan uygulamasını indirerek fayda sağlayabilirler. Ayrıca içerik görüntülemelerde ve içerik oluşturmalarda resmi cüzdan uygulamasından faydalanarak Theta göndermek ya da almak olanakları içindedir ve video akışları amacıyla bir mikro ödeme sistemi oluşturulmuştur.

Değiştirilmiş Bizans Hata Toleransı (BFT)

Merkezde Networ’u çalıştıran ve dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize halde tutan bir Proof of Stake (PoS) yönetişim mekanizması olarak değiştirilmiş BFT bulunur. Özellikle de doğrulayıcı komite görevini üstlenen küçük node grupları koruyucu havuz olarak da bilinen adıyla node’ların çok daha büyük bir işlemi olarak görülmektedir. Bu grup işlemlerin tam olarak doğrulanmasına ve blockchainlere eklenmesine sebep olmaktadır. Bu mekanizma ise Theta için yüksek işlem hacmi sağlamaktadır.

İçinde bulunan fikir birliği mekanizması ise hem doğrulayıcı hem de koruyucu node’ları sayesinde protokole ekstra özel bir güvenlik düzeyi katmaktadır. Geleneksel PoS’den farklılık gösteren node’lar blockchaini güçlendirmede ve üretmede değişiklikleri yapmaya yardımcı olur. Bu yüzden Theta tokenlerini stake etmelidir. Doğrulayıcı node’ların minimum 10.000.000 THETA stake etmesi gerekirken, Koruyucu node’lar için bu sayı sadece 100.000 THETA’dır. Oylama gücü de stake edilen THETA miktarına göre belirlenir.

Theta Blockchain

Theta Blockchain
Theta Blockchain

Theta blockchain, şu an içinde merkezi bulunmayan ayrıca video akışı ve dağıtımı için uçtan uca teklik gösteren bir altyapıdır. Blockchainin tasarımı bu bağlamda maksimum işlevselliğe izin vermeyle birlikte bu yaklaşım için video platformlarının içerik dağıtım ağı (CDN) maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasına olanak tanımaktadır.

THETA Token

THETA, Theta Network’ü desteklemekte öncülük eden kripto para birimidir ve doğrulayıcı veya koruyucu node olmak isteyenler tarafından stake edilebilmektedir.THETA token, ağın yönetim token’ı oalrak Theta’nın; node’ların işlemleri doğrulamasına, blok oluşturmasına, ağ değişikliklerinde protokolün yönetimine katılmalarına ve ödül olarak Tfuel kazanmalarına izin vermek gibi birden fazla görevleri yüklenmektedir. Ayrıca Theta’nın arzı sınırlı tutulur ve şu an için dolaşımda 1.000.000.000 Theta token bulunmaktadır. Bu da aynı zamanda platformun vermeyi planladığı toplam token miktarını elde etmemizi sağlamaktadır.

TFUEL Token

Tfuel token’ları, Theta ekosistemindeki yardımcı token’lar arasında gösterilir. Bu token’lar için, ağ içinde birçok amaca hizmet sağlanmaktadır. Tfuel gibi kullanıcıların bir video akışını paylaşmaları için Edge Node’lara ödeme yapması tarzında işlemlerin ücretini ödemede ve mikro ödeme para birimleri amacıyla kullanılmaktadır. Başka bir özelliği ise, Theta Network’te yeni bir uygulama yayınlamak isteyen geliştiriciler, akıllı sözleşmelerinin dağıtımı ve işlemleri için TFUEL kullanmaktadırlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir