Bitcoin Ajandası

Apple CEO’su Tim Cook Apple’ın Metaverse’te Potansiyel Gördüğünü Açıkladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple CEO’su Tim Cook Apple’ın Metaverse için Potansiyel Gördüğünü Açıkladı!

Apple CEO’su Tim Cook Apple’ın Metaverse için Potansiyel Gördüğünü Açıkladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1745 0

Apple’ın birinci çeyrek raporu içerisinde geçen açıklamalarında CEO Tim Cook Metaverse için potansiyel gördüğü fikrini ele alarak Morgan Stanley analisti Katy Huberty’nin bir sorusuna daha yanıt veren Cook, Apple’ın bu alana oldukça olumlu baktığını da açıkladı.

Cook geliştiricilerin App Store’da Apple’ın ARkit teknolojisinden faydalanan 14.000’den fazla uygulama sunulduğunu açıkladı. Bu uygulamalar “bugün milyonlarca insan için inanılmaz AR deneyimleri” sağlıyor. Bununla birlikte Cook, Apple’ın bu alanda “Metaverse için potansiyeli çok fazla” gördüğünü ve buna göre yatırım yaptığını belirtti.

Metaverse için Potansiyel Oldukça Fazla

Metaverse için Potansiyel Oldukça Fazla
Metaverse için Potansiyel Oldukça Fazla

Apple CEO’su Tim Cook şu sözlerle devam etti:

“Bu önemli bir soru. Biz inovasyon işinde olan bir şirketiz. Her zaman yeni ve gelişen teknolojileri keşfediyoruz ve bu bizim için çok ilginç bir alan. App Store’da bugün milyonlarca insana inanılmaz AR deneyimleri sunan 14.000 ARKit uygulamamız var. Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz.”

Birkaç dakika sonrasında ise başka bir soruya daha cevap veren Cook, Apple’ın yeni bir pazar içinde donanım, yazılım ve hizmetlerin bir arada toplandığını ve aradığını açıkladı. Cook ayrıntılara girmese de Apple’ın ilgisini daha çekmekten daha fazlasını yapan alanlar olduğunu söyledi.

“Donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği alanlara bakıyoruz çünkü sihrin gerçekten burada gerçekleştiğini düşünüyoruz. İlgimizi çeken alanlar var ve bunlara yatırım yapıyoruz. Ar-Ge harcamalarımızı eskisinden daha fazla artırdığımızı söyleyebilirsiniz. Bu noktada piyasada olmayan şeylere epeyce yatırım yapılıyor.”

2023’e Kadar Ertelenebilir

Apple’ın ilk AR/VR kulaklık ürünlerinden biri olan ve bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor. Sonraki zamanlarda ise Bloomberg, Apple’ın ürünün geliştirilmesinde bazı engellerle karşılaştığını bildirdi ve bu sürümde de 2023’e kadar ertelenebileceğini bildirdi.

Bunlarla beraber raporlar ayrıca Apple’ın odak noktasının sözde bir “metaverse” üzerinde olmayacağını, bunun yerine oyun, iletişim ve içerik tüketimi üzerinde olacağını da belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir