Bitcoin Ajandası

TOBO Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. TOBO Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?

TOBO Formasyonu Nedir? Nasıl Oluşur?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu ya da kısa adıyla TOBO Formasyonu, düşüş yönündeki bir trendin sonlanmakta olduğunu gösteren teknik analiz terimi olarak ifade edilmektedir. Kripto piyasalarındaki fiyat hareketini temsil eden TOBO, trend olan dönüş formasyonlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, her yatırımcının bilmesi gereken TOBO Formasyonu hakkında detaylardan bahsettik.

TOBO Formasyonu (Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu) Nedir?

TOBO Formasyonu Nedir?
TOBO Formasyonu Nedir?

Kripto para birimlerinde fiyat hareketleri doğrusal olmayan trendler olarak oluşmaktadır. Bu nedenle fiyatlar, genellikle birbirine benzer şekilde karakteristik şekiller oluşturmaktadır. Formasyonlar, piyasa analizi gerçekleştirirken trend değişimleri takip etmek ve bu değişimleri doğru şekilde yorumlayabilmek son derece önemlidir. Bununla beraber bu metrikler yatırımcıya fikir vermektedir.

Formasyonlar kendi içerisinde trend dönüş formasyonları ve trend devam formasyonları olarak ikiye ayrılmaktadır. Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu, düşüş yönündeki bir piyasa trendinin son aşamada olduğu anlamına gelen trend dönüş formasyonu olarak tanımlanmaktadır. Düşüş trendinde olan dönüşler, TOBO Formasyonu olarak nitelendirilmektedir.

TOBO Formasyonunda fiyatlar ilk olarak dip seviyesine ulaşmakta ve sol omuz oluşturmaktadır. Sonrasında bir yükseliş yaşanmakta ve fiyatlar belirli bir seviyeyi aşamayarak boyun çizgisini oluşturmaktadır. Bu aşamadan sonra sert bir satış hamlesi daha oluşmakta ve meydana gelen sol omuz daha da aşağı yönlü kırılmakta, bu sayede baş kısmı ortaya çıkmaktadır. Son olaraksa gelen yükseliş ve sonrasındaki düşüş de sağ omzu oluşturmaktadır.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu bir hedefe sahip olurken, ilk olarak baş ile boyun arasında oluşan fark hesaplanmaktadır. Sonrasında bu fark boyun düzeyine eklenerek formasyon hedefi gerçekleşmektedir.

TOBO Formasyonu Nasıl Oluşur?

TOBO Formasyonu, 2 omuz ve baş olarak adlandırılan bir düşüş ile gözlemlenmektedir. Omuzlar, boyun çizgisi, baş arasındaki üst kısımların belirlediği bu grafik, 4 aşamayla oluşmaktadır.

 • İlk aşamada sol omuz oluşmaktadır. Sol omuz, kripto para biriminin fiyatı yeni bir dip oluşturduğunda ve sonrasında zirveye ulaştığında meydana gelmektedir.
 • İkinci aşamada kafa oluşmaktadır. Kafa, sol omuzdan daha düşük bir seviye gelip sonrasında omuz seviyesine ulaşan alt seviyeye yakın bir konumda bulunmalıdır.
 • Üçüncü aşamada sağ omuz meydana gelmektedir. Ancak sol omuzu farklı bir dip seviyesinin oluşturması önemlidir. Bununla beraber önceki daha yüksek, başka bir deyişle kafa düzeyinde ve sol omuzda meydana gelen alt seviyeye yakın bir noktada olmalıdır.
 • Son aşamadaysa tüm şekil tamamlanmaktadır. Fiyat, boyun çizgisi üzerine çıkarken, bu durum, sonrasında baş ve omuzlar arasındaki iki üst kısmın oluşturduğu bir destek çizgisi haline dönüşmektedir. Formasyonun tamamlanmasının ardından anlık olarak bir düşüş gerçekleşse dahi fiyatın artış göstermeye devam etmesi muhtemeldir.

TOBO formasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Birçok yatırımcı ikinci omzun oluşmasıyla beraber formasyonun tamamlandığını düşünmektedir. Bu aşamada formasyon şekillenmeye başlasa bile piyasa boyun çizgisi direncinin üzerinde bir kapanış gerçekleştirene kadar emin olunması gerekmektedir. Formasyonun 4 saatlik bir grafikle oluşması halinde alım-satım yapılabilmesi için boyun çizgisi üzerinde 4 saatlik bir kapanışın gerçekleşmesi önemlidir.

TOBO Formasyonuyla Fiyat Hedefi Nasıl Belirlenir?

TOBO ile alakalı olarak birçok yatırımcının merak ettiği konulardan biri de bu grafiği kullanarak fiyat hedefinin nasıl belirlendiğidir. Formasyonlar her zaman için nokta atışı bir hedef gerçekleştirmezken, bazen yarım hedef oluşturduğu gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla tam olarak fiyat hedefinin nasıl belirlendiğini anlamak için Fibonacci ya da trend analizi gerçekleştirmek gerekir.

TOBO Formasyonu Ne Kadar Doğru? 

Birçok uzman tarafından Ters Omuz Baş Omuz Formasyonunun son derece güvenilir bir ters dönüş formasyonu olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeniyse diğer ters dönüş formasyonlarında mevcut olan bazı özelliklere sahip olmasıdır.

 • Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu ilk olarak düşüş yönlü, sonrasındaysa yükseliş yönlü bir fiyat hareketinin ardından ortaya çıkmaktadır. Bu durum oldukça önemli olurken, halihazırdaki trendin tersine döndüğünü göstermektedir.
 • İkinci olarak formasyonda sol omuz, baş ve sağ omuzdan oluşan 3 farklı bölüm bulunmaktadır. Bu da net bir trend değişikliğinin gerçekleştiğini gösterdiğinden önem teşkil etmektedir.
 • Son olarak bu formasyon türü tarih bakımından piyasadaki en önemli dönüm noktalarında görüldüğünden doğruluk oranını artırmaktadır.

TOBO Formasyonu kripto para piyasalarında önemli bir teknik gösterge olurken, herhangi bir formasyon türünün %100 doğru olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Her zaman için yanlış sinyal potansiyeli bulunmaktadır ve dolayısıyla doğruluğunu teyit etmek adına TOBO ile beraber diğer göstergeleri de kullanmak gerekir.

Sonuç itibariyle teknik analiz piyasa hareketlerini inceleyebilmek ve analizde bulunabilmek, fikir sahibi olabilmek açısından önemlidir. Grafik formasyonları teknik analiz açısından önemli bir yere sahip olurken, TOBO da kripto ticaretinde hamleleri belirleyebilmek için kullanılabilecek çeşitli formasyonlardan biri olarak gösterilmektedir. Diğer yandan herhangi bir yatırım işlemi gerçekleştirmeden önce daha geniş fiyat eğilimlerini ve piyasa bağlamını dikkate almak önemlidir. Zaman içerisinde trade konusundaki bilgi ve tecrübe arttıkça, kar etme ihtimali de artış gösterecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir