Bitcoin Ajandası

Token ve Coin Farkı Nedir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Token ve Coin Farkı Nedir?

Token ve Coin Farkı Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Özellikle son 2 yıldır daha da yaygınlaşan kripto dünyası içinde en temel para kavramları olan token ve coinler de ilgi konusu olmaya devam ediyor. Bu kavramların, kripto dünyasının temel taşları olduğu bilinmekle birlikte birbirleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırılabiliyor.

Token ve coin tanımları ile farkı üzerinde duracağımız yazımızda bu iki kavramın arasındaki ayrımı anlatmaya çalışacağız. 

Token ve Coin Farkı Token Nedir?

Token ve Coin Farkı Token Nedir?
Token ve Coin Farkı Token Nedir?

Token, blokzincir üzerinden dijital olarak transfer edilebilen varlıklar anlamına gelir. Token, bir ürün, hizmet veya değerin temsilinde kullanılabilir. Bu özelliği nedeniyle de coin ile sıkça karıştırılır. İkisi arasındaki temel fark, token tanımında kendini belli ediyor aslında.

Token, blokzincir üstünde işlem yapmaya uygun olan dijital değerlerdir. Bir dijital değerin, token özelliği taşıması için yalnızca blokzincirde işlem yapmaya müsait olması gerekir. Bu özellikle ortaya çıkan sonuç şu ki tokenler, kendilerine has bir ekosistemi veya blokzincir ağı var olmayan dijital varlık olarak öne çıkarlar. Tokenler, farklı blokzincir ağlarından yararlanarak işlem yapılmaya müsait olan dijital varlıklardır.

Coin Nedir?

Coin, tokenin sahip olduğu gibi bir tanımı, bünyesinde barındırır. Coin kendine has bir blokzincir ağı olan dijital para birimleri olarak ifade edilebilir. Coinleri, geleneksel fiziki paralardan ayıran en temel özellikleri, dijital durumda olmalarıdır. Coinlerin, geleneksel paralardan fiziki ve dijital ayrımın haricinde hiçbir farkı bulunmaz.

Token ve Coin Arasındaki Farklar Neler?

Coin ve token üzerine yaptığımız tanımlar ve özellik vurgulamamızdan sonra token ve coin arasındaki temel farklar gün yüzüne çıkmıştır. Açıklamalarımıza dikkat edildiğinde token ve coinin birbiriyle karıştırılmalarının çok normal olduğu görülecektir.

Farkı, tokenlerin kendilerine has bir blokzincire sahip bulunmamaları ve bunun yanında coinlerin ise her birinde kendine has olan bir blokzincir ağı bulunmasıdır.

Token ve coin arasındaki en önemli teknik fark blokzincir üzerinden ortaya çıkmaktadır. Çalışma prensipleri de bunun üzerine gelişmektedir.

Token mi Coin mi?

Farkı üzerine bilgiler aktardığımız yazımızda pek çok yeni yatırımcının token mi coin mi sorusunu sorabildiğini görürüz. Yazılarımızda herhangi bir kripto yatırım tavsiyesi vermediğimizi bir kez daha söylemek isteriz. Token mi coin mi sorusunu da bu açıklama üzerine kurmayı faydalı görüyoruz.

Gittikçe yaygınlık kazanan kripto paraların, yatırımcılar açısından da cazibe oluşturduğu görülebiliyor. Yola yeni çıkacak olan yatırımcılar, sağlıklı bir yatırım yapmak istediklerinde iyi bir pazar ve kripto para araştırmasına ihtiyaç duyduklarını kabul ediyor.

Geleneksel paralar ve varlıklarla yapılan yatırımlarda olduğundan daha fazla bir araştırma isteyen kripto dünyasında en büyük talihsizliği ise araştırmadan ziyade heyecanla yola çıkan yatırımcılar yaşıyor.

Token ya da coin yatırımları, alım satımları konusunda ciddi bir araştırma yapmadan yola çıkmak, işi şansa bırakmak olacaktır ki kaybın söz konusu olduğu bir ortamda bunu kabul etmek kumar oynamakla aynı anlama gelecektir.

Token ve Coin Farkı Üzerinden Kripto Dünyası

Token ve Coin Farkı Üzerinden Kripto Dünyası
Token ve Coin Farkı Üzerinden Kripto Dünyası

Dijital bir çağın 2000’li yıllardan itibaren kendini fazlasıyla belli ettiği bir ortamda paraların da dijitalleşmesi kimseyi şaşırtmamıştır. Kripto dünyası içinde yer alan teknolojik özelliklere bağlı olarak üretilmiş coin ve tokenler çok çeşitlilik gösterir.

Pek çok kripto yatırımcının, isminden haberi olmadığı pek çok coin ve token çeşidi bulunmaktadır. Kimisi herhangi bir iddia ve altyapı gücü olmadan üretilmiş olan bu kripto paralar, yatırımcıların ilgisini görmeyebilir.

Token ve coin farkı üzerinde durduğumuz yazımızda kripto dünyasının gelişiminden bahsetmeyi ve yatırımcıların eğilimlerini paylaşmayı faydalı görüyoruz.

Kripto Dünyasına Token ve Coin’le Girmek 

İyi bir pazar araştırmasının sonrasında yatırım yapılacak kripto paraya karar verilip kripto dünyasına giren yatırımcıların varlığı bilinmektedir. Token ya da coin alım satımı yaparak kripto ticaretinde etkin olmaya çalışan yatırımcılar, pazarda gelişen eğilimleri de çok dikkatli takip etmek durumundadırlar.

Kripto dünyasına token ile mi yoksa coin üzerinden mi girilmesi gerektiği konusunda bir şey söylememiz yersiz olacağından bunun kararını en iyi vermesi gerekenin yatırımcı olduğunu belirtmeyi çok daha faydalı görüyoruz.

Token ve Coin Yakma

Token ve coin üzerine araştırma yapanlar ya da bu varlıklar üzerinden yatırıma girişenler bir kavramla çok sık karşılaşırlar. Bu, yakma işlemidir. Coin yakma ya da token yakma olarak karşımıza çıkan bu kavram sonunda var olan kripto paranın değeri artırılmaya çalışılır.

Bazı kripto paralar bu yakma işlemini devamlı olarak yaparken bazıları da oluşan fiyata göre tercih edebilmektedir. Token ve coin farkı içinde fark olmayan ve benzerlik gösteren en önemli özellik bu yakma işlemidir. Tokenler de coinler de yakılma işlemine tabi tutulur. Bu yakma işlemi, varlığın yok edilerek değerinin artırılmaya çalışılması girişimi olarak ifade edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir