Bitcoin Ajandası

Ton Coin Nedir
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Ton Coin Nedir? Telegram Tarafından Desteklenen Projenin Detayları

Ton Coin Nedir? Telegram Tarafından Desteklenen Projenin Detayları

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Ton Coin, dünya genelinde pek çok kez sansürlenmeyle karşı karşıya kalan ve sanal dünyanın “istenmeyen çocuğu” olarak nitelendirilen Telegram tarafından desteklenen bir projedir. İlk olarak GRAM adıyla hayata geçirilen, daha sonrasında çeşitli regülasyon problemlerine maruz kalan bu proje, TON adıyla yeniden gündeme geldi. Üstelik son zamanlarda gerçekleştirdiği yüzde 30’un üzerindeki değer artışıyla dikkat çeken TON, böylelikle yeniden yatırımcıların radarına girmeyi başardı.

Bitcoin Ajandası olarak bu yazımızda Telegram’ın CEO’su Pavel Durov’un tabiriyle “üzerinde etkilerinin olmadığı” proje Ton Coin hakkında merak edilenlere değindik.

Ton Coin Nedir?

Eski adıyla GRAM olarak bilinen Ton Coin, Telegram Messenger’ın mimarı olan Durov kardeşler tarafından geliştirilmiş bir projedir. 2018 yılında geliştirilen bu proje, üçüncü nesil Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasına sahip olan Ethereum tabanlı bir blok zinciri olarak da tanımlanabilir.  

İşlemlerin son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi üzerine tasarlanan bu proje, son derece ucuz ve kullanıcı dostu olmasıyla bilinir. Saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirebilen bu blok zinciri, anonim ağ, merkezsiz depolama, DNS, anlık ödeme ve bunun gibi pek çok farklı merkezsiz hizmetlerle gerçek bir web 3.0 oluşturma potansiyeline sahiptir.

Projenin kullanıcıları için en önemli vaadi, uygulama içi ödemelerle alakalıdır. Projenin geliştiricileri WhatsApp’ın güncellemelerinden geri kalmak istemediği, aksine bir adım öne geçmek istediği için yeni geliştirmelerle gündeme geliyor.

Küresel açıdan bakıldığında aylık 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcı kitlesine sahip olan Telegram Messenger’ın kripto varlığı Ton Coin ile alakalı olarak geçtiğimiz aylarda CEO tarafından açıklama yapıldı. Açıklamalarında yeniden piyasalarda yer aldığını duyuran CEO Durov, 2021 yılında TON’a veda ettiklerinde geliştiricilerin bir gün projenin vizyonunu sürdüreceğini umduğuyla alakalı açıklamasını hatırlattı. Bu nedenle de mesajlaşma ağının kodlama yarışmasındaki şampiyonlarının Ton Coin adıyla yeniden bir marka haline geldikleri TON Projesinin gelişmeye devam etmesinin kendisine ilham verdiğini de belirtti.

Coin Market Cap verilerine göre açıklamanın yapıldığı birkaç ay öncesinde TON fiyatı yüzde 30’un üzerinde değer kazandı.

TON Ekosistemi ve Özellikleri

TON Ekosistemi ve Ozellikleri
TON Ekosistemi ve Özellikleri

TON Projesi, çoklu bir blok zinciri projesi olarak nitelendirilir. Dolayısıyla altyapısındaki potansiyel kullanımı artırabilmek adına daha çok bileşene ihtiyacı vardır. Projenin piyasaya sürülmesinin ardından Telegram tarafından pek çok farklı özellik getirilmesi planlanıyor. Bu özelliklere kısaca değinebiliriz:

 • DNS; kullanıcılar için akıllı sözleşmeler, servisler, hesaplar ve düğümlerle alakalı adların atanması konusunda yardımcı olacak.
 • Depolama; Youtube ve Telegram gibi büyük ölçekli verileri saklama konusunda yardımcı olacak.
 • TON Hizmetleri; üçünü taraf ademi merkeziyetçi uygulamalarla taramaları, başka bir deyişle browsing sağlayacak.
 • Ödemeler; mikro ödemelerle bir mikro ödeme ağı açısından platform oluşturulmasını sağlayacak.
 • Proxy; IP adresi ve düğümleri saklayabilme konusunda yardımcı olacak.

TON Ne İçin Kullanılır?

Ton Coin kendi ekosistemi dışında pek çok farklı alanlarda kullanılabilecek bir dijital varlıktır. Kullanım alanlarından birkaçına örnek gösterebiliriz:

 • İşlem süreçleri ve akıllı sözleşmeler konusunda ödeme yapabilmek
 • Validatörlere ödül olarak verilen pay karşılığında borç verebilmek
 • Validatörlerin yeni blok zinciri ve kripto para üretimini gerçekleştirebilmesi için ödeme yapabilmek

Bunların dışında protokol değişikliklerinin bildirmek için de TON kullanabilmek mümkündür:

 • Proxy adına ödeme gerçekleştirebilmek
 • Hizmetlerin ödemesini yapabilmek
 • DNS ve WWW için ödeme yapabilmek
 • Depolama adına ödeme gerçekleştirebilmek

Toplam ve Maksimum Arzı

TON Projesiyle alakalı merak edilen pek çok farklı konudan bir diğeri de Ton Coin dolaşımdaki arzı, toplam arzı ve maksimum arzıdır. Elde edilen verilere göre projedeki varlıkların maksimum arzı 5.000.000.000 TON olurken, toplam arzıysa 5.047.558.528 TON civarındadır. Ayrıca dolaşımdaki arz miktarıysa 1.221.401.181 TON olarak ifade edilir.

Telegram ile Ton Coin Entegrasyonu

Telegram Messenger, kendi kripto para projesi olan Ton Coin ile mesajlaşma ağını entegre ederek milyonlarca kullanıcısının söz konusu dijital varlığa erişimini kolaylaştıracak. Böylelikle TON, Telegram Messenger’ın büyük kullanıcı tabanına erişim sağlayacak.

Ton Coin Geleceği ve Uzman Görüşleri

Son dönemlerde sıçrayışa geçen Ton Coin Projesiyle alakalı en çok merak edilen konuysa fiyatı, geleceği ve uzmanların görüşleridir. TON fiyatı yazım esnasında (13 Temmuz 2022) 0.9647 dolardan işlem görüyor. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren en yüksek seviye olarak 5 Kasım 2021 tarihinde görülen 5.84 dolar kayıtlara geçerken, en düşük seviyesiyse 3 Ocak 2022’de görülen 0.3906 dolar seviyesidir.

Şirketin Üst Düzey Yöneticisi Durov konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamalarda, kripto para meraklılarının TON için yatırım yapmasında herhangi bir sakınca olmadığından bahsediyor. İlk olarak geliştirilen projeden farklı olarak Toncoin’in mesajlaşma platformundan bağımsız olduğuna dikkat çekti. Ayrıca açıklamalarında Durov, söz konusu varlığın doğru pazara açılma stratejisiyle bir araya geldiğinde efsane bir proje inşa etmek için ihtiyaç duyulan her şeye sahip olunabileceğinden de bahsetti.

Ton Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Ton Coin’in listelendiği pek çok farklı borsa bulabilmek mümkün olurken, bunlardan birkaçını şu şekilde örneklendirebiliriz:

 • FTX
 • Gate.io
 • MEXC
 • PancakeSwap
 • UniSwap
 • OKX
 • Biswap
 • DigiFinex
 • BingX
 • Bit.com
 • HitBTC
 • CoinEx

Söz konusu borsalar sektörün en büyük ve en önemli borsaları arasında yer alırken, bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturup cüzdan hesabını bağlayabilen tüm yatırımcıların kolaylıkla TON satın alabilmesi mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir