Bitcoin Ajandası

Tornado Cash Nedir? TORN Token Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Tornado Cash Nedir? TORN Token Ne İşe Yarar?

Tornado Cash Nedir? TORN Token Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Tornado Cash’in neden Ethereum ağındaki en başarılı gizlilik çözüm olduğu birçok kullanıcının merak ettiği bir konudur. TORN Coin’in de piyasaya sürülmesiyle beraber yönetişim yapısını oluşturan bu protokol, esasında bir gizlilik protokolünden çok daha fazlasıdır.

Blockchain teknolojisinde kimlik bilgileri gizli tutulur ve işlemler hakkında herhangi bir bilgi bırakılmaz. Merkezi kripto para borsalarında KYC özelliği bulunduğundan, bu durum sıradan bir bilgi sızıntısı, siber saldırganların ya da çeşitli kurumların kişisel verileri geçmiş işlemlerle ilişkilendirmesine neden olabilir.

KYC özelliğinin kötü niyetli siber korsanlar için caydırıcı olan bazı yanları da bulunur. Akıllı sözleşmelerde bulunan açıkları fırsat bilen ya da trade platformuna saldırı düzenleyen korsanların, elde ettikleri varlıkları yakalanmadan kendi güvenilir borsasına aktarması mümkün değildir.

Blockchain teknolojisinin birtakım temel sınırlamalara sahip olduğundan da bahsedebiliriz. Bitcoin ve Litecoin gibi sektörün öncü blockchain ağlarının dijital ledger’de tam anlamıyla gizliliği destekleyen herhangi bir özelliği yoktur. Bu durumda kim olduğunuz tespit edilmese bile cüzdan adresinize sahip bir kişi dahi gerçekleştirdiğiniz işlemlere erişim sağlayabilir.

Bu gibi durumlarda kripto para kullanıcıları, Tornado Cash platformunun sağladığı avantajlardan faydalanabilir.

Tornado Cash Nedir?

Tornado Cash Nedir?
Tornado Cash Nedir?

Tornado Cash, Ethereum ağı üzerine kurulu olan zk-SNARK teknolojisine dayalı bir gizlilik protokolüdür. Bu protokol, kripto para kullanıcılarının alıcısıyla arasında gerçekleştirdiği işlem gizliliğini sağlamak üzere geliştirilmiş bir projedir.

Karmaşık bir token mikseri misyonu üstlenen Tornado Cash projesi, Ethereum üzerinde gerçekleştirilen ve daha sonrasında farklı adreslere aktarılan mevduatları kabul eden akıllı sözleşmelerden faydalanır. Kripto para çekim işlemleri projenin akıllı sözleşme likidite havuzunda gerçekleştirildiğinden, asıl göndericinin kim olduğu hakkında bir bilgi elde edebilmek mümkün değildir.

Protokol aracılığıyla para yatırma işlemi gerçekleştiren kripto yatırımcısı, bu işlemi her gerçekleştirdiğinde gizli bir hash oluşturur. Sonrasında akıllı sözleşme, oluşturulan hash ile beraber deposit’i taahhüt ederek kabul eder. Verilen taahhüdün amacı, göndericiyi tanımlamak ve para çekme işlemi esnasında bahsi geçen kullanıcının hangi varlıklara sahip olduğunu ispat etmektir. Kullanıcı, para çekmek istediği zaman kendisine özel hash kodunu girerek herkes açısından zincir üzerinde anonim olarak kalır. Ayrıca protokole kimliğini esas olarak doğrularken, bu doğrulama sayesinde protokol tarafından da kullanıcıların verilerine erişim sağlanamaz. Zk-SNARK kullanımındaki amaç tam anlamıyla bu olurken, kullanıcı sahip olduğu hash sayesinde kimliğini açığa çıkarmadan doğrulama yapabilir.

Tornado Cash Nasıl Çalışır?

Tornada Cash’in nasıl çalıştığını bir örnekle açıklayabiliriz. Bir kod açığı durumunda varlıkları çalan siber saldırganları takip etmek üzere çalışan bir analist olduğunuzu varsayalım. Çalınan varlıkları takip edebilmek için EtherScan kullanırken, varlıkların saklandığı cüzdan adresinin, parayı aklamak adına bu platformdan faydalandığını fark edeceksiniz.

Siber saldırganın 100 ETH çaldığını düşünürsek, bu meblağdaki bütün para çekim işlemlerini takip etmek iyi bir yol olacaktır. Kimliği gizlenmiş olan kişi, bir sonraki aşamaları düşünecek kadar ileri görüşlü değilse, o zamanki eyleme bağlı olarak potansiyel siber saldırgan sayısını birkaç kişiye düşürebilirsiniz.

Fakat siber korsanın bu gibi durumlardan kaçınmak adına izlediği ve çaldığı bütün varlıkları tek seferde çekmediği bir senaryoda, 10 kez 10 ETH çekmesi halinde çekim işlemleri diğerleriyle karışır ve korsanın kim olduğunu tespit etmek son derece güç bir hal alır. Üstelik korsanın 100 ETH’yi belirli zaman aralıklarında rastgele çekmesi durumunda da onu bulmak imkânsız hale gelir.

Tornado Cash protokolünün gerek tasarımı gerekse kullanımı son derece basit olurken, hemen her kullanıcı bu protokolü kullanarak kimliğini ve işlemlerini anonim hale getirebilir. Ethereum ağı üzerinde çalışan bu protokolün erişilebilir olmasının yanı sıra kullanımı da basittir.

TORN Token Nedir? Ne İşe Yarar?

TORN Coin, Tornado Cash protokolünün yerel tokenidir. Her ne kadar protokolde gerçekleştirilen bütün para çekme ve yatırma işlemlerinde ETH kullanılsa da projenin geliştirici ekibi 2021 yılında projeye ait bir kripto parama birimi geliştirmeye karar verdi.

Otonom ve merkezi olmayan altyapısına herhangi bir zarar gelmeden protokolün büyümesini ve gelişmesini isteyen geliştiriciler, topluluğun TORN Coin aracılığıyla yönetişime dahil olmasını sağladı.

TORN Coin, protokolün yönetişim tokeni olarak tasarlanan sabit kaynağa sahip ERC-20 tokeni olarak tanımlanır. TORN Token, kilidinin açılmasına dair gerçekleştirilen oylamanın ardından 2021 yılında piyasaya sürülürken, toplam arzın yüzde 5’i Tornado Cash kullanıcılarına dağıtıldı.

Airdrop dahilinde toplam 500 bin adet TORN Coin dağıtımı gerçekleştirildi ve 1 yıl sonrasında kullanılmayan bu varlıkların yakılacağı duyuruldu. TORN Token toplam arzı 10 milyon adetle sınırlı olurken, bunun yüzde 55’i DAO yönetişim hazinesi için ayrıldı.

Tornado Cash Güvenilir mi?

Hemen her projede olduğu üzere, projedeki akıllı sözleşmeleri denetime tabi tutmak, güvenilir olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yoludur. Tornado Cash’in akıllı sözleşmeleriyse 2019 yılında blockchain şirketi ABDK Consulting’in denetiminden geçti. Denetlemenin ardından akıllı sözleşmelerdeki sorunlar çözüme kavuşturulurken, güvenlik sorunları da ortadan kaldırıldı.

Protokol yaklaşık 1 yıl sonrasında bir kez daha denetime tabi tutuldu. Pessimistic tarafından hazırlanan raporda kullanıcıların oy kullanmasını engelleyen bazı sorunlara ve küçük çaplı bir istismara rastlandı. Denetim sonrasındaysa tüm bu sorunlar çözüme kavuşturuldu.

Tüm bu durumlarda yola çıkarak Tornado Cash protokolünün güvenilir olduğundan bahsedebilmek mümkündür. Fakat ilerleyen süreçlerde siber korsanlar sebebiyle protokolün çeşitli yaptırımlara maruz kalması ve topluluk üyelerinin bu durumdan olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir.

TORN Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Söz konusu projeye yatırım yapmak ve TORN Coin sahibi olmak için yapılması gereken ilk şey, bu varlığı listeleyen borsalara erişim sağlamaktır. TORN Coin’in işlem gördüğü borsalardan bazıları şunlardır:

 • UniSwap
 • Binance
 • Gate.io
 • Bitget
 • Phemex
 • Bitrue
 • Pionex
 • MEXC

Söz konusu bu borsalarda hesap oluşturan yatırımcılar, kimlik doğrulama işlemlerini ardından uygun işlem çifti üzerinden para yatırmalıdır. Böylelikle TORN Coin satın alım emri oluşturarak bu varlığa sahip olabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir