Bitcoin Ajandası

Türk Kripto Para Yasası için Tarih Verildi: O Tarihte Meclise Sunulacak!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Türk Kripto Para Yasası için Tarih Verildi: O Tarihte Meclise Sunulacak!

Türk Kripto Para Yasası için Tarih Verildi: O Tarihte Meclise Sunulacak!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Türk Kripto Para Yasası Ne Zaman TBMM’ye Sunulacak?

Hatırlayacağınız üzere kripto para yatırımcılarının korunması, kara para aktarımının önüne geçilmesi gibi öncelikli amaçlar taşıyan Türk kripto para yasası için bazı tarihler açıklandı. Konuya ilişkin ana akım medyada yer alan haberlere göre kripto para birimlerinin ve piyasalarının düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısının meclise sunulması için gözler Haziran’a çevrildi. Bu yasa tasarısıyla alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine AKP kurmaylarının çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Türk Kripto Para Yasası Ne Zaman TBMM’ye Sunulacak?
Türk Kripto Para Yasası Ne Zaman TBMM’ye Sunulacak?

Yasa tasarıyla alakalı olarak yürütülen çalışmalarda ağırlıklı olarak Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın çalışmaları dikkat çekti. Elitaş, daha öncesinde de birçok kripto para uzmanı ve fenomeniyle bir araya geliş, bilgi toplamıştı. Hatta bu doğrultuda en popüler altcoinlerden biri olan shiba Inu’nun ülkemizdeki fanlarıyla dahi bir araya gelmişti. Elitaş, düzenlemede yer alması gereken maddeleri sıralarken, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da tasarıya ilişkin görüşlerini bildirdi.

Yasa Tasarısında Hangi Maddelere Yer Verilecek?

Kripto para yatırımcılarının en çok merak ettiği konu tasarıda hangi maddelere yer verileceği olurken, bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Fakat konuya ilişkin yapılan açıklamalar dikkate alındığında tasarının en önemli amacının yatırımcıların fonlarını korumak, kripto paraların kötüye kullanımını engellemek ve kara para aklamanın önüne geçmek olduğu kanısına varılabiliyor. Ayrıca bu düzenlemeyle beraber kripto para platformlarına ilişkin çeşitli şart ve kuralların getirileceği de biliniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir